Matrix - mýtus o naší době

Matrix - mýtus o naší době

Podtitul: Úděl vyvoleného

Originální název: Matrix warrior: being the one

BB art - 2003
ISBN: 80-7341-167-9

BB art (2003) 80-7341-167-9 230

Co když svět není tím, čím se zdá, ale pouze nápaditou a důmyslnou hrou, která nám má zabránit vidět pravdu: že lidstvo je zdrojem potravy pro skryté bytosti, které ovládají všechny naše myšlenky, touhy a činy? Že "sdílená realita" je pouhý snový svět, tvořený šesti miliardami názorů, které se všechny víceméně shodují na tom, že je to svět "skutečný"?
Co když je realita sama "programem", který nás má udržet zotročené a který má být "zrušen" v příštích dvaceti letech, přičemž "nahrání" jeho "nové verze" přežije pouze hrstka šťastlivců?
Tu hrstku tvoří vidoucí, jejichž úkolem je sestavit zcela nový svět, nový program, dříve než bude (zároveň s ním) zničen program starý.
Vyvolený musí osvobodit co nejvíce humatonů a seznámit je se skutečnou situací a s úkolem vidoucích, aby i oni mohli začít osvobozovat další lide se stejným cílem. Tomu se říká Velké odpojení. Představuje konec světa, jak ho známe.
MATRIX - MÝTUS O NAŠÍ DOBĚ je průvodce Matrixem, je to manuál, který poskytuje veškeré nezbytné instrukce k vlastnímu odpojení. Není schválen Umělou inteligencí ani agenty. Ignorovat tuto knihu můžete pouze na své vlastní nebezpečí.
Také vy můžete být Vyvolený! (Založil/a: Bred)

Jake Horsley Jake Horsley
*1967

jatox
  20. 8. 2012, 22:17
Bylo to docela čtitelně a pochopitelně napsaný. Nit jsem ztrácela až někde v poslední kapitole, kdy se pán rozkecává o kvantový mechanice a DNA. S tou jednoduchostí ale taky zároveň souvisí to, že jsem tam bohužel celou dobu nacházela strašně moc nedostatků. Možná by to bylo všechno vymyšlený do nejmenšího detailu, ale na to se už autora zeptat nemůžu, když to čtu. Nemyslim si, že by to bylo mou ani autorovu blbostí. Ono je to celkem rozepsaný do detailu, ale skoro ke každý "odpovědi" nebo tezi začnete mít další a další otázky a je to nekonečná smyčka. Ale aspoň si potrénujete kritický myšlení.

Když jsem o tom tak ty hodiny a dny a tejdny přemejšlela... je to fakt moc dobře vymyšlený. Beznadějně se to dost všechno podporuje tak, aby to bylo fakt co nejvíc v prdeli. Jenže stejně jsem tam nacházela spoustu věcí, který si z mýho pohledu protiřečili. Bylo by to na hodně dlouhý, a taky pravděpodobně velmi depresivní diskuze. Vlastně si gratuluju, že jsem to vydržela přečíst celý, vzhledem k tomu neustálýmu útočnýmu negativnu. A i když v jedný části knihy autor tak nějak sděluje, že je to vlastně všechno v pořádku, protože i tak nás chce UI dostat "k dobru", stejně je to do konce knížky zase všechno nejvíc v hajzlu a hlavně my jsme největší kreténi.

Možná mi taky trochu vadilo, že autor to psal, jako by si byl stoprocentně jistej, jak to autoři mysleli a rejpal tam do podrobností. V podstatě to ale byla jen jeho vize. Aspoň jsem to tak pochopila. Kostra zůstává, ale jakmile se do toho začne moc rejt, začíná to bejt všechno takový celý vratký a nejasný, stejně jako naše "realita".

Jinak si myslim, že kdyby to byla pravda, je mi záhadou, proč se teda už čarodějové atd. dávno nerozšířili do celýho světa a nezachránili to tady, když můžou bejt bez problému na víc místech najednou? Čas přece neexistuje, prostor taky. Tak proč směřujeme k nějakýmu konci od nějakýho začátku? Oni přece můžou ovlivňovat myšlení nás všech, proč to tady teda vypadá tak, jak to tady vypadá? Vznikla by vůbec takováhle knížka, kdyby to byla pravda?

Příkladem jeden z velkých protiřečení... možná se doberete kapitoly o "dobru a zlu", o tom, že žádný dobro ani zlo neexistuje, je to přece jen dementní výmysl dementních lidí. A to je teda zajímavý, že čarodějové atd. bojujou proti "zlu" pro "dobro" - pravdu, realitu, svobodu... Ale kdo říká, že to je opravdu dobro? Není dělení světa na dobro a zlo náhodou nesmysl?

Kniha obsahuje i pár praktickejch myšlenek do života, v podstatě o tom, jak nebejt stádní. Nicméně, mně přišlo, že to hodně sedělo třeba na americkýho čtenáře. Autor se tam pořád ohání šesti nebo kolika miliardama stejně blbejch humatonů, přitom lidí, na který ten popis seděl, je ve skutečnosti mnohem míň. Každopádně, to se jako hodí. Uvědomit si, že možná je to všechno jinak.

Ale stejně je to začarovanej kruh. Já možná ve svým vědomí můžu vymyslet, že je to vlastně tak a tak, ale vždyť moje vědomí není vědomí moje, ale matrix.
Konec s myšlenkama, jak by to bylo po "konci věků" mi připadal zase nějak divně růžovej a abstraktní.
Dost trefnej doslov mimochodem.
S hodnocením vůbec nevim. Je znát, že autor opravdu v hlavě něco má, ale bohužel opomíná dost věcí.
A nevadí mi, že to nikdo nebude číst. Není nad katartickou verbální onanii :D
No je to prostě všechno tak nějak blbě složitý. A možná se ani nedozvíme pravdu. A možná pravda neexistuje.

Beztak... všechno přejde... a vše je k dobru(:
Methat
  16. 1. 2013, 11:57
Túto knižku som si zo zvedavosti požičal z knižnice. Filozofická úvaha o tom, čo keby bol matrix v našom svete. Kniha mýtus o naší době rozoberá trochu aj film, rozoberá jednotlivých ľudí a berie ich ako holografické napodobeniny. Niektoré kapitoly boli veľmi zaujímavé, no v ostatnom prípade išlo o to isté omielané stále dookola. Kto je fanatik do matrixu, nech si to prečíta.