Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Matka

62%
3 10
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Matka
 Všechny obaly
Matka
 Všechny obaly
Matka
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Mať
Poprvé vydáno celosvětově: 1951

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Odeon - 1978
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1978)
Svět sovětů (1957)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1945)
Mír 357

Sociálně politický román z prostředídělníků. Hlavními hrdiny je rodina Vlasova, pocházající z nuzných poměrů. Po smrti otce se syn a matka přidávají k revolučnímu hnutí a bojují za práva dělníků a bolševickou stranu.

Anotace: Hlavními hrdiny jsou členové rodiny Vlasovových, kteří žijí ve velmi nuzných poměrech a kteří reprezentují i základní typy Gorkého tvorby. Otec Michail je opilec a hrubián, jeho laskavá a zakřiknutá, hluboce věřící manželka Pelageja Nilovna je svým mužem týrána a jejich syn Pavel se brzy po otcově smrti stává členem ilegální stranické buňky. Matka je postupně také přesvědčena a přechází na jejich stranu, což projevuje i vlastní, nemalou revolucionářskou aktivitou. Román popisuje všechny charakteristické prvky revoluční činnosti: přechod od boje za hospodářské požadavky k boji politickému, organizování dělnických kroužků, rozšiřování letáků a provolání, střetnutí s policií, žalářování, revoluční propagandu na vesnici, májovou demonstraci, vystoupení revolucionářů před soudem - kde v řeči Pavla Vlasova je uměleckou formou vyjádřen celý program ruských bolševiků. (Založil/a: ForFreedom)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

cunicekb
40% 40% 40% 40% 40%
  29. 12. 2013, 21:57
Tuto knihu jsem četla ještě ve škole, kdy jsme každý jednou za čas dostali za úkol přečíst určitou knihu a pak udělat referát pro ostatní spolužáky. S radostí a pilně jsem vždycky četla, než jsem dostala za úkol tuto knihu. Nebyla jsem schopná jí dočíst. Cosi dobrého je v knize obsaženo, ovšem podání je děsivé, nemluvě o propagandě. Jediné co mi dnes běhá v hlavě když si na knihu vzpomenu je čaj a samovar, letáky a továrna plná soudruhů bojujících za správnou věc.