Barva kouzel

Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Talpress - 2002
ISBN: 80-85609-28-2

Talpress (2002) 80-85609-28-2 292

Vydejte se na cestu spolu s extravagantní a neuvěřitelně různorodou a výstřední výpravou. V příběhu se setkáte s naprosto neschopným a cynickým čaodějem Mrakoplašem, jednoduchým a naivním turistou Dvoukvítkem a jeho věrným Zavazadlem, které ho provází jako věrný pes. Potkáte se s draky, kteří existují, když na ně někdo opravdu věří, prozkoumáte různá místa Zeměplochy a samozřejmě se podíváte i na samotný konec tohoto světadílu.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  8. 5. 2013, 21:34
Mám Pratchettovy knihy opravdu ráda, a ráda se k nim vracím. Ale Barva kouzel je prostě slabá. Ona koneckonců prvotina nebývá vždycky pecka, že...
Tiwala
  30. 9. 2012, 20:18
První, co jsem od něj četla a byla jsem si hned jistá, že musím přečíst celou Zěměplochu, protože něco tak originálního a vtipného se jen tak nenajde
Tanmut
  20. 5. 2013, 10:12
"Barbar se kotoulem svezl ze sedla na zem a tasil černý meč Kring. Když se k němu stočil další drak, zatočil Kringem nad hlavou a vykřikl:
'Todle si na mě nebude žádnej podělanej krokodýl dovolovat!'"

Barva kouzel není ničím jiným než fantasy variací Stopařova průvodce po galaxii, místy dokonce replikuje jeho styl. Po řemeslné stránce se tedy jedná tak trochu o paskvil, osmibarevné vyšívání horkou jehlou. Nápaditost vzorů u mě převážila nad technickými nedostatky a pobavilo mě i to, jak závěr vyšuměl doslova do ztracena.
Nestea
  16. 4. 2015, 17:11
Moje první Pratchettovka a opravdu jsem to tedy četla pod nátlakem jen kvůli autorovi. Uvidím snad zkusím ještě jednu a doufám, že to bude lepší a zalíbí se mi Zeměplocha. Zatím ne. :-(
soniaf
  5. 9. 2011, 19:54
Knížky Terryho Pratchetta jsou plné jedinečného humoru a o sérii knih o Zeměploše to ptatí zvlášť. Po několika letech jsem si podruhé přečetla Barvu kouzel, abych začala "zase od začátku". Během čtení jsem uvažovala, jestli dám 4 nebo 5 hvězdiček a nakonec jsem se rozhodla pro 5, hlavně za hydrofoby, co si hnusí vodu (a tím pádem žijí hrozně krátce, protože nesnáší svoje výměšky) a Mrakoplašovu zoufale zbabělou povahu. - Jedna ruka mu vyletěla vpřed, druhá vzad. "Asonuti! Kyorucha! Beazleblor!"
Chlap zaváhal a v očekávání kouzla mu oči nejistě přebíhali ze strany na stranu. K poznání, že se nestane vůbec nic, došel přesně v okamžiku, kdy se Mrakoplaš, vyděšený k smrti, rozeběhl chodbou a kopl ho do rozkroku.- citace z knihy.
Rames
  3. 1. 2013, 16:58
Musím se přiznat že dlouho mě odrazovala obálka této knihy, je velmi podobná sérii Warcraft která není mé gusto.
Barvu kouzel jsem poslechla ve vyprávění překladatele Jana Kantůrka. Není nic lepšího.
Na závěr knihy Jan Kantůrek řekl, scela v duchu Terryho Pratchetta, že se mu Zeměplocha nepřekládala snadno hlavně proto, že neumí anglicky. V té chvíli se mi obličejové svaly přeskupily do širokého úsměvu !
LuciusWlk
  30. 5. 2015, 20:23
Po dlouhých odkladech a tak trochu strachu z rozsáhlosti Pratchettovského díla, vše nakonec dospělo do bodu rozhodnutí, a tak jsem začal. Nemůžu říci, že bych tak úplně skočil do vody neprobádané. Ono to asi ani není možné. Nicméně, začínám pěkně popořadě, první knihou.
