Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Objevování starého Egypta

100%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Objevování starého Egypta

Nejnovější vydání:
Paseka - 2008
ISBN: 978-80-7185-896-6
Počet stránek: 360
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2008) 978-80-7185-896-6 360

Je to knížka, která má hned několik úrovní – jako pyramida. Jejími základními stavebními kameny jsou jednotlivé objevy a vyprávění o nich, navlečená jako korálky jednotlivých kapitol v chronologickém pořadí na časové ose. Ptahšepsesova mastaba, záchranná akce UNESCO v Núbii, pyramidové komplexy královny Chentkaus a krále Raneferefa v jižním Abúsíru, nevyloupený hrob hodnostáře Iufay, pohřební komplex vezíra Kara, výzkumy v oáze el-Hajez v Západní poušti a tak dále, et cetera. Neoddělitelnou součástí vyprávění o objevech je i seznámení s metodami archeologické práce v poušti a jejich neustálým zdokonalováním. Dá se říci, že naši vědci jsou v mnoha ohledech doslova průkopníky nových, neotřelých způsobů zkoumání. Tento přístup měl pochopitelně svůj vývoj, který je na stránkách Vernerovy knihy dobře zachycen. Je to její druhá úroveň.
Tou třetí jsou pamětnické vzpomínky na více či méně osudové události, které v minulých padesáti letech ovlivňovaly českou egyptologií a také na lidi, kteří byli původci a hybateli těchto událostí – obyčejných, dramatických, někdy i humorných. Čtenáři mají možnost seznámit se na stránkách Vernerovy knihy se všemi výraznými osobnostmi české egyptologie, s jejich zahraničními i egyptskými spolupracovníky. Budete možná udiveni, jak velkou roli při odborné práci hrají zdánlivě podružné detaily, vědecká předvídavost, neobyčejné štěstí i osudové náhody.
Čtvrtou úroveň představuje Egypt sám – nejen jeho historie, ale i současnost, vztah k památkám, příroda, lidé a společenské změny. Pátou, nejvyšší úrovní knihy, je její zdařilá grafická podoba se spoustou krásných, většinou barevných fotografií na kvalitním papíře. Vše podstatné, o čem se v textu píše, najdete i na obrázku. Je vidět, že knize byla po této stránce věnována opravdu nadstandardní péče. Té odpovídají i nezbytné přílohy – slovníček odborných termínů, chronologický přehled českých egyptologických expedic i egyptských panovníků, bibliografický přehled a nakonec nezbytný rejstřík.
Objevování starého Egypta profesora Miroslava Vernera je krásná kniha, kterou si česká egyptologie opravdu zasloužila. Zaslouží si, abyste ji četli. (Založil/a: Jirka3)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace