Chudí lidé

Chudí lidé
Poprvé vydáno celosvětově: 1846

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění - 1954

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1954) 202 Edice: Světová četba

Povídka psaná formou dopisů a prostého deníkového líčení. Makar Děvuškin miluje mladou opuštěnou a zneuctěnou dívku, podporuje jí a stýká se s ní jen písemně... Touto prvotinou (1846) navázal autor na tradici gogolovského realismu, ale svůj zájem už zde soustřeďoval především do nitra postav, snažil se vyložit jejich vnitřní svět a také proces deformace, jemuž lidé podléhají v střetu s krutým okolím. (Založil/a: Soffie)

vladislaus
  6. 2. 2013, 16:49
Očekával jsem další filozofický koncert Dostojevského a byl jsem zklamán. Až pak jsem zjistil, že je to autorova prvotina. No jó, každý musí někdy začít. Kniha ani není aktuální, protože dnešní bezdomovci jsou šťastnější, než tehdejší chudí.
dollyk
  11. 9. 2016, 8:48
Tak jsem se dozvěděl, že jde o jeho prvotinu a musím říct, že se mi to líbilo. Ten závěr jsem si dal dokonce dvakrát. Na milence trochu nezapamatovatelná jména, ale vždyť to vlastně nebyli milenci, jen velmi spřízněné duše spojené platonickou láskou. Velice realistické stvrzení rčení, že chudoba cti netratí, ale i že peníze a zázemí jde za lásku vyměnit. Nikdy jsem se nepustil do čtení Utrpení mladého Werthera právě kvůli tomu dopisovacímu způsobu vyprávění, ale ted to snad zkusím.