Originální název: Memoirs of a Geisha

Ikar - 2006
ISBN: 80-249-0644-9

Ikar (2006) 80-249-0644-9 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátku z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš - tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké -, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou - a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila...

Arthur Golden Arthur Golden
*06.12.1956

vladislaus
  27. 5. 2012, 16:05
Na začátku mne kniha bavila, ale později již přestal být příběh tak poutavý, jako úvod knihy. Kultura Japonců je pro mne tak cizí a nepochopitelná, jako kultura mimozemšťanů. Dle mého žili a dosud žijí ve strašné osobní nesvobodě a to nemohu pochopit. Jejich závislost na tradicích je směšná.
Introvert
  20. 5. 2014, 14:09
Pro mě mimořádný příběh, který téměř na sklonku svého života vyprávěla Nitta Sajuri historikovi Jakobu Haarhijovi, aby z něj zanedlouho vznikla kniha, která se čte opravdu jedním dechem. Mimořádná i v tom, že je v ní zachycen způsob mluvy a myšlení, který se mi opravdu líbí - poetické metaforické vyjadřování, které navozuje jistou ušlechtilost. Myslím si, že není nutné ani žádoucí zde jakkoli hodnotit či posuzovat životní styl a zvyky Japonců, jakkoli pro Evropany podivné. Je to součást jejich historie...
Kniha je skutečně čtivá a poutavá, pro mne 5 hvězdiček a zařazení mezi oblíbené.
Kůstka
  2. 2. 2013, 16:47
Příběh Čijo byl rozhodně zajímavý a po celou dobu dost nejistý, čekala jsem jak se to teda nakonec vyvrbí.. Ale Japonci a jejich zacházení se ženami, jejich chování, jejich zvyky, to opravdu nikdy nepochopím, nemohla bych tam žít.. Podobný komentář jsem psala už u knížky Suši v duši od slovenské autorky, tam mě to chování Japonců pěkně nakrklo. Ale jsem ráda, že jsem si díky téhle knize rozšířila znalosti o gejšách, do teď jsem možná tak tušila, že jsou to Japonky, nalévají čaj a na obličeji mají bílý make-up :))
Prcek1992
  9. 9. 2012, 9:40
Na Gejšu jsem původně narazila díky filmu, který mne příliš nezaujal, ale na knížku jsem slyšela dost kladných ohlasů. Sice jsem byla (právě kvůli filmu) poněkud předpojatá, ale nakonec jsem ji přečetla během pouhých několika dnů, kdy jsem si ji brala s sebou i do školy. Úplnému laikovi dokáže zajímavě přiblížit japonskou kulturu a obeznámit s procesem zasvěcování do povolání gejši. Určitě ji doporučuji k přečtení už jen pro její odlišnost od jiných děl.
Jadelaine
  9. 9. 2013, 22:26
Právě jsem dočetla a jsem nadšená. První jsem viděla sice film, ale kniha je samozřejmě lepší. Hezky napsané, čtivé, příběh je hrozně krásný:)
Gallienus
  13. 7. 2016, 19:17
Obsahuje spoiler spoiler Před 10roky jsem chtěl jít na film do kina, bohužel mi to okolnosti neumožnili. Snímek jsem pak viděl až asi po půl roce - líbil se mi. To, že existuje kniha, jsem se dozvěděl až zde. Překvapilo mě, že si je s filmem dost podobná a to myslím v dobrém.
U knihy jsem měl zpočátku problém se začíst, znalost příběhu mi dost škodila. Nicméně od setkání na mostě a vytyčení cíle, ke kterému se Čijo upne, je četba potěšením. Film se mi líbí pro barvy a pestrost, ale kniha je plná sarkasmu, sžíravých bonmotů ať od Mamehy nebo Nobua. I přes znalost děje jsem se těšil na setkání na konci, to zjištění, že on celou dobu vše ví, že on jí umožní se prosadit, je sice neskutečný doják a strašná slaďárna - která ovšem potěší. Závěr o životě v USA, kam se musela Sajuri uklidit (s dítětem?) byl sice něčím navíc, ale dojem nepokazí, naopak.
