Balada o smutné kavárně / Svatebčanka

Balada o smutné kavárně / Svatebčanka Originální název: The Ballad of the Sad Cafe

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1985

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1985) 292

Carson McCullers se řadí svým nepříliš obsáhlým dílem k nejlepším spisovatelům amerického Jihu. Její jméno se uvádí společně zvláště se jmény Trumana Capoteho a Eudory Welty. Dvě novely obsažené v tomto svazku jsou skvosty nejen v tvorbě autorky, ale i mezi novelami americké poválečné literatury. Balada o smutné kavárně je strhujícím příběhem tragického životního osudu slečny Amelie, hrbáčka Lymona a darebáka Marvina Macyho. Každý z nich trpí neopětováním svého milostného citu a každý z nich krutě zraňuje svého oddaného milence. Rozsáhlejší novela Svatebčanka vypráví o jiném druhu osamělosti - o dospívání. Dvanáctiletá hrdinka se v malém, klidném městečku ve společnosti černé hospodyně Berenice a malého, neduživého kamaráda Johna Westa nudí. Velkou událostí je svatba jejího bratra, ve které dívka vidí příležitost, jak se konečně začlenit do života. Při čekání na tuto událost si ani nevšimne, že každý den ztrácí kousek nevinnosti a krásné naivnosti svého dětství a že až příliš rychle přechází do světa dospělých. (Založil/a: mbaaron)

Carson McCullers Carson McCullers
*19.02.1917 - †29.09.1967

svobodka
  16. 11. 2012, 11:22
Velmi krásná kniha, i když rozhodně není na přelouskání na jeden zátah (třebaže je to útlá knížka). Četla jsem ji dvakrát, poprvé jsem na ni skoro zapomněla, ale pak jsem viděla divadelní představení se Simonou Stašovou, to mi připomnělo něco známého, a tak jsem ji honem přelouskala znovu. A znovu nezklamala.