Vlak dojel přesně

Vlak dojel přesně Originální název: Der Zug war pünktlich

Melantrich - 1989
ISBN: 80-7023-033-9

Melantrich (1989) 80-7023-033-9 120

Při loučení se svým přítelem, teologem Paulem, na nádraží porýnského města, si náhle uvědomuje Andreas, odjíždějící na podzim 1943 na východní frontu, že musí zemřít ... brzy. Toto "brzy" jej jako neúprosný refrén doprovází za jízdy vlakem a vzdálenost k němu se stále zkracuje. Refrén neutichá ani při setkání s polskou dívkou Olinou, která se ve Lvově rozhodne za každou cenu zachránit Andrea, ačkoliv stojí na opačné straně. Její touha po idyle v ústraní karpatské vesničkyvyznívá tragicky. Heinrich Böll tu ve svém raném díle (1949), jež jako by předznamenávalo jeho další tvorbu, staví i otázku malého osobního štěstí v rozbouřeném makrokosmu. (Založil/a: Andulka)

Andulka
  11. 2. 2011, 19:43
V uvodu to byla popravde docela nuda, vsechno ale vynahradil zaver, kdy jsem se od knihy vazne nemohla odtrhnout. Pres uvodni nudu nakonec skvele drama..
cobykdyby
  11. 9. 2016, 17:15
Líbí se mi hrdinové, kteří se sami sobě dokážou zasmát. A odejít, když pochopí, že to nemá smysl. Vlak jede dál, hrdinka jde svou cestou… Hledání