Originální název: Lust for Life: The Novel of Vincent van Gogh

Melantrich (1985) 32-034-85 440
Odeon (1968) 523
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 523
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1957) 510

Biografický román o Vincentu van Goghovi, poprvé vydaný roku 1937. Kniha posloužila jako předloha pro stejnojmenný film z roku 1956. (Založil/a: Michal)

Irving Stone Irving Stone
*14.07.1903 - †26.8.1989

vladislaus
  12. 8. 2015, 12:04
Kniha mne zklamala, protože z komentářů a hodnocení, jsem očekával více. Autor sice dobře vystihl prostředí, ve kterém se Gogh pohyboval, ale postavy knihy nejsou dle mého názoru zcela reálné. I titul knihy je zavádějící. Spíše žízeň po malování. Van Gogh nežil, on dřel jak kůň. Líbí se mi jeho dřívější malby, pobyt v Paříži ho zničil. Začal kopírovat od impresionistů a začal chlastat.
Richie
  18. 8. 2015, 21:30
Obsahuje spoiler spoiler
Pochopit duši umělce není jednoduché. Pochopit duši van Gogha se zdá téměř nemožné - ale s pomocí Stoneovy knihy můžeme aspoň částečně porozumět tomu, kdo byl Vincent van Gogh.
Autor van Goghův životopis napsal výborně, rozhodně jsem se při čtení vžíval do osudů slavného umělce. A že ty osudy měl často velmi divoké i smutné. Byl to především neskutečný dříč, který šel za svým životním cílem - stát se dobrým malířem. Van Gogh za svého života ale úspěchu nedosáhl a dokázal prodat jen jediný obraz. Po celé desetiletí jeho umělecké tvorby mu vydatně pomáhal jeho bratr Theo. Hlavně díky němu také máme o van Goghovu životu dostatek zpráv - z jejich korespondence.
Van Gogh se odlišoval od jiných malířů své doby a po většinu své umělecké dráhy zůstal nepochopen a neobjeven. Až po 11 letech od jeho smrti začal svět objevovat jeho velikost.

