Rudá záře nad Kladnem

Rudá záře nad Kladnem Originální název: Rudá záře nad Kladnem

Naše vojsko - 1952

Naše vojsko (1952) 411

Třetí, chronologicky následný vzpomínkový dokument neohroženého bojovníka za práva proletářů. Svěží románovou formou registruje dobu od prvních ohlasů Velké říj. revoluce do založení KSČ v květnu 1921 Revoluce "otřásla celým světem. Urychlila ukončení první světové války a dala možnost vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. (O tom vypráví úvodní část rom. Z. tu líčí bídu kladenského lidu, vydaného na pospas keťasům, hladovou bouři a rabování mlýnů na Kačáku.) Jen v důsledku Revoluce byla postavena před čs. lid otázka: Budovat kapitalistickou nebo socialistickou republiku? Tato otázka působila jako lučavka. Ona rozdělovala lid na dva třídní tábory: na buržoasii a proletariát. Rozdělila i nejsilnější děl. stranu, soc. dem., na dva protichůdné směry. Na jedné straně stála vůdcovská aristokracie, kt. revol. boj za vybudování socialismu zradila a s buržoasií se spojovala. Na druhé straně stály dělnické masy. Období boje a zápasu o vybudování skutečné, revoluční a opravdové socialistické republiky líčí tato kniha. Není jejím posláním zachytit historii tohoto zápasu v celé jeho šíři. Omezuje se jen na lokální úsek děje. Úsekem tím je Kladno se svými horníky, hutníky i zemědělskými dělníky. Zápas o republiku a zápas o vybudování revoluční děl. strany pokládám za nejvýznamnější období v dějinách kladenského děl. hnutí." (Z doslovu.) (Založil/a: maris)