Zachránit!

Zachránit! Originální název: Anne frank Remembered

Leda - 2010
ISBN: 978-80-7335-224-0

Leda (2010) 978-80-7335-224-0 256

Po okupaci Holandska Miep Giesová dva roky ukrývala rodinu Anne Frankové v zadní části budovy firmy, pro kterou pracovala, do úkrytu nosila jeho obyvatelům potraviny a obstarávala jim všechno, co potřebovali. Její prostý, a přitom přesný popis okupační všednosti je neobvykle dramatický: každý běžný úkon je nebezpečným dobrodružstvím – má totiž cíl. Dobro a zlo tu v detailu odhalují tvář. Úsilí o záchranu nevinných nezná zoufalství, úzkost ani beznaděj. Miep, podvyživené dítě z vídeňské periferie, byla v době hladu po první válce poslána k holandským farmářům a v Holandsku už zůstala. První zaměstnání získala právě ve firmě pana Franka a zde také zůstala – s pronásledovanou židovskou rodinou. Statečnost? Odvaha? Nerozumí… pomáhat je přece samozřejmé. A dodejme: někdy monumentální. (Založil/a: justiii)

Miep Gies Miep Gies
*15.02.1909 - †11. 1. 2010

Alison Leslie Gold Alison Leslie Gold

Limewithmint
  2. 4. 2013, 15:15
Knížku jsem si koupila více-méně náhodou, četla jsem i Deník Anne Frankové, tak jsem si říkala, že by mi prospělo doplnění skládačky :) Tato knížka se mi kupodivu četla lépe než samotný Deník, stránky ubíhaly poměrně rychle a opravdu mi to pár věcí objasnilo. Doporučuji všem, kdo Deník četli a chtějí získat více informací "zvenčí"
eleni.rat
  23. 11. 2013, 12:33
Ačkoli to není "můj" žánr, přesto se mi kniha četla velmi dobře. Obzvlášť se mi líbilo členění knihy na část před válkou, během války a po válce. Je až neuvěřitelné, co se v lidech skrývá. Velmi to na mne zapůsobilo.
hanka24
  21. 9. 2014, 17:16
Opravdu velmi čtivá knížka, kterou všem doporučuji. Přestože už od začátku znáte konec a víte jak vše bohužel dopadne, nemůžete se odtrhnout a hltáte kapitolu za kapitolou. Životní peripetie autorky už od dětství jsou až neuvěřitelné, musela být velmi silnou osobností s velkou dávkou štěstěny. Jen část o objevení Frankových v úkrytu mi přijde jaksi strohá a trochu mi vrtá v hlavě, proč Miep nijak za ukrývání Židů na rozdíl od ostatních nesankcionovali. Ale třeba to byla ta zmiňovaná štěstěna.
Kouzelnik7
  19. 6. 2013, 20:13
Kdo četl Deník Anne Frankové, tak by si měl přčíst i tuto knížku. Je to doplnění informací zvenčí úkrytu. Navíc jsem čekal, že se knížka bude hlavně soustředit na období kdy Miep pomáhala rodině Frankovým v úkrytě, ale to jsem se spletl a jsem rád. Miep vypráví zajímavě a čtive o období před i po válce. Hodně se mi líbilo jak byl popisován život za války v Amsterdamu.