61 hodin

Originální název: 61 hours

BB art - 2011
ISBN: 978-80-7381-850-0

BB art (2011) 978-80-7381-850-0 344

Zima v Jižní Dakotě. Husté sněžení, zledovatělé silnice, unavený řidič. Autobus dostane smyk, sjede do příkopu a zůstane uvězněný v blížící se bouři. Třicet kilometrů daleko leží malé město, kde ve dne v noci střeží ohroženého svědka. O osm kilometrů dál stojí podivná kamenná budova, úplně o samotě v prérii. Z teplého Mexika všechno řídí nemilosrdný skřet. Jack Reacher přesvědčil řidiče, aby ho vzal na zadní sedadlo do autobusu. Život bez zavazadel má mnoho výhod. A spoustu obrovských nevýhod, když člověk uvízne bez kabátu v ledové zimě. Na zbytek svého úkolu je však vybavený. Nechce konat dobro. Nemá však rád lidi, kteří páchají zlo. (Založil/a: Antonín)

onde
  27. 6. 2011, 19:52
Jako u všech Childových knih, kde v hlavní roli vystupuje bývalý vojenský policista Jack Reacher, tak ani v této nechybí velká dávka napětí či jakási setrvačnost s níž se Reacher neustále řítí z jedné akce do další. Jak už asi všichni (kteří máme knihy s Jackem v malíčku) víme, jedná se o velice neortodoxního hrdinu, který nejde pro ránu daleko, neštítí se zabíjet padouchy způsobem, že jim otáčí hlavou tak dlouho, dokud nemají krční páteř na kaši, trpícího nadměrnou sebedůvěrou až možná arogancí. Přesto se nám knihy líbí a ani tato není vyjímkou. Na tomto díle oceňuji, že od několika posledních knih je tento příběh "uvěřitelnější". Narozdíl od děl, kdy Reacher nadliskou silou, logikou počítače, a duševními pochody rytíře Jedi reší kriminální problémy, které se mu pletou do cesty, zde se jeví zápletka vcelku triviální, až by se dalo říci, že se jedná o klišé. Na škodu to ale opravdu není a čtenář jistě ocení i závěr knihy, kterým Lee Child vybočuje z obvyklého ukončení, kdy Jack Reacher mizí v "mlžném oparu" prvním autobusem směřujícím na opačný konec Ameriky. Suma sumárum 80% se mi jeví jako adekvátní ohodnocení a určitě si kniha najde v mé knihovně místo vedle svých bratrů.