Československý spisovatel - 2009

Československý spisovatel (2009) 80-204-0530-5 108
Mladá fronta (2002)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 101
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1958) 90

Výbor z díla francouzského básníka poloviny 15. století, známého svým nespoutaným a nekonvenčním životem. Jeho verše jsou soustředěny do několika tematických okruhů - píše šprýmové odkazy, úvahy o umírání, básně proti pomlouvačům, jindy zase líčí pomíjivost lásky, krásy a slávy. Často ve svých verších dává honosivě na odiv svou tělesnou i duševní bídu. Uspořádání tohoto výboru se snaží alespoň o přibližnou chronologii podle dostupných faktů z básníkova života. (Založil/a: Barabura)

Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 8:12
Přesně takhle by to mělo vypadat. Dokonale se pomstil těm, jež tvrdili, že není hoden být básníkem. Jeho popis biskupa a vrchnosti, když seděl zavřený, to bylo nadmíru uspokojivé.
thierry
  3. 5. 2012, 8:36
Konečně verše, které neoslavují něčí modré oči, ale mají nějakou myšlenku. Hlavně Villonovo balady plné cynismu a ironie na mě mocně zapůsobily, za což patří určitě vděk i skvělému překladu Otokara Fischera.
salahadin
  22. 8. 2012, 13:31
Villon, vagabund středověku a první prokletý básník. Překlad Otokara Fishera je nádherný. I díky němu je nadčasová a vpravdě geniální poezie tohoto společenského vyděděnce tak sugestivní.
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:53
Četla jsem překlad Otokara Fischera a nelíbilo se mi tam počešťování jmen, místo Francois tak Františku, no to je přece strašný, takové přehnaně familiérní.