S Pratchettovským humorem jsem se již několikrát setkal, přesto mě jeho humor nepřestává udivovat a bavit. Příjemné vtažení do Zeměplošského světa, zábavně vystavený příběh, postavy geniální. A to mě prý to pravé Pratchettovské teprve čeká. Nuže, uvidíme.
Scathach
  3. 2. 2014, 18:11
Říkala jsem si, že si přečtu Zeměplochu od začátku i přesto, že někdo píše, že ji v můžete s klidem číst na přeskáčku. Někoho Barva kouzel sice odradila, mě docela přivábila. Tahle knížka mě do sebe vtáhla ať už zvláštními situacemi Mrakoplaše a Dvoukvítka, anebo vtipnými dialogy mezi Smrtěm a Mrakoplašem. Myslící hruškovník měl také své kouzlo :D
prkali
  3. 2. 2013, 9:35
První zeměplošská - tak tou jsem začla, když jsem v sobě zlomila přitroublý protiprečetovský vzdor. Jako nyní již znalec celé této série mohu zasvěceně podotknout, že to byla chvílema nesmírtně zábavná jízda, ale občas jsem se i trošku zasekla a musela se prokousávat. Pan Autor se ale teprve učil řemeslo a především mám dojem, že sám sebe zasypával gejzíry vtipů a nápadů, které se mu nezadržitelně líhly v hlavě a on se jen snažil "zůstat na nohou" a trochu to stádo ukočírovat... Kdo přečetl jen toto a na základě svého dojmu se rozhodl ukončit koketování s Pratchettem, dělá hroznou chybu. Je třeba vytrvat, pravím, odměna bude královská!
Snicketka
  1. 4. 2012, 11:37
Byla to moje první knížka kterou jsem ze zeměplochy četla a moc se mi líbila. Také to byla první knížka kterou jsem přečetla z mého e-booku, na kterém jsem zatim přečetla 4 knížky a to všechny ze zeměplochy.
wwwhisk@s
  25. 4. 2013, 13:18
Miluju Pratchetta. Miluju Zeměplochu. Nesnáším tuhle slátaninu. Jako člověk, který od pana Autora už několik knih přečetl mohu říct, že víc nešťastný začátek snad ani být nemohl. Pokusila jsem se to dočíst a definitivně jsem to vzdala někde před koncem (!). U filmu jsem dokonce usnula v půlce. Totálně jsem se ztrácela, nudila jsem se jak nejvíc to šlo a pousmála jsem se jen ani dvakrát. Mrakoplaš se stal mou nejneoblíbenější postavou a tato situace trvá doteď. DOBRÁ RADA PRO ČTENÁŘE ZAČÍNAJÍCÍ S PRATCHETTEM: Nečtěte Barvu kouzel. Začněte něčím jiným a pak se k ní vraťte později, jinak hrozí, že vás odradí navždy. Koneckonců, jak si tady čtu komentáře, někde už se stalo. A to je vážně ŠKODA.
Potulný mnich
  30. 12. 2013, 9:41
Moje první kniha od Pratchetta a musím říct, že u jedné nezůstane. Dlouho jsem nečetl, tak vydařenou fantasii jako Barva kouzel. Autor zabíhá i do nejmenších detailů, které dokáží pobavit, postavy a celá Zeměplocha mě chytla :-) 100%
Ajka13
  29. 6. 2013, 19:07
Stalo se mi jen párkrát, že bych knihu nedočetla, ale tady už jsem vážně měla potíže se začíst, natož abych to dočetla. "Dolezla" jsem do půlky a jsem nucená se vzdát. Třeba někdy příště. Coby první Pratchett, kterého jsem zatím četla, velké zklamání.
antoniana
  28. 11. 2015, 10:05
Začátek v Ankh-Morporku byl úžasný, ale každé další dobrodružství Dvoukvítka a Mrakoplaše tak trochu ztrácelo na přitažlivosti. Úžasná byla postava Hruna a zesměšnění hrdinského kultu, také jsem si dost oblíbila Zavazadlo, které se, ač nemá tvář, dokáže tvářit dost výhružně.
