Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Originální název: Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1958

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1958) 198

První pražská lokální fraška, jíž chtěl J.K. Tyl dosáhnout vedle zábavy též cíle výchovného, nápravného, a to v ohledu mravním, společenském i vlasteneckém. Proto si v základní dějové milostné zápletce, umístěné do ovzduší populární pražské ševcovské slavnosti "Fidlovačky", zvolil jako hlavní motiv jazykovou otázku nejrůznějších společenských tříd v Praze třicátých let. (Založil/a: Podik)

nevermore
  31. 8. 2013, 23:25
Fidlovačka aneb chabý děj a pěkná s***ka. Ne, to je samozřejmě nadsázka... Historickou hodnotu má Fidlovačka nepostradatelnou, ale jejími literárními či estetickými kvalitami se mi už v dnešní době nedařilo proplout. Už není tak moc zapotřebí drnkat na nacionální strunu (doufám), takže možná proto mi to dnes už nějak nepřišlo ničím přínosný... Sry, Kajetáne.
cmax
  23. 12. 2011, 11:54
Jako ne-němčinář jsem se ve čtvrtině knihy nechytal ani s Google Translatorem, každopádně ačkoliv jsem hru samotnou neviděl, i ze scénáře jsem se ujistil, že moje představa o "frašce" je naprosto správná. Na jednu stranu mě to příliš nebavilo, na tu druhou jsem přečtení bral jako svou občanskou povinnost :)