Belzec, Sobibor, Treblinka

Belzec, Sobibor, Treblinka

BB art - 2006
ISBN: 80-7341-700-6

BB art (2006) 80-7341-700-6 455

Autentický a vyčerpávající popis nejméně známých vyhlazovacích táborů nacistické éry. V letech 1942-1943 bylo pod krycím názvem akce Reinhard zplynováno přes jeden a půl milionu Židů ve vyhlazovacích táborech Belzec, Sobibor a Treblinka na území nacisty okupovaného Polska. Tuto operaci přežilo méně než 200 Židů. Jicchak Arad zaznamenává s využitím dosud přehlížených pramenů, například německých a polských úředních dokumentů a svědeckých výpovědí při procesech s nacistickými válečnými zločinci, úplný příběh těchto tří táborů smrti od výstavby v roce 1941 až do srovnání se zemí roku 1943. Popisuje jejich vzhled a uspořádání, průběh vyhlazování i činy esesmanů a ukrajinských strážných, kteří zajišťovali jejich provoz. Co je však nejdůležitější, Arad vypráví příběh obyvatel táborů smrti třebaže většina z nich žila pouze několik hodin po příjezdu , jejich hnutí odporu, vzpour a útěků, popisuje i podrobnosti každodenního přežívání těch, kdo byli ušetřeni okamžité smrti v plynových komorách. Aradovo dílo zachraňuje zkušenost obětí akce Reinhard před zapomněním a výmluvně svědčí o jejich tragédii. (Založil/a: Barabura)

Jicchak Arad Jicchak Arad
*11.11.1926

Hami37
  28. 5. 2012, 17:41
Přiznám se rovnou, že tu knihu jsem dočíst nedokázala, ale přesto sem se jí nakonec celkem prokousala. Některé pasáže s výpověďmi svědků byly tak příšerné, že bylo dost složité dočíst jen odstavec. Utajovaná akce, díky níž nejsou ani dnes odborníci schopni říct, kolik lidí zde zahynulo mi přijde i dnes po tom co všem sem o tom slyšela stále nepochopitelná. A pak, že zrovna toto nejsou tak moc známe vyhlazovací tábory a přesto tam zemřelo tolik lidí. Myslím si, že v tahle kniha je pro otrlejší...