Podtitul: Román (z) povídek

Odeon - 2015
ISBN: 978-80-207-1611-8

Odeon (2015) 978-80-207-1611-8 383
Odeon (2007) 978-80-207-1253-0 383

Hrdinové knihy jsou zavření ve zchátralém bývalém divadle na okraji města. Chtěli zde napsat mistrovské dílo, na něž se ve víru normálního života nemohli soustředit. Místo tvůrčího zápalu je však čeká boj o přežití: organizátor pobytu zešílel a zničil zásoby jídla. Našich třiadvacet zajatců musí tedy najít cestu nejen z tvůrčí krize, ale i způsob jak přežít. Čekání na záchranu si krátí vyprávěním příběhů: nepokrytě je inspirovaly Chaucerovy Canterburské povídky - zároveň jsou asi tím nejlepším, co Palahniuk kdy napsal. (Založil/a: Twiggynkaa)

Pend
  2. 3. 2013, 17:18
Opět provokativní, některé povídky skvělé, jiné průměrné. Souhlasím s tím, že je lepší mít už od Palahniuka něco přečteného z dřívějška.
G8
  27. 7. 2014, 10:15
Nejspíš bych se opakoval, kdybych to označil za další Chuckův kontroverzní počin. Jak už bylo řečeno výše, je lepší už Chucka trochu znát, než se pustíte do tohohle.
domingo
  8. 3. 2010, 21:18
Námět silný, opět (po Palahniukovsku) provokativní, ale vypadá to, jako by autorovi docházel dech s jeho realizací. Dnes už legendární povídka Střeva není nic jiného než samoúčelná, onanistická úchylárna, ale tady si Chuck může alespoň shrábnout body za vyvolanou publicitu. Ostatní povídky jsou nezvykle plytké a nudné, chybí jim ona údernost Palahniukových dřívějších próz, ona odzbrojující jednoduchost a na dřeň jdoucí naturalita. (3/5)
Jana Edita
  27. 4. 2016, 20:10
Pro mě zatím asi nejslabší Palahniuk, přesto pořád výborné a poutavé čtení. Druhá půlka se mi zdála skoro surrealistická, často jsem se ztrácela. A pak jsem docela nečekaně narážela na fantastické pasáže, který mi doslova braly dech - kam on na to chodí!?
Skvělý doslov Richarda Podaného, z doslovu si dovoluji citovat (a plně souhlasím):
"Myslím, že Chuck Palahniuk, když jde parkem a všimne si, že po cestičce leze hlemýžď, nejen že ho poponese do trávy, aby ho někdo nerozšlápl, ale poponese ho tím směrem, kterým lezl."
JarKun
  26. 7. 2015, 18:03
Opět šílené, tentokrát maximálně. Je to moje třetí seznámení s autorem a zatímco motivy a postavy z Ukolébavky a Programu pro přeživší jsem tak ještě byl schopen pochopit a chápat, toto je přehlídka bizarních a zvrácených figur. Ale pod tou přehnaností a typicky šíleným humorem jsou znovu pasáže, když člověk musí přemýšlet sám na sebou a nad tím, kam se náš moderní život dostává. Aby náhodou jednou nebyl Palahniku takovým Vernem 21. století ...
kingmaker
  22. 10. 2011, 12:37
Povídky jsou naturalistické a někdy až hnusné, ale člověk se musí ptát proč. Jestli to není tak trochu samoúčelné... Je to moje první kniha od Palahniuka, a místy jsem měl problém se čtením, především proto, že jsem přesně nepochopil "co tím chtěl basník říct." Pak jsem dočetl a řekl jsem si: "Jo, je to sice divná knížka, ale asi si jí rád za čas přečtu ještě jednou." I když Palahniuk nesnáší lidí.
Bonolennes
  19. 5. 2012, 11:59
"Dokud nedokážete pominout okolnosti a dělat to, co jste slíbili, vždycky bude svět ovládat vás." - "Americký sen: proměnit vlastní život v něco, co se dá prodat." - "Nemít co ztratit, to je nové bohatství." - "Záleží jenom na tom, co po umělci zůstane. Na díle. Ne na tom, kdo zacvakal nájemné." - "Měřítkem naší lidskosti není, jak zacházíme s jinými lidmi. Měřítkem naší lidskosti je, jak zacházíme se zvířaty." - "Můžete strávit celý život tím, že si kolem sebe a kolem všeho skutečného budete stavět stěnu z faktů." - "Jestli existuje nějaký fígl, jak se smířit s nenáviděnou prací [...] pak je jím najít si práci, která vás štve ještě víc." - "Lidi se tak zamilují do vlastní bolesti, že se od ní nedokážou odtrhnout. Totéž platí pro příběhy, které vyprávějí. Sami se uvězňujeme." - "Jak byste žili [...], kdybyste nemohli umřít?"
------------------
Dílko, v němž je možné spatřit odraz samotného Palahniuka, jeho života a díla, pohledu na svět a motivací k psaní. Výborný překlad a zajímavý doslov Richarda Podaného. Rozhodně bych nedoporučovala, pokud nemáte od Palahniuka již něco přečtené. Kniha mě dodatečně donutila zamyslet se nad jeho předešlými díly (resp. díly vydanými před touto knihou).
