Zločin lorda Artura Savila

Zločin lorda Artura Savila

Dokořán - 2009
ISBN: 978-80-7363-274-8

Dokořán (2009) 978-80-7363-274-8 104

Irský dramatik, básník a spisovatel Oscar Wilde ve své osobě spojoval ideál svobodného umělce bořícího společenské konvence, autora úchvatných podobenství a vtipného glosátora, s člověkem, který nesmírně touží po vlastní popularitě a je schopen aktivně propagovat své dílo. Podle dobových svědectví byl skvělým vypravěčem, schopným řadu hodin bavit společnost. Tato kniha vyšla poprvé v roce 1891 jako Lord Arthur Savile‘s Crime and other Stories. Tři z textů sbírky vyšly již dříve časopisecky (nejstarší z nich, Cantervillské strašidlo, již v roce 1887), titulní povídka byla naopak dopsána až pro knižní vydání. Wilde údajně vyprávěl, že v ní sám sobě vydal zlověstné proroctví - něco podobného totiž prožil dodatečně. V roce 1891, po vydání sbírky, mu prý věštila z ruky cikánka, že se za tři roky vlastní vinou dostane do vězení...

Povídky:
- Zločin lorda Artura Savila (Lord Arthur Savile's Crime)
- Sfinga bez záhady (The Sphinx Without a Secret)
- Neobyčejný model (The Model Millionaire)
- Cantervillské strašidlo (The Canterville Ghost)

rt12
  25. 10. 2014, 15:57
Typicky lehké a humorné povídky z prostředí anglické šlechty. Vesměs jsem dílka znala, ale Zločin Artura Savila byl pro mne nový a báječně pobavil. Oscar Wilde opět nezklamal.
Manon
  9. 12. 2013, 1:43
Skvělé vyústění, ten konec byl opravdu překvapivý a příjemně svěží. Přečetla jsem na jeden dech, jako všechno od Wilde.
Arktos
  12. 2. 2016, 11:49
Po Obrazu Doriana Graye jsem od knížky asi očekával příliš. Nakonec to byly odpočinkové, vtipné povídky - nejednou jsem se od srdce zasmál. Nejvíc se mi líbila poslední povídka Cantervillské strašidlo (obzvlášť jsem se pobavil, jak duch popisoval minulé úspěchy ve strašení).