Ciba
  8. 2. 2016, 10:49
Premiéra s dalším z formátů světové fantastiky dopadla nad očekávání. V druhém souvětí svou chválu posunu ještě o trochu dál, protože si troufnu tvrdit, že Pratchett zachytil některé z mých poletujících myšlenek a hodil je na papír. Z hlediska vkusu tak tuto knihu řadím mezi velkolepé knižní krasavice. Po drobném zaváhání na úvod totiž přichází dobrodružství plné těch nejztřeštěnějších a nejneuvěřitelnějších událostí navíc doplněné o originální špetku humoru. Poslední hvězda na sebe příště asi už nenechá dlouho čekat.
Kuci92
  11. 10. 2012, 22:05
Knížka je plna zajímavého a kvalitní humoru a proto se velmi dobře čte. Proto se taky Pratchett dostal mezi mé oblíbené autory. Vřele doporučuji.
Ghoulman
  23. 4. 2016, 12:40
Když začít se sérií, tak začít od začátku (a to jak v případě trilogií, tetralogií, či monstrózní „nevímkolikogií“ jako je Pratchettova Zeměplocha). A navzdory skepsi po přečtení několika místních komentářů o slabém rozjezdu série, jsem byl velice mile překvapen. Kniha je skutečně vtipná, nápaditá, čtivá a uvolňující.
huttershofen
  29. 1. 2013, 15:36
Knihu jsem četl 2x, ale i přes nesporné kouzlo autorova stylu patří myslím spíš k slabším pratchettovkám. Snad že autor nemohl vědět, jak dlouhou sérii má před sebou, a chtěl rovnou vysypat všechny nápady najednou. Kniha vlastně ani nemá pevný děj, jde spíš o episody popisující jednotlivá dobrodružství, která prožívají hlavní hrdinové. Na druhé straně nepřečetl bych 2x něco, co by se mi nelíbilo, takže jednu hvězdu navíc dávám za start úžasné série.
Esther Darnett
  2. 12. 2013, 9:28
Jedna z mých nejmilejších Pratchettovek. Originální jako vždy, plné humoru, geniálních nápadů a komických situací.
teroosh
  1. 7. 2013, 18:02
Naprosto výborné čtení s výbornými hláškami a postavami. Na letní válení se na zahradě s knížkou je Zeměplocha jak dělaná :)
Bred
  24. 10. 2011, 16:43
Dobrá, zábavná kniha. Výborně vykreslené postavy s vtipným charakterem, který se nenajde ledaskde na ulici. Příběh je tak trochu parodie na všechno možné, od Tolkiena až po Star Wars. Na druhou stranu, zdálo se mi, že někteří autoři staví i na tomto díle, například Paolini s Eragonem.
Taky mě trochu zarazilo, že první plka knihy moc nekoresponduje s tou druhou, prostě se změnil styl vyprávění, náplň,... Jako by půlku napsal někdo jiný.
Zelda knihkupec
  20. 10. 2013, 8:52
Tak můj první Pratchett, zatím nic moc. Styl jeho humoru mi není blízký bolí mě hlava nad tou hromadou samoúčelností (tzv parodií pro parodie). Počkám si co mi přinesou další knihy.
schumick
  6. 12. 2012, 12:23
Fantasy literatura mě nikdy nepřitahovala. O to více jsem byl nadšený touto inteligentní parodií na Pytlíky a Gandalfy.
Pro mě příjemné a napínavé čtení se spoustou humorných a komických situacích v pouze "trochu podivném prostředí", které však dokresluje lehce groteskní atmosféru.
Martin
  5. 4. 2010, 17:18
Jen dodám, že tato první kniha ze série užasná zeměplocha je DVOUDÍLNÁ!!! Druhý díl se jmenuje lehké fantastično. Druhý díl přímo navazuje na první, tak si ho hlavně nepřečtěte, jako já, nejdřív.
ilon-a
  20. 3. 2016, 20:17
Sem ráda, že tohle nebyla moje první Pratchettova kniha, určitě už bych po jeho dalších knížkách nikdy nesáhla. Jako neni to špatný. Rozhodně je to základ, aby člověk pochopil, jak funguje Zeměplocha. A rozhodně je to nejvíc originální! Ale v některých chvílích už tam toho fantastična bylo tolik, že mi z toho hlava pochodovala kolem dokola.
