Dej mamce pusu

ISBN: 80-249-0804-2

Ikar (2006) 80-249-0804-2 254
Ikar (1997) 80-7202-182-6 254
Ikar (1993) 80-901499-5-2 335

Rozvod. V soudní síni proti sobě sedí za stranu žalující Victor a obžalovaná Donna. Jejich manželství se po šesti letech rozpadlo, zbývá jen vyřešit "maličkost" - komu budou svěřeny do výchovy děti. Ani matka, ani otec se nehodlají svého práva vzdát. Je však Donna z pohledu soudu dostatečně dobrou matkou? Všechno mluví jednoznačně proti ní. Ona se chtěla rozvést, ona byla manželovi nevěrná, ona se chovala mnohdy divně, ona má chatrné zdraví, a nedokáže proto zvládnout tisíce běžných drobností, které život přináší.
Victorovi hraje všechno do karet - a přesto prohrává, alespoň pro tuto chvíli. Ale nevzdává se. Peklo, které své bývalé, donedávna tolik milující a milované ženě přichystá, je krutou a nelítostnou pomstou za jedinou, ale o to bolestivější prohru.
Kde nastal ten téměř nerozpoznatelný zlom, jenž změnil velikou lásku v ještě větší nenávist, kde hledat první záblesky čehosi nedobrého, protkaného skrznaskrz egoismem, pýchou a sebeláskou? Můžeme vyčítat Donně, že bez rozmyslu podlehla kouzlu výjimečného muže a pochybnosti přehlušila slepá láska, touha a naděje v zázrak?
V příběhu o dobrém začátku a zlém konci jednoho lidského vztahu není žalobce ani soudce. Osudové naplnění velké lásky pouze klade otázky po smyslu života, v němž zaplatit krutou daň za jediný, byť zásadní omyl se rovná boji o holou existenci a o to nejcennější, co vzájemný vztah dvou lidí přináší - o děti.

smajlinka
  26. 10. 2014, 22:46
Dojmů z knížky jsem teď absolutně plná. Victor je naprosto děsivá postavá, šílenec,,který ukradne matce děti. Ale nejhorší na tom je, že takovým šílencem se může stát každý z nás. Že z dětí, které vznikají z lásky, se pak stávají oběti takových děsivých případů. Je to dobou? Je to námi? Nejhorší je, že takových případů je nespočet. A i když ne přímo takto vyhrocených, odehrávají se tyto rodinné děsy dnes a denně. Knížka mě úplně pohltila, určitě doporučuji
Lucy1994
  24. 8. 2014, 16:41
Ani nevím, jak bych mohla tuto knihu okomentovat. Bylo mi líto snad všech postav v knize, i Victora. I přesto, jaký byl, měl city, které neskrýval. Bohužel trpěl přehnaným perfekcionismem, což byl hlavní problém. Stačilo, aby si to jen uvědomil, a dalo by se s tím něco provést, pracovat na tom. Podle mě Donna mohla něco udělat, Victor ji miloval, nebylo to žádné bezcitné zvíře. Ale dopadlo to tak, jak dopadlo. U každé jsem dokázala najít soucit. Kniha je to čtivá. Zanechala ve mě zvláštní pocity.
karce
  3. 8. 2011, 22:31
Knížka je velmi čtivá. Ze začátku se jeví jako obyčejný příběh ze života, manželům nevyšlo manželství. Tak to řeší rozvodem, ale už po pár stránkách je vše špatně. Donna je ten špatný článek fungující rodiny, kterou manžel dohání na samé dno svých sil. Místo, aby mu byla oporou je pro něho a jeho okolí označována za šílenou. Jen díky jeho neustálým výtkám, nestoprocentníému servisu a ještě k tomu je špatná matka pro jejich syn a dceru. Přitom vše je úplně jinak. Bohužel rozvod v této situaci není koncem jejího utrpení, pak přichází den, kdy její děti bývalý manžel unese a celou tu dobu se jí vysmívá. Bezradná a vyčerpaná, opět psychicky na dně, je hledá.
Jak je možné, aby vás milovaná osoba psychicky zdeptala natolik, že i vy sama o sobě pochybujete? Za každou maličkost být v dění hádek, které jsou na denním pořádku a na konec kdo z toho výjde nejhůře? Děti. I tato kniha má šťastný konec. Doporučuji přečíst všem těm, kteří si myslí, že jejich polovička je neustále ponižuje a jejich sebevědomí tím zabíjí. Proč si řešit komplex na jiných, nejprve se musí člověk zamyslet sám nad sebou, aby ostatním neubližoval. Psychické týrání je někdy mnohem horší než fyzické násílí. Rány na těle se zahojí, ale na duši zůstanou vždycky.