Houpačka (Proč se chováme iracionálně?)

Houpačka (Proč se chováme iracionálně?) Originální název: Sway: The Irresistible Pull of Irrational Behavior

Dokořán - 2009
ISBN: 978-80-7363-239-7

Dokořán (2009) 978-80-7363-239-7 188

Bratři Ori a Rom Brafmanovi na mnoha příkladech ze světa financí, sportu, politiky i každodenního života odhalují, že naše chování často řídí skryté síly, které nás svádějí k iracionálním činům. Srozumitelnou a zábavnou formou popisují a vysvětlují situace, v nichž se překvapivě často necháváme svést z cesty zdravého rozumu.

Naše chování a rozhodování je ovlivněno celou řadou skrytých psychologických tendencí, které jsou mnohem mocnější, než si většina z nás uvědomuje. K těmto skrytým proudům patří averze ke ztrátě (skutečnost, že se většinou snažíme vší silou vyhnout možným ztrátám), přisuzování hodnot (naše tendence přisuzovat člověku či věci určité vlastnosti, které vyplývají z jejich původně vnímané hodnoty) a zaslepenost diagnózou (kdy přehlížíme všechny důkazy, které nabourávají náš původní odhad člověka či situace). (Založil/a: Bastet)

Bastet
  3. 2. 2011, 9:33
Úžasný náhled do vlastního chování. Kniha pobaví, ale i donutí se nad sebou zamyslet.
dalimoni
  18. 4. 2013, 11:29
Velmi zajímavá populárně naučná kniha z oblasti lidského chování. Typově je to čtení podobné Danielu Arielymu (Jak drahé je zdarma, Jak drahá je nepoctivost atd. či knihám od Gladwella - např. Bod zlomu). Autoři na skutečných případech ilustrují např. to, že člověk vnímá hodnotu zboží podle ceny (pokud najdu vzácný obraz u popelnice tak se na něj apriori dívám, že nemá žádnou nebo velmi hodnotu) nebo hodnotíme lidi podle vzhledu a oblečení....Autoři v knize používají i skutečné psychologické pokusy, které zkoušeli v experimentech většinou na studentech a které nám "dokazují" určité vzorce chování lidí.