To jestli je příběh smyšlenka nebo ne, je mi fuk, protože je to výborná sonda do života lidí, žijících v uzavřené komunitě, s pravidly a tradicí stovky let starou.
Oblíbená pasáž:
Nebyla jsem si moc jistá, ale Mameha mě ujišťovala, že muž nepěstuje přátelství s patnáctiletou učednicí, pokud nemyslí na mizuage. "Můžeš se vsadit, že ho k tobě nepřitahuje tvoje konverzační umění," řekla mi. Snažila jsem se předstírat, že se mě to nedotklo.
Lucy Sisk
  2. 1. 2013, 15:36
Jedna z mála knih, ze které si opravdu můžeme něco odnést. Je dobře propracovaná a neprozrazuje nic, co by mohlo v budoucnui následovat. Jestli to pomáhá pochopit charakter postav? Ano, protože asi jako většina lidí jsem viděla film a z něho se tolik nedozvíte. Částečně mi to připadá jako vzdálený svět, jasně podle uplnulých roků určitě, ale tohle není to co myslím. Doba, o které bylo vyprávěno v knize je představuje něco, co se v dnešní době již zcela vytratilo ze společnosti. Respekt, úcta a etika.
Ailees
  25. 1. 2012, 20:13
Jen málokdy se mi líbí víc filmové zpracování než samotná knižní předloha - právě u Geishy se mi to ale stalo. Film jsem viděla jako první a velice se mi líbil, i když ke konci už začínal příběh váznout. Knížka mě více či méně nebavila celá. Kdyby byla tak poloviční, vyprávění by příjemně plynulo ke svému nepřekvapivému konci. Možná mi to tak přišlo právě proto, že většinu už jsem znala z filmu... Každopádně Geisha se mezi mé oblíbené knihy rozhodně nezařadí.
ribička
  3. 9. 2010, 15:09
Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu. Film byl pro mě úžasným karnevalem plným barev a krásné hudby, ale v knize jsem to nějak nenacházela. Přesto poutavý příběh.
chrispe
  16. 10. 2012, 22:51
Gejša se mi četla velmi dobře. Prostředí předválečného Kjóto má své kouzlo a možnost nahlédnout pod slupku umění gejši je fascinující. SPOILER Škoda konce, kdy se vše hroutí a staré zvyky zanikají.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 13:11
Kniha byla krásná. Prvně jsem viděla film i ten je výborný. Kniha je velmi čtivá a přibližuje život gejšy.
Veronika
  25. 5. 2013, 17:20
Jedinečná príležitosť spoznať inú kultúru. Kniha ma vtiahla do deja od úplného začiatku, napriek mnohým veciam či zážitkom, ktoré som odsudzovala snáď ešte pred ich prečítaním v románe. Mnohé situácie v správaní Japoncov boli pre mňa nepochopiteľné a zahanbujúce, ale som rada, že som si mohli rozšíriť vedomosti o tejto nepochopiteľnej civilizácii.
Lalaine
  13. 9. 2011, 10:19
Nejdříve jsem viděla film, který mě naprosto uchvátil. Teprve až letos jsem přišla na to, že existuje i kniha! Musím říct, že v některých pasážích byla velice čtivá, ale některé mě naopak nudily. Abych pravdu řekla, tak se mi více líbil film, ačkoliv kniha je psaná hlouběji do podrobností. Doporučuji jak shlédnout film, tak i knihu a budete spokojení.
moonchild
  7. 8. 2013, 11:13
První jsem viděla film a pak si přečetla knihu která se mi hodně moc líbila.I muj bývalý jak nečte tak si jí oblíbil.

