Vrána
Originální název: The Crow

Comics Centrum - 2007
ISBN: 978-80-86839-24-0

Comics Centrum (2007) 978-80-86839-24-0 244
Comics Centrum (2002)

Erik miluje Shelly. Shelly miluje Erika. Jejich čistá láska překoná všechny překážky. Až do doby před rokem se zdálo, že to tak je.
Porouchané auto, přibližující se světla, zvuk výstřelu a Vrána. Vrána která říká: „Nedívej se!" Jenže my hlupáci nikdy neposloucháme.
Kostnatý průvodčí nás žádá o lístky a ve městě se začínají dít podivné věci. Ale to není naše vina, to jenom Erik hlásí: „Shelly jsem doma." A už navěky budou spolu...
Nářek, bolest a strach. Elegie, ironie a zoufalství. Crescendo, smrt a oběť.

Druhé vylepšené vydání světoznámého kultovního comicsu Jamese O'Barra Vrána. Tento příběh o lásce, smrti a pomstě, je vyprávěn pomocí velmi zajímavé malířské techniky, kde autor střídá různé styly malby a kresby, někdy i na jedné jediné stránce. Dojem z celého díla je navíc umocněn vlastní prožitkem autora, kterému opilý řidič kamionu zabil snoubenku.
Stejně jako byl u nás velmi navštěvován film, který vznikl podle Vrány, je i jeho předloha již více než deset let u nás velmi netrpělivě očekávána a to nejen příznivci comicsu. O velké oblíbenosti svědčí i opotřebované kazety ve videopůjčovnách, které mají Vránu neustále v nabídce.
Comics zaujal po celém světě široké publikum. Každý si v něm najde to, co chce a i si z něj odnese. Pro někoho to je jen akce v aktu pomsty, pro jiného nesmírně dojímavý a smutný příběh někoho, kdo ztratil velmi blízkou bytost, pro jiného mistrné dílo kombinující popkulturní prvky s citacemi písňových textů Cure, Joy Division a Rimbaudových veršů.
Knihu od prvního vydání odlišují především nově zpracované scany ve vysokém rozlišení a nově zpracované šedivé obrázky s brilantním podáním šedých odstínů. (Založil/a: DF.Future)

James O´Barr James O´Barr
*01.01.1960

Ghoulman
  9. 6. 2016, 10:59
Tato kniha je poezií temnoty. Nic výstižnější mne popravdě nenapadá. Každopádně pokud milujete hudbu Joy Division a The Cure, pochmurné vize E. A. Poea, či verše prokletých básníků, nemůžete s tímhle komiksem šlápnout vedle.
HPL
  26. 10. 2013, 14:55
Není moc co dodat. Prostě síla! Temná surová nádherná pekelná jízda - a to jak po dějové stránce, ale ještě více po té vizuální! Inspirace v autorově osobním životě o to depresivnější a upřímnější (dokážu si O'Barra uplně představit, jakou prožívá katarzi při kresbě tuší).

