Rozhřešení

Rozhřešení Originální název: The Corrections

Ikar - 2004
ISBN: 80-249-0446-2

Ikar (2004) 80-249-0446-2 680

Po téměř padesáti letech v roli spořádané manželky a matky má Enid Lambertová pocit, že by konečně měla začít žít. Děti už odrostly, manžel je v penzi, tak proč by nemohli cestovat a užít si trochu zábavy? Jenomže její manžel Alfred raději podřimuje ve svém křesle a čím dál víc se mu třesou ruce. Parkinsonova choroba. Enid si vážnost jeho stavu odmítá přiznat a je přesvědčená, že kdyby se jen trochu snažil a byl maličko aktivnější, všechny jeho problémy by zmizely. Nicméně Alfredova nemoc se jí hodí do krámu, když chce přimět své děti, aby ještě naposledy přijely na Vánoce domů, což není vůbec lehké. Nejstarší Gary, zodpovědný, pracovitý otec rodiny, zvolna propadá klinické depresi a odcizuje se manželce i dětem. Jeho žena, která si dobře pamatuje průběh poslední rodinné sešlosti, navíc kategoricky odmítá přijet. Druhý syn Chip, černá ovce rodiny, měl pohodlné zaměstnání na univerzitě, ale kvůli aférce se studentkou přišel o práci a pustil se do pochybného podnikání kdesi ve východní Evropě. A nejmladší Denise sice unikla z nešťastného manželství s mnohem starším mužem, ale zničí si slibnou kariéru, když místo se svým šéfem začne spát s jeho manželkou. Když se Enid přece jen podaří všechny shromáždit, v napjaté atmosféře svátků se vracejí vzpomínky na staré křivdy a jednotliví členové rodiny k sobě jen těžko hledají cestu...

Rozsáhlý román zachycuje obyčejný rok v životě obyčejné rodiny, a právě to je na této knize neobyčejné. Autor spojuje drobnokresbu lidských osudů s velkolepým obrazem globalizované společnosti, jejíž absurditu komentuje s cynismem a ironií. Rozhřešení je tragikomický, krutě realistický a temně humorný příběh o složitých mezilidských vztazích v moderní době, o střetu generací a hledání identity a Jonathan Franzen se v něm projevil jako jeden z nejpozoruhodnějších amerických prozaiků. (Založil/a: guglu)

Jonathan Franzen Jonathan Franzen
*17.08.1959

teite
  29. 6. 2014, 13:10
Kniha mě naprosto nadchla, je pro mě prototypem velkého amerického románu, klasické rodinné ságy. Miluju tlusté knihy, pokud mají co říct, což je případ této. V podstatě jsem nenašla hluché místo. Zajímavé také je, že ač se vlastně celá rodina chová podivně a kniha nemá kladného hrdinu, autor dokáže popsat jejich motivaci a osobnostní vývoj tak, že v každém okamžiku čtenář chápe, proč se chovají tak, jak se chovají, a dokáže se s nimi ztotožnit.