Z rozhovoru Vincenta se svým otcem o umělcově práci:
"Trvá možná léta úsilí a zápasů, než začne být poslušná a podlehne, ale nakonec se špatná, velmi špatná práce změní v dobrou práci a ospravedlní se."
"A co když nakonec práce zůstane ubohá? Toho klečícího člověka jsi kreslil celé dny a pořád je špatně. Co když ho budeš kreslit celá léta a pořád bude špatně?"
Vincent pokrčil rameny. "Umělec uzavírá tuto sázku, tatínku."
"Stojí odměna za tuto sázku?"
"Odměna? Jaká odměna?"
"Peníze, které se tím získají. A postavení ve společnosti."
Vincent poprvé vzhlédl od papíru a rys za rysem si prohlížel otcovu tvář, jako by se díval na nějaké divné stvoření.
"Myslel jsem, že mluvíme o dobrém a špatném umění," pravil.
janeicka
  5. 9. 2015, 11:53
Neděje se tak často, ale souhlasím s hodnocením i komentářem vladislause. Od knihy a od životního příběhu Vincenta van Gogha jsem čekala daleko víc. Nedokázala jsem najít sympatie a pochopení k člověku, který pětkrát opustí vybrané zaměstnání, aby se v necelých třiceti letech od začátku ponořil do malování, za neustálého finančního ždímání bratra Thea. Navíc bratrovy peníze vynakládá pouze na modely a svoje malování, místo aby aspoň malou část použil na jídlo pro svoji "manželku" a její děti. Bohužel život umělce byl těžký asi v každé době, ale Vincent se pohodlně dokázal zničit sám. Naštěstí za svoji krátkou kariéru namaloval neuvěřitelné množství děl, která můžeme nyní obdivovat.
Ariko
  29. 10. 2014, 8:43
Mám ráda knihy o životě velkých umělců a ani tato nebyla zklamáním. Neměl to van Gogh jednoduché v tom životě a mnoho jsem se toho dozvěděla úplně poprvé. Jen doufám, že s těmi ženami to nebylo úplně takto, jak je popsáno v knize, jinak by byl úúplný zoufalec :)
Peetuliska
  12. 7. 2016, 16:57
Život Vincenta van Gogha byl rozhodně zajímavý, kdo nezná jeho tvorbu má i přesto v paměti jeho slunečnice nebo jeho uřízlé ucho.
Irving Stone jeho život převyprávěl do románu, který stojí na zajímavém příběhu. Hlavní postavy mají být založené na reálných základech. Kniha je rozdělena na hlavní města, v kterých postupně Vincent žil a tvořil. Začátek knihy a zároveň jeho umělecké začátky se vlekly a tempo bylo spíše pomalejší. Skvěle byly vykresleny tehdejší podmínky horníků, ale příběh sám o sobě mě vtáhl až při jeho opětovném navštívení Paříže.
Co se samotného děje týče, leckdy mi Vincent přišel jako pijavice a jeho bratr Theo jako svatý. Strašně mě bavilo postupné setkávání s impresionisty tehdejší doby, jako byl Gauguin, Cezanne, Lautrec a jiní. Umění a láska k malování na vás vybíhalo z každé stránky. Kniha byla doplněna o Vincentovy fotografie obrazů.
Přes občasnou vleklost dávám 70%.
achilles
  27. 3. 2015, 20:01
Krásná kniha. Román, který psal život. Život génia. Génia, který žil malováním, a kterého malování zabilo. Já jsem nepochopitelně knihu stále odkládal, ačkoliv jsem milovník obrazů, především impresionistů. A tato kniha jich nenabízí málo. Kniha obsahuje také obrazové přílohy. Zejména je zajímavý popis děl přímo v textu, jak a kde vznikly. Je to fantastická kniha.
" I dream my painting and I paint my dream."
Gustik5
  23. 10. 2016, 11:18
Tak se mi podařilo v antikvariátu ukořistit starší, ale zachovalý výtisk Žízně po životě. Překvapilo mě, jak málo je nové vydání k dostání, respektive prakticky není. Nakonec jsem za to ale rád, neb staré knihy mají zvláštní kouzlo. Kniha se mi nesmírně líbila už jen pro mou fascinaci Van Goghem a jeho pohnutým životem.
antoniana
  3. 9. 2016, 11:59
Převést život význačného umělce do románové podoby aniž bychom se vyhnuli bulvarizaci není nikdy jednoduché. Souhlasím s vladislausem, že přiléhavější by byl název Žízeň po malovaní. Kniha se poměrně dlouho zabývá obdobím předtím než začal van Gogh malovat, takže je vhodná i pro ty, kteří o umělci už ledacos vědí. Stone vytvořil z Vincenta velmi živou a plnokrevnou postavu, se kterou ne vždy čtenář souhlasí. To je myslím největší přínos této biografie. Hlavní zápory jsou pro mě asi pomalé tempo vyprávění a časové skoky mezi některými kapitolami.
23.44
  7. 8. 2015, 9:05
Zatím nejlepší, co jsem od autora četla. Není to pouhý životopis, jsou tam uvěřitelné emoce. Jak to v životě bývá, někdy příroda přidá a jinde zase ubere, výsledkem v tomto případě je geniální umělec krátkého a neklidného života.
LadyEsik
  8. 3. 2013, 9:40
Biografický román o Vincentu van Goghovi, který mě v mnohém obohatil (přestože jsem celou knihu čekala životní příběh Rembrandta, s kterým jsem si Gogha zaměnila). Hovory o malířství, o umění, o umělcích. Psychologicky propracovaná postava, když k tomu přidáme, že tento umělec skutečně žil, dodává to knize na síle. Vydědenec, který ví, co chce. A jde si za tím. Tolik ústrků, útrap, hladovění a poblouznění, to zažije jen umělec. Období Zoli, Cézanna, Moneta, Dagese, Gougina… Obdivovat musíme i jeho bratra Thea, bez kterého by nemohl Vincent nic nakreslit.

