Porušení rovnováhy

Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Classic - 2000
ISBN: 80-86139-40-9

Classic (2000) 80-86139-40-9 578

2. světová válka ještě hřměla, když se Rusové, Němci, Američané a Japonci museli postavit mnohem smrtelnějšímu nepříteli.

Ve Varšavě uvítali Židé vetřelce jako osvoboditele, ale byli krutě zklamáni. Komunističtí partyzáni v Číně využívali všech triků, které znali. V Americe se Washington D. C., vypařil v několika sekundách.

Ale lidstvo se nevzdalo - bojovalo dál, v pustých ruských stepích, na konvojových trasách, nad laboratorními stoly i v ulicích Chicaga...
Jak se Turtledovova globální sága alternativní historie odvíjí, stává se lidstvo stále nápaditějším, i když se ohrožení zvyšuje. Nikdo neví, kdy pekelné inferno smrti zastaví agresivní válku a změní ji v boj o záchranu - válka o přežití celé planety... (Založil/a: tequilaking)

Gallienus
  7. 8. 2016, 14:51
Obsahuje spoiler spoiler Když Rasa dorazí na Tosev 3, očekávala, že jejím invazním silám budou čelit předindustriální divoši, na divochy sice narazila, bohužel ale industriální. Velcí ošklivci zpochybní vše, s čím se doposud Rasa setkala či znala a nejhorší ze všech jsou ti zpropadení deutsche, nejenže jsou vojensky nejzdatnější, především však přicházejí se stále novými typy zbraní a technologii: letající bomby, rakety, trysková letadla a nové typy lepších pozemních křižníků (Pz.V a VI.), sice jsou všechny veskrze stále primitivní, ale jejich pokrok je neuvěřitelně rychlý, co když se tosevanům podaří vyrobit atomovou bombu? Do jakého stádia pak konflikt vstoupí? Bude možné zachránit planetu pro kolonisty, kteří jsou již na cestě?

Oproti prvnímu dílu je děj mnohem lepší (akčnější), než jsem začal sérii světoválka číst, moc jsem od ní neočekával, ale líbí se mi a chytlo mě to. Dějových linek je sice hodně, ale všechny jsou zajímavé a mají něco do sebe. To co mě zaujalo je dobré přiblížení světa okupovaného mimozemšťany, říkal jsem si před čtením, jak se s tím autor vyrovná a očekával jsem od sebe víc nadhledu (vypínání mozku), ale není to třeba. Harry Turtledove vykresluje svět lidí žijících se svými vlastními starostmi (existenciálními, emočními, atd) a válka je pouhou kulisou, byť nesmírně zajímavou...
Nejoblíbenější postava je pro mě jednoznačně Liu Han, odvážná to žena.
Jedinou vadou na kráse této knihy, shledávám ve velkém počtu tiskových chyb, na které jsem během čtení narazil - chybějící písmenka na konci slov, čárky a tečky, kde nemají být atd. Většinou jsem k těmto věcem nevšímavý a to ať úmyslně či neúmyslně, ale tady jich je prostě mnoho, je to škoda.

JQuintana
  15. 5. 2013, 14:54
Nápad je výborný, ze začátku je trošku problém orientovat se v postavách, ale zvyknete si a většina jich bude ve všech osmi dílech (Světoválka + Kolonizace). Hodně dobře jsou popsány vojenské akce (bitvy, partyzánské akce). Škoda je, že se v všech dílech občas omílají dokola stejně věci, typickým příkladem je že skoro všechny díly začínají tím, že velitel Ještěrů se dívá na obrázek rytíře z křížových výprav a je překvapen, že bojují proti tankům a letadlům, je tam toho o dost víc, ale dá se to skousnout. Koment mám stejný u všech dílů.