---------------------

První jsem viděla film a pak se vrhla na knihu.Tradičně v knize je trochu jiný příběh než ve filmu..
RockWagram
  28. 5. 2016, 9:02
Už si nevybavuji, proč jsem se vlastně (já chlap) rozhodl přečíst si životní příběh gejši. Pravdou je, že jsem očekával znudění a odložení knihy už po pár kapitolách. K ničemu takové však nedošlo a elegantním jazykem napsaný příběh mě zaujal už první stránkou. Nebylo to nic strhujícího, šokujícího, ani nic extra zábavného. Golden jen zkrátka dobře píše.
Celý román je jako rozhovor stárnoucí (kdysi slavné) gejši Sayuri se čtenářem. Zpočátku se zdá, že sedí na zahradě a popíjí čaj s nějakou druhou osobou. Po chvíli vám ale dojde, že tou druhou osobu jste vy. A Goldenovi se skutečně podařilo přesvědčit mě o tom, že na té zahradě se Sayuri sedím. Kontinuita knihy je udržována tak dokonale, že nebyla narušena ani výjimečně dlouhým časovým obdobím, ve kterém jsem knihu četl (asi 2 měsíce). S koncem knihy jakobych viděl dno dopitého šálku. Byl to tedy takový dvouměsíční rozhovor.
Pravda. Kniha je občas přehnaně sentimentální (život gejši je plný potlačených emocí a frustrací). A pravda, příběh tak nějak zvláštně vyšumí do prázdna, jak se blížíte ke konci a zhruba od poloviny nabere vyprávění většího tempa, takže občas ztrácíte představu o tom, kolik je té Sayuri vlastně momentálně let.
Navzdory všem výše zmíněným pomluvám a výtkám se ale myslím jedná o kvalitní román s elegantním jazykem a schopností lapit své čtenáře – ať už se jedná o japanofily, nebo ne.
Desmond
  4. 10. 2013, 11:31
Gejša je napsaná lehce a čte se velice dobře. Kromě samotného příběhu mě nejvíce zaujala atmosféra předválečného Japonska. Jejich zvyky, tradice a mytologie se nám zdají tak vzdálené a odlišné a nejspíš proto tak přitažlivé.
Nijura
  30. 11. 2012, 7:08
Knihu jsem přečetla jedním dechem, je naprosto skvělá. Jsem ráda, že jsem se mohla podívat do fascinující kultury Japonska a seznámila se s povoláním Gejši.
Nifrea
  17. 10. 2016, 14:03
Film jsem viděla kdysi, kdysi dávno, takže jsem vůbec netušila, co mě čeká. Nicméně tak jako mě bavily jiné knihy vsazené do Japonska, o japonské kultuře, čajových rituálech apod., tak mě bavila moc i tahle knížka. Leckdo může říct, že jejich tradice jsou směšné a spoutávající, ale já je shledávám fascinujícími:). Moc se mi líbí jejich obřady, svátky a obětiny za mrtvé předky, je to zkrátka úplně jiný svět. Je v tom taková nějaká slušnost, která už se prostě jen tak nevidí.
Kniha je sice v kategorii "romantické" a i když se takovým knihám spíš vyhýbám, nemám ráda tu umělou sladkost, kdy člověk hned ví, kdo s kým bude a nebude... Tady jsem opravdu do poslední chvíle netušila, zda Sajuri o všechny své naděje přijde, nebo zda se rozhodne vzít osud do svých rukou. A jak odvážná bude muset nakonec být. Zkrátka - líbilo se mi to:)
Rosie5
  24. 10. 2011, 21:45
Gejša se mi velice líbila,pomohla mi pochopit Japonskou kulturu.Knihu jsem četla prakticky jedním dechem. Filmové zpracování se mi také líbilo,ovšem kniha je kniha.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:56
Tuto knihu mohu jenom doporučit! Je prostě skvělá! Miluji knihy, které mi něco dají a toto je určitě jedna z nich.
Eset
  22. 8. 2012, 22:49
Knihu jsem si půjčovala stím, že když o ní každý mluví, tak ať vím o čem je řeč.A hned od začátku jsem nelitovala.Příběh byl velice poutavý a já se od knihy nemohla odtrhnout.Malou Čijo jsem si zamilovala,ale japonská kultura je mi teda záhadou.
Falbala
  20. 4. 2012, 21:00
Velmi silná výpověď o životě ženy v Japonsku před, během a po 2. sv. válce. Poutavý pohled na zcela odlišnou kulturu, způsob života a přemýšlení.
Tatsume
  2. 9. 2013, 14:31
Absolutně úžasná knížka, kterou jsem doslova hltala od začátku až do konce. Hodně se zajímám o Japoskou kulturu a tohle mi pomoholo ji pochopit, i když mi toho pořád hodně uniká.
Plue
  24. 8. 2013, 0:14
Skoro jsem nevěřila, že je příběh smyšlený. Kniha se mi moc líbila, skvěle se četla. Člověk se dozvěděl spoustu zajímavostí o jiné kultuře.