Kniha se pěkně čte, v mnohém člověka obohatí, čehož si vždy velmi cením. Určitě ji doporučuji.
chroust123
  11. 12. 2012, 23:06
Proč vlastně psát biografický román, když dokáži vymýšlet pocity postav a sestavit jim dialogy. Nevidím důvod proč obohacovat sebraná fakta ze života známé osoby, jedině že by snad známé jméno v titulu bylo žádoucí.
Mnoho pasáží se mi zdálo poněkud přestřelených, rychlé vzplanutí vášní, urputná touha malovat, takový návrat do romantismu (vzpomněl jsem si na "Werthra").
Samotný Vincent opravdu není obdivuhodná postava, nic jako intelektuál neschopný vžít se do normálního světa jehož moudra hltáme opravdu nehrozí. Setkáváme se spíše s malířským nevyrovnaným bláznem, těžko říct proč lidé krom obrazů obdivují i jeho.
Nakonec musím říct, že se to četlo dobře (někdy hodně), ale nejvíce knihu v mých očích shazuje, že vím, že si autor nemohl s příběhem pohrát, byl vázán, všechna jeho invence je až druhotná (Vincentovi pocity jen v rámci toho jaký opravdu byl atd.) za to o hvězdu míň.
petulina
  5. 7. 2015, 11:29
Každý, kdo přečte tuhle knihu nebo je jiným způsobem obeznámen s jeho životem, nahlíží na tohoto malíře a jeho obrazy s určitou melancholií. Nemůžu říct, že bych knihu četla bez odtrhnutí, to ne...byly pasáže, které se mi zdály zdlouhavé, ale přesto se mi kniha líbila a vřele doporučuji všem!
Merit
  9. 2. 2014, 11:27
Hodně zvláštní kniha. Začátek byl úchvatný, popisy dolů pro mě, jako pro klaustrofobika, byly hodně silným zážitkem. Celkově na mě ale knížka působila hodně posmutněle, depresivně, přestože chápu, že to byl účel. Jednání většiny postav mi přišlo krajně nepravděpodobné, se žádnou jsem se nedokázala sžít. Zatvrzelost, se kterou člověk maluje, aniž by o jeho dílo měl někdo zájem, aniž by si tím vydělal byť jen na chleba nebo ho to alespoň nedejbože udělalo šťastným, na mě působila značně depresivně. Umění ani za mák nerozumím, takže Van Goghovy obrazy považuju spíše za ošklivé, tmavé, chaotické. Po přečtení téhle biografie chápu, proč jsou takové, ale asi nikdy nepochopím, proč se jim vlastně dostalo takového uznání.
Hejhula
  20. 11. 2012, 18:38
Většinou sice bulím u filmů, ale tahle kniha mě dostala. Je to nejkrásnější životopis, který jsem kdy četl...
Estetická lasička
  22. 6. 2015, 11:31
Naprosto skvělá! Jako bych tam byla taky. Občas jsem si dohledávala některé obrazy a znovu si je prohlížela - dostávaly další rozměr. Kniha vyvolává neskutečné množství emocí. Doporučuji nejen pro ty, kdo jsou zasaženi uměním.
IP
  20. 10. 2014, 0:45
Krásné čtení, je to skvost! Velice pěkně napsané, čtivé, poutavé a poučné! Některé pasáže jsem četla opakovaně, protože jsem si je chtěla představit znovu! Doporučuji k četbě všem
Marie-La
  20. 8. 2014, 16:24
Nemám co víc říct, než jen, že po přečtení jsem nedokázala přestat plakat. Rozhodně doporučuji všem, co milují Vincenta stejně jako jeho slunečnice a zářivé slunce.
LRdS
  22. 11. 2012, 10:51
Je to zvláštní, ale ke knihám, jako je tato - myslím tím k výborným knihám- obvykle vůbec netuším co napsat, co říct. Hlavou se mi honí tisíce myšlenek a já je nedokážu vyjádřit. Asi to bude tím že takovéhle knihy se hodnotí samy. Krásou svých slov...
linilie
  15. 9. 2012, 17:14
Dokonalá kniha. Způsob jakým je to zpracováno ponechává dostatek pro lidskou představivots. Příběh o životě tohoto vekého umělce je fascinující. Od doby kdy jsem si tuto knihu přečetla jsem naprosto změnila pohled, na umění jako takové. Rozhodně všem doporučuji, je to skvost !