Eset
  12. 5. 2014, 22:56
Od Terryho Pratchetta jsem četla jen Maškarádu a tohle(Barvu Kouzel). Maškaráda mě navnadila na čtení dalších dílu Zeměplochy, ale u Barvy kouzel to nějak drhne. Kniha mi přišla nezajímavá místami až nudná a o dost méně zábavná, ale stejně přečtu ze Zeměplochy ještě aspoň jednu.
Novinha
  3. 3. 2012, 13:59
Po rocích čtení knih Úžasné Zeměplochy na přeskáčku jsem sáhla po prvním díle, který jsem ke svému údivu nikdy nečetla. Oproti pozdějším dílům se mi zdá roztržitá, ne tolik vtipná a dějově neucelená.
Halalí
  3. 3. 2011, 17:34
S Prachettovkama je to pro mne trochu těžší, hlavně s tou mou první – Barvou kouzel - četl jsem ji krátce po dočtení trilogie Pán prstenů, kterou jsem si jen tak mimochodem zcela zamiloval, proto bylo pro mě velmi obtížné přijímat jakékoliv "ne-Gandalfofsého" mága, Mrakoplaš navíc Gandalfa drze paroduje. Mrakoplaš není moudrý, mocný, čestný a charismatický vůdce už vůbec ne. Zná jen jedno zaklínadlo, a to se naučil omylem, přesto toto zaklínadlo neumí používat, protože se ho vlastně ani nenaučil, ale ono kouzlo mu do hlavy vklouzlo samo od sebe. Jeho "kolega" Dvoukvítek je pro změnu naprosto naivní turista (na Zeměploše vůbec úplně první turista) a tahle dvojice, tak nějak omylem zachrání celou Zeměplochu.

Barva kouzel je vtipná, mírně satirická a přeplněná různými odkazy, nejen na fantasy díla. Pratchettův humor nemusí sednout každému, mně ale poměrně sedl. U knihy jsme se mnohokrát hlasitě smál, i když jsem byl zpočátku spíše roztrpčen, že mi Pratchett przní mé oblíbené hrdiny.
mikael
  22. 6. 2014, 21:34
Má první kniha od pana Pratchetta a musím říct, že jsem skvěle bavil při sledování/čtení (whatever) dobrodružství ne-čaroděje Mrakoplaše a prvního turisty Zeměplochy Dvoukvítka s jeho věrným zavazadlem :-)
Škoda jen, že nejsem čaroděj, aby si Smrť pro mne osobně přišel a neposílal zástupce :-)
spookee
  14. 10. 2012, 19:20
Barva kouzel má nesnadnou roli. Jakožto první díl série o Zeměploše má zasvětit čtenáře do fiktivního fantasy světa. Díky tomu je dost složitá, nabitá informacemi a na Mistrův humorný až ironický projev nezbyly stránky. Bohužel, znám spoustu lidí, kterým právě první díl přišel natolik přehlcený, že dál v sérii nepostoupili. A to je OBROVSKÁ ŠKODA.

Já na to šla jinak. Už kdysi dávno na základce, když "prečetovky" všichni četli pod lavicí a nebylo možné je v městské knihovně sehnat, dostaly se mi do ruky Soudné sestry. A díky tomu, že se jedná o velmi jednoduchou příběhovou linii, zamilovala jsem se nejprve do Stařenky, pak do Bábi a pak do celé Zeměplochy. Barvu jsem pak četla až jako několikátou a vůbec to nevadilo. Spíš teda díky bohu za to, protože musím říct, že i já bych se jí nechala tehdy odradit a dál bych nečetla a Zeměplocha by byla ochuzena o jednoho skalního fanouška!