ÚRYVEK:
Musím vám něco prozradit o tom, jak se na šíji dívají v Japonsku, pokud to nevíte; zejména na japonské muže zpravidla působí ženská šíje a hrdlo stejně, jako na muže ze Západu ženské nohy. Proto gejši nosí límce kimona vzadu tak hluboce vystřižené, že je vidět první hrbolky obratlů; myslím, že je to totéž, jako když si Pařížanky obléknou krátké sukně.

Jediné, co mě zklamalo, byl její milostný život, ne celý, jen ten konec :)

Weetr
  15. 8. 2013, 22:03
Po zjištění, že příběh malé Čijo se blíží víc k nepravdě, než aby se zakládal na skutečném příběhu, jsem byla mírně zklamaná, protože jsem to fakt hltala a věřila knize skoro každé slovo. Skutečná gejša, která byla tímto dílem zřejmě nemile odhalena měla život zkrátka jiný a to, co popisuje Golden v knize, si více či méně vymyslel sám.
To mě teda vrací o nějakou tu hvězdičku zpátky. Čtivé to bylo a zajímavé taky, ale má se uvést na pravou míru, že knižní hrdinka má se skutečnou hrdinkou společnou asi jenom národnost.
lidus
  5. 4. 2014, 21:29
Vrchol literatury to není, ale docela příjemná četba ano. Přehršel metafor a košatých přirovnání sice pěkně evokoval na estetiku zaměřený život gejš, mě ale při četbě spíš rušil.
chegulina
  25. 9. 2016, 23:31
Prvně jsem viděla film,který se mi líbil . Ke čtení jsem se nicméně dostávala dost dlouho,což byla chyba a budu to muset napravit opětovným přečtením :) Vše Japonské mě fascinuje,což asi mnoho z nás,a tato kniha je neméně fascinující. Oproti filmu,který končí ještě v Japonsku pokud se nepletu,kniha pokračuje dál,a to ocenuji.
b.w.
  14. 5. 2014, 8:50
Velmi zajímavý příběh, který nechává nahlédnout do pro mě "podivné" kultury Japonců. Kniha má silná i slabá místa, ale určitě stojí za přečtení.
katheriin
  28. 2. 2014, 22:26
Musím říct, že mě vždy moc zajímalo, jaké to měly Gejši a jak jsem tak četla, tak studovaly pilněji než já na vejšce.

Co jsem pochopila, tak to bylo jenom škola, tancování, domácí povinnosti a pak zaučení v klubu. Jako dostat zaplaceno za to, že budu vypadat hezky a chodit bavit muže do čajovny zní dobře, ale neměly žádný život, žádný volno, dokonce si nemohly vybrat ani samotné muže.

Když něco provedla, tak byla solidně zmlácená.

K jídlu měly jenom misku rýže.

A panenství šlo do dražby.

A když se neuchytila, tak se stala prostitutkou a přišla o čest.

Jestli je něco z toho pravda, tak to je docela nic moc.

Samozřejmě to není jenom o tomhle, ale je zde i hezký milostný příběh a vše se odehrává v době války. Více se dozvíte v knize Gejša od A. Goldena.
