Vrač

Revolver Revue - 2013
ISBN: 978-80-87037-49-2

Revolver Revue (2013) 978-80-87037-49-2 256
Revolver Revue (2010) 978-80-97037-29-4 256

Nová kniha autora románu Cesty na Sibiř, oceněného Magnesií Litera 2009. Ústřední postavou prózy Vrač je bývalý režisér, který prošel řadou regionálních i experimentálních divadel a v současnosti je zaměstnán jako dispečer moskevských komunálních služeb. Jeho "životní inscenací" se stává očistný proud řeči, nepřetržitý tragikomický monolog o absurditě, která na scéně Ruska trvale režíruje lidské osudy. (Založil/a: creTin)

s-reader
  16. 5. 2011, 11:00
Když se začtete do knihy Vrač, máte po chvíli pocit, že vás odchytila žvanivá sousedka a za nic na světě vás nechce pustit ze svých spárů, povídá a povídá, stejnou věc slyšíte podvacáté, už přestáváte vnímat, co vám vlastně povídá a pomalu vás opouští vědomí.
Stylem vyprávění by se dal Vrač přirovnat k Hrabalovi, ale je tu jeden podstatný rozdíl – když čtu Hrabala, tak přestože se stejně topím v přívalu slov, je v tom vodopádu cosi poetického, cosi důvěrně známého, je tam laskavost a všeobjímající láska, kterou člověk cítí v útulné hospodě po pátém pivu. V knize Vrač je cítit jen cizí ruská agrese vodky, nadutost, hloupost a vyražené zuby.
Opravdu nevím, proč by měla čtenáře zajímat osoba Jurky Bgaševa, jeho chlast, ženy a rvačky. Těch pár zajímavých vět, které se týkají Bulgakova, Vysockého a jiných, ty se ztrácejí v balastu žvástů o Rusku a Rusech, které jsou ovšem, jak mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, pravdivé, ale nezajímavé.
Pár hvězdiček ovšem dávám - za několik zajímavých momentů, které jsem si z textu vylovil a za několik trefných anekdot.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:39
Přemýšlela jsem jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale tohle vážně není oddychovka. Těžká kniha, kterou nemůže číst každý. Prostě exkurze do historie Ruska, ruské literatury, poezie, divadla, výlet do ruských povah.
Slarque
  28. 5. 2014, 15:41
Ze začátku jsem si myslel, že se na to vykašlu a odložím to. Jenže jsem vydržel a postupně se nechal strhnout. Román je podán jako dvojice dlouhých monologů, ale obsahuje absurdní situace, které se asi nemohly odehrát nikde jinde než v Rusku, o kterém toho zřejmě Martin Ryšavý ví hodně. Ale spousta myšlenek je mnohem univerzálnějších.