GAM3R22
  12. 11. 2015, 11:46
Do Zeměplochy jsem šel s velkým očekáváním hlavně díky obrovské propracovanosti Prachetovského světa. Už po pár stránkách mě do očí přímo přaštila skvělá bizarnost humoru, s jakým jsou události a skutečnosti líčeny a do jakých detailů je skutečnost, neskutečnost a nadskutečnost domyšlená. Smrť to za mě naprosto s přehledem vyhrál, takovou postavu aby člověk pohledal :) Opravdu musím doporučit a jsem zvědav na další příběhy ze Zeměplochy. Ave :)
Methat
  16. 1. 2013, 11:35
Prvý diel fantastického sveta na koritnačke je vlastne o svete samotnom. Autor pekne začal celú sériu s malým počtom postáv, aby lepšie vykreslil okolitý svet a jeho zákony. Možno sa budete čudovať čo všetko je možné a nemožné na Zemeploche. Autor takmer na každej stránke ukáže čitateľovi niečo nové, vtipné, bláznivé, že je toho už trošku veľa. Na prvý diel dobrý štart - pre čitateľa plus urobiť si obrázok o tomto zaujímavom svete.
sharky95
  27. 11. 2012, 15:20
První cesta do Zeměplochy. Dost mě zaujala, hlavně za magický svět a výborné postavy. Hlavně Mrakoplaš - čaroděj s neuvěřitelně vyvinutým pudem sebezáchovy, ale se znalosti pouze jediného kouzla a také Smrť, jehož hlášky jsou nejlepší. Určitě budu v sérii pokračovat.
magnas
  23. 10. 2009, 20:31
První ze série úžasná Zeměplocha, je vidět, že autor si zatím hrál s novým světem a postavami a na svá vrcholná díla teprve čekal, i tak se ale řadí k tomu lepšímu, co kdy ve fantasy vzniklo.
StepanHrouda
  18. 8. 2013, 12:38
Jako první ze Zeměplochy jsem četl Hrrr na ně! a nějak jsem nevěděl co si o tom mám myslet, tak jsem si řekl že to vemu pěkně popořadě a začnu Barvou kouzel - no, nebyl to moc dobrej nápad... Naštěstí jsem to ale nevzdal a nakonec jsem se dostal ke Stráže! Stráže! - a tahle knížka mě teprve nakopla a pokračoval jsem s větší chutí dál.
U barvy kouzel jsem se přímo nenudil, ale žádnej zázrak to taky nebyl, navíc Mrakoplaš mi byl vždycky dost nesympatickej.
Kamdar
  3. 12. 2015, 17:36
Jedná se o opravdu originální knihu, která svým stylem napsání buďto naprosto nadchne, nebo odradí každého čtenáře od dalších dílů.
Já této knize nemám co vytknout (snad jen tu zvláštní zápletku, ale to se dá vzhledem k obsaženému humoru odpustit).
long.tall.sonny
  12. 8. 2013, 14:43
Já nevím. První Zeměplocha, kterou jsem přečetla; doufám, že další budou lepší. Pár dobrých vtipů, úchvatný Pratchettův jazyk, ale to je asi tak vše. Jediné pasáže, které mě fakt bavily, byly ty se Smrtěm (a těch bylo méně, než bych si přála). Navíc mi to celé přišlo takové rozházené a zkrátka jsem to dočetla už jen proto, že nemám ráda rozečtené knihy. Dobré finále, jinak celkem nůďo.
Londi
  26. 11. 2012, 21:15
První a taky jediná kniha, kterou jsem od autora četla. Jsem si ale jistá, že toto není nic pro mě. V ději jsem se občas trochu ztrácela, a také mága si představuji spíš jako Gandalfa z Pána prstenů a tento Mrakoplaš mi mou ideu solidně bořil. Takže pro mě zklamání...
Wara
  5. 11. 2012, 9:17
Mrakoplaš a jeho vstup mezi literánání legendy v plné "síle". Neuvěřitelná postava chaotického a zbabělého nedostudovaného čaroděje pádí celou knihou kupředu v doprovodu velmi zajímavé společnosti...
Arequipa
  4. 3. 2012, 22:01
První kniha přečtená od Pratchetta. Už jsem něco zkusit musel, když jsou ty knihkupectví Pratchettem úplně přecpaný. Říkal jsem si, co na tom všichni vidí? Kolikrát jsem se při Mrakoplašových duševní pochodech smál a říkal si: to je ale vůůůůl. A o tom to je. Zábavná parodie na klasickou fantasy literaturu aneb Anti-heroes of might and magic.