kure91
  6. 7. 2016, 13:11
Jednoho dne si zvyknu, že Palahniuk píše "šílenosti a zvrácenosti", ale při této knížce to ještě nebylo. Panoptikum postav ve Strašidlech je tím pověstným best of jeho tvorby a knížku nelze hodnotit méně něž plným počtem.
eval
  13. 1. 2014, 21:48
Pro mne zatím nejlepší kniha od Palahniuka. Ano, některé povídky jsou průměrnější, ale každá z nich odhaluje nejskrytější lidskou touhu, nenávist, strach... A co hlavní dějová linka v domě spisovatelů? Vedle toho je Klub rváčů Klubem pro sběratele pohlednic. Nakonec stejně nejde o popsané "zrůdnosti". To jsou jen obrazy, kulisy, a my opět můžeme uvažovat o současném konzumním světě, jeho hodnotách a hodnotách lidství.
Rabb
  20. 8. 2015, 11:51
Moje první zkušenost s autorem. Věděl jsem do čeho jdu, takže jsem nebyl znechucen některými pasážemi, ale pravda, u první povídky se mi trochu kroutil obličej. Každopádně Palanhiukův styl je místy zmatečný, občas se těžce orientuji. Přehršel postav. kdy někdy nevím, kdo je kdo, kdo vlastně napsal jakou povídku. Na druhou stranu super nápad přikládat povídky vlastním dějem, básně už jsou trochu mimo, špatně chytám nit. Některé povídky super, některé slabší.
DRALI
  9. 6. 2014, 19:53
Boží, Boží, Boží. Palahniuk to prostě umí. Nevím (a v některých případech ani nechci vědět) kam na ty nápady chodí, ale je to prostě strašně fajn čtení. On píše s úplnou lehkostí. Jak kdyby psal o tom jak pejsek s kočičkou vařili dort. Ale přitom píše o husťárnách, divnostech, úchylárnách a to velmi naturalisticky. Ovšem zábavným a čtivým stylem, že mne to prostě baví. Na ostatní "normální" autory se Palahniuk dívá z velké výšky.. A nejspíš má u toho rozepnuté kalhoty :)
mindyan
  12. 9. 2016, 13:39
Hodně vulgární, hodně drzé, mnohdy velice provokativní a nechutné, prostě Palahniuk. Jakožto směsice povídek se mi určitě některé líbily více a některé méně. Chválím smyšlené prostředí, do kterého byly postavy vsazeny. Nad veškerými snahami se z pobytu "dostat" jsem se vždy zasmála. Z prvního příběhu jsem nemohla smazat jednu myšlenku z hlavy a to: ,, na čem sakra ten Palahniuk jede?", já jsem nadšena. Má samozřejmě i lepší díla, ale určitě doporučuji.
KatVonS
  24. 1. 2016, 1:37
Střeva, krev, pořezané genitálie, další střeva, upocený silikonový sex.
Palahniuk.
(Pro nerozhodné: ANO, přečtěte si to!!)
Kylar
  3. 3. 2015, 13:08
Co k tomu dodat. Palahniuk zůstal Palahniukem a díky bohu za to. Tato kniha mě v jistých ohledech neskutečně nadchla, v jiných neskutečně zklamala. Vše záleželo na dané povídce. Byly zde takové, které mě k smrti nudily, a i když čítaly jen pár stran, byla jsem ráda, že jsem je přečetla. Zároveň zde však byly i takové, u kterých jsem málem zapomněla dýchat. Houpačka. Nicméně možná právě i díky tomuto jevu na mě kniha tak silně působila. Celou dobu nechávala člověka na vážkách, jestli už to celé půjde do kytek a bude se číst jen z nutnosti, a pak, zase mi vytřel zrak. :)
Hellenka
  20. 9. 2013, 8:27
Tak nevím, Klub rváčů i Strašidla jsem odložila po pár stránkách a to jinak přečtu téměř vše... úplně se divím když čtu nadšené ohlasy ostatních a asi jsem někde něco přehlídla, nepochopila, nebo četla v nevhodné době ... ok začnu tedy znova, na vaše doporučení :-)
AnneMone
  16. 2. 2011, 19:30
Po Deníku, který mě osobně nadchnul, jsem od Strašidel očekávala asi více než mohli poskytnout. Nicméně z povídek čiší obrovská imaginace, i námět sám mi přijde zajímavý. Všudypřítomný naturalismus dodává knize tu správnou náladu a energii. I psychika postav mi přijde dobře ztvárněná. Rozhodně mne touto knihou neodradil od bližší studie jeho tvorby.
Azrael515
  28. 1. 2011, 3:04
Moj prvý Palahniuk ... a z dostupných ohlasov nie najlepšia voľba.. Nesedi mi jeho štýl, musím sa nútit do čítania a neorientoval som sa celý čas v postavách. Malo by ma to baviť pretože mam uchylárny vo všeobecnosti rád, ale nebavilo.