Originální název: Arrowsmith

XYZ (2008) 978-80-7388-109-2 493
Knižní klub (1993) 80-85634-38-4 415
Odeon (1984) 445
Mladá fronta (1967) 414

První velký americký román o lékařích a vědeckých pracovnících v oboru bakteriologie. Příběh mladého doktora Arrowsmitha, který se navzdory četným zklamáním nevzdává svých lékařských ani lidských ideálů. Ani těžké podmínky pro vědeckou činnost ve zkomercionalizovaném systému a množství trpkých zkušeností v boji s epidemií moru, při níž ztrácí i své nejbližší, ho neodradí od další vědecké práce. (Založil/a: mbaaron)

Skřítek
  2. 2. 2013, 11:03
Kniha je dnes už v mnohém překonána, ale i tak lze najít v příběhu zaujetí. Ona obdivuhodná vytrvalost lékaře-vědce k nalezení léku proti nemoci je nadčasová. Arrowsmith bádá navzdory komerci, ztrátě rodiny a mnohým dalším překážkám.
MsAndy
  16. 9. 2016, 14:23
Kniha, která se nás snaží vtáhnout do lékařského prostředí. Přestože jsem ji dočetla celou, tak spíš jenom proto, že knihy se dočítají. Moc mě nezaujala.
V.Silver
  25. 11. 2011, 23:32
Možná jsem nebyl ve správném rozpoložení, když jsem Arrowsmitha četl, ale tak úplně se mi to nelíbilo - možná jsem tenkrát nebyl schopen docenit tíživou atmosféru a pomalé ubíhání času, věřím, že pro některé je to synonymem pro nudu. Každopádně příběh mladého lékaře-vědce a jeho boj nejen se zákeřnou chorobou, ale i sebou samým a "démonech" v lidech z jeho okolí rozhodně stál za to. Budu si to muset přečíst ještě jednou, abych mohl zhodnotit znovu svým dnešním pohledem :)
Mersault
  15. 4. 2012, 22:49
Souhlasím s tvrzením, že příběh mladého lékaře-vědce rozhodně stál za to, již však ne s tvrzením o pomalém ubíhání času. Vždyť kniha na několika desítkách stran líčí polovinu života dr. Arrowsmithe, jehož život rozhodně není nudný, naopak je plný nečekaných zvratů. Ty jsou autorem podávány velice realisticky až téměř stroze, bez zbytečných "kudrlinek". Rozhodně stojí za přečtení.
Buriška
  27. 11. 2016, 9:05
Kniha se mi velmi líbila. Pojednává o mladém lékaři, který se stal bakteriologem. Jde o napínavý příběh, kdy se hl. hrdinovi po urputné práci nad mikroskopem rýsuje vynález séra, který pomáhá v boji při léčbě moru. V románu jsou i další zajímavé postavy z řad vědecké profese. Nechybí velmi hezký milostný vztah s první ženou Leorou. Je zde autenticky vylíčena problematika vědeckého světa a s tím spojených následků v osobním životě. Já osobně doporučuji ;-)