PS: komiks jsem našel v knihovně Jiřího Mahena, což mě neskutečně mile překvapilo.
LeaLea
  20. 5. 2012, 10:57
Kniha, co se možná půjčí, ale neposílá se dál. Rozhodně se k Vráně budu ještě mnohokrát vracet. Odhalit všechny její vrstvy napoprvé snad ani nejde.
S.monika
  27. 1. 2014, 23:13
Už od základní školy se k tomuto komiksu neustále vracím a popravdě není mi příjemné, když na mě krákají vrány :D .. dílo, které jsem obrečela, smála se u něj, hlášky jsem si vypisovala na zdi. Příběh silný a krásný a nezapomenutelný!
antoniana
  3. 9. 2016, 12:59
Byla jsem dlouho zvědavá a když jsem se k tomuto komiksu konečně dostala, tak se nic nestalo. Žádné nadšení, vzdychání, opěvování autorovy geniality, prostě nic, je mi líto.
chrispe
  27. 2. 2013, 15:36
Z knihovny tento komiks vytahuju pravidelně kolem vánoc. Je v něm neskutečná síla a já vždy čtu se zatajeným dechem. Výborné.
moonchild
  26. 8. 2013, 18:01
Jak komiksy nečtu tak od Vrány mne málem odtahovali heverem.Můžu ním pořád listovat a furt se mi líbí.
Desmond
  26. 11. 2013, 19:37
Jeden z nejúžasnějších, nejtemnějších, nejpoetičtějších a nejromantičtějších titulů, které jsem dosud četl. Příběh je jednoduchý, ale o to silnější. Co se kresby týče, za vydařené považuju hlavně ty, které spíše než klasické komiksové ilustrace připomínají malbu na plátně.
Ann-K.
  8. 4. 2016, 11:01
Perfektní grafika a silný příběh. Kresby jsou dokonale depresivní a tajemné. Citáty, básně, úryvky (mých oblíbených) kapel Joy Division a The Cure ... Na to není slov... Eric Draven je neuvěřitelně silná postava. Je vidět, že tato knížka není jen obyčejné fantasy, ale emocionálně silný příběh, který je (minimálně částečně) zpovědí autora. Jen menší varování: RIZIKO DEPRESE, POPŘÍPADĚ SEBEVRAŽEDNÝCH TENDENCÍ po přečtení této knihy :D Knihu jsem sice dočetla ve zdraví, ale ta neuvěřitelná temnota obsažená v knize, jako by se do mě zahryzla :D Určitě se k Vráně ještě někdy vrátím (více než jednou). Mimochodem za zhlédnutí stojí také film Vrána (1994, hlavní role Brandon Lee). Děj je sice hodně odlišný od originálního komiksu, ale hlavní myšlenka a nálada je perfektně zachycená. Eric Draven je ztvárněn více než věrohodně...
hladass
  8. 12. 2015, 3:45
Je zbytečné plýtvat mnoha slovy, stačí jen napsat "Nejlepší komiks jaký kdy byl napsán a nakreslen"...
kingmaker
  30. 5. 2012, 20:26
Famózní komiksové dílo, kterému se vyrovná jen málokteré jiné. O´Barr do něj vtiskl celou svou bolest, kterou cítil po ztrátě milované snoubenky. Je to příběh bezútěšný, kde padouši dostanou, co si zaslouží, ale šťastní z toho nebudou ani čtenáři, ani hlavní hrdina-ze záhrobí přicházející klaun. Pohybuje se v městské džungli, kde žijí dravci horší, než tygři a lvi, dravci v lidské podobě-feťáci a zločinci, pro něž zabití člověka neznamená vůbec nic. Eric přichází jako pomstychtiví duch, kulky mu neublíží, stejně jako nože. Zabíjí, ale útěchy se nedočká. A jisté není ani to, že se jí dočká v záhrobí, kam se nakonec vrátí. To vše zabalené do výborné kresby, podrobné a nelítostné, jako samo prostředí spodiny. Smutné, ale nádherné.
Eldred de Este
  28. 11. 2011, 16:56
Po zádech mi stepuje bestiálně se řehonící mráz, studený pot mi rosí čelo, a cítím jak stárnu, jak mi šednou vlasy a usínám s nepříjemným pocitem, že už nikdy...KROW! KROW! KROW!
růže z masa
  23. 1. 2011, 9:49
První komiks, který se mi dostal do ruky a právě on může za to, že jsem je nezavrhla...nejkutečně silná příběh, který dojímá a přesto z něj mrazí. Vrána je jako stavba z žilete - neskutečně nebezpečná, soběstačná a přitom tak křehká
Hash
  20. 8. 2010, 20:28
Silný příběh o pomstě, nenávisti a lásce až za hrob.Z Vrány mrazí v zádech. Může za to příběh obohacený o texty Joy Division a The Cure, temná kresba a hlavně okolnosti, které Jamese O'Barra donutily malovat. Vrána je jeden z důvodů proč miluju komiksy.
Eraziel
  14. 8. 2010, 14:34
Komiks určitě stojí za přečtení a příběh i když v podstatě jednoduchý je velmi pěkně odvyprávěn, ale styl kresby mě trochu zklamal a hlavně on způsobil, že film hodnotim výše než předlohu.