Flynn
  1. 9. 2011, 8:47
Po Dobrých Znameních (zde se jednalo o spolupráci s Gaimanem) je to 2. kniha, kde jsem přičichl ke skvělému stylu pana Pratchetta. Už teď se těším na další kousky a je věru z čeho vybírat. Kniha mi hrozně sedla svým humorem a stylem psaní. Při jejím čtení jsem se musel docela často usmívat a občas i zasmát nahlas.... skvělé počteníčko.
Czermy
  21. 4. 2010, 23:35
První zeměplocha je zásadní, o tom žádná. Nejlepší určitě není, ale taky není z těch, které si fanda přečte jen jednou. Lehké fantastično sice přímo navazuje, ale nemyslím, že tak striktně, aby si jí člověk nutně musel přečíst a přišel tak o zážitek z této knihy. Je to sporné, stejně jako si přečíst půlku těchto knih nebo všechny.
Cort
  3. 11. 2009, 19:12
Jj, Terry si evidentně především vytvářel svůj úžasný svět, připravoval si pozici pro mistrovské kusy, které přijdou později. O to více mě těší, že i tak je to velice dobrá a čtivá kniha. Byla i zajímavě zfilmovaná, jako druhá ze série Zeměploch, ale bohužel film se mi příliš nelíbil - sice zajímavé ztvárnění postav a hezká technická výprava, ale bylo to dost přebito zmatečností a nejasností příběhu.
muchy
  31. 12. 2015, 15:47
Byla to první kniha, kterou jsem od Pratchetta četla. Je napínavá, odpočinete si a vezme vás do úplně jiného světa. Uvědomila jsem si, kolik z dětské fantazie už jsem ztratila a jaká je to škoda. Za mě 91%.
Stacy
  17. 2. 2015, 15:22
Terry Pratchett - spisovatel, který mi byl doporučen. Barva kouzel je jediná kniha, u které jsem přečetla celý prolog. Zaujalo mě to a byla jsem opravdu natěšená na příběh knihy. Bohužel jsem ale nedokázala dočíst knihu ani do půlky. Brzy jsem se začala ztrácet v pointě - děj byl dost přeházený. Možná se k příběhům ze Zeměplochy (přeci nemůžou být tak špatné, když je tolik lidí ,,hltá,,) opět dostanu ale momentálně mě Barva kouzel dost odradila.
hextrixhlavohekr
  11. 2. 2015, 15:03
Jedna z mojich prvních knih, to sem tehdy, ale ještě nevěděl jak bude Zeměplocha dlouhá a kolik toho načtu.
Káťa Nykodýmová
  8. 11. 2014, 16:07
Moje první kniha ze Zeměplochy, kterou jsem si okamžitě zamilovala, smála jsem se od začátku až do konce a nejvíc z celé knihy mě oslnil myslící hruškovník. Teď čtu třetí knihu a jsem si na 100% jistá že nezůstane jen u ní.
bej
  22. 4. 2013, 9:25
Dvěma slovy: velké zklamání. Asi jsem očekávala příliš. Děj je neucelený, chybí mu konkrétní cíl, takže pro mě to bylo jen bezbřehé bloumání, kde každá situace vyústí v uvěznění a touhou hlavní hrdiny zabít. Navíc musím přiznat, že některé situace jsou tak špatně popsány, že jsem je vůbec nepochopila. Asi to musí člověk vydržet - Lehké fantastično je docela čtivá knížka...
Majkynka
  18. 2. 2013, 13:18
Moje první kniha kterou sem od Pratchetta četla a taky poslední.Docela sem se ztrácela ve čtení a děj mě nějak unikl.Hodně mě kniha zklamala.Tohle není čtení pro mě.
Luky.Pet
  11. 9. 2012, 9:02
Pratchett je dokonalost! Naštěstí je od něj pořád co číst. Barvy kouzel patří k těm slabším, ale když má člověk absťák, bude rád za každý díl. Konec konců může z toho výběru začít prakticky odkud chce a číst napřeskáčku. Tuhle propracovanou vtipnou fantazy všem doporučuju.