Obrazy zmizelého světa

Obrazy zmizelého světa Originální název: Pictures of the Gone World

Cylindr - 1998

Cylindr (1998) 232

10. srpna roku 1955 vydává Lawrence Ferlinghetti první svazek poezie v řadě Pocket Book Poets. Sbírka dvaceti sedmi básní vychází pod názvem Pictures of the Gone World, Obrazy zmizelého světa. Je to dílo vydavatele samého, jež se zrodilo za posledních šest let. Ferling zde poprvé užívá jméno Ferlinghetti, které si po objevení otcova rodného listu změnil z dosavadního Ferlinga. Malému sešitku Ferlinghettiho poezie se dostalo více pozornosti, než očekával. Autor se zvučným lyrickým hlasem a smyslem pro humor představil krátkými zamyšleními o lásce, osudu, štěstí a neštěstí, nesmrtelnosti i zranitelnosti s umem znevšednit všední, zpoetičnit nepoetické, zironizovat zbožně uctívané. Ovlivněn poezií e.e. cummingse, Préverta, Williamse a stylem starého mistra Williama Wordsworthe hovoří o našem světě vezdejším obyčejným jazykem.
(Markéta Kaněrová) (Založil/a: Folle)

bublynka22
  2. 4. 2012, 11:34
ó svět je báječné místo k narození jestli vam ovšem nevadí par měknoucich mozků na vyšších místech nebo nějaká ta bomba kterou vám zcela jistě sem tam hodi někdo na hlavu a ruzne jine nepřijemnosti ktere vic nez dobre stezuji nasi patentovanou spolecnost =)
waltrk
  1. 3. 2011, 21:14
"Aha rekl ty si pripadas jak velka frajerka vid ze jo s touhle rozzarenou fasadou navrch a poprsim co kvete jak dve kytky a tim jak jsi zvykla porad se tvarit tak nevinne kdyz drzis kytku mezi zuby a kdyz se smejes ocima No fajn treba bysme mohli nekam zajit(rekl) po predstaveni."
Děčínský
  29. 7. 2016, 19:29
Mistrné přebásnění veršů Ferlinghettiho, od Jana Zábrany, nám čtenářům dovolí poslechnout si básně amerického beatníka tak srozumitelných, jaké se nenajdou podobné od českého autora. Ze třech sbírek v této knize jsou asi nejčistší hned ty první (Obrazy zmizelého světa). Druhá sbírka mě zaujala více vloženými texty Poselství slov- zejména báseň Čekám: kdy dokážou že bůh je vlastně amerického původu , apod. Rovněž Autobiografie má moc do sebe. Třetí sbírka nemilosrdně odhaluje bezvýchodnost amerického způsobu života. I když se někdy verše jeví jako vznikající pod vlivem drog, jsou přesto burcující a autor se tak připojil k dalším inteligentním lidem USA a apeluje na svědomí všech lidí proti materiální společnosti. Ačkoliv jsem, co se týče poesie, dost konservativní, tato poezie mě uchvátila. Měla by se s ní seznámit zejména ta část světové populace, která vidí smysl života jen v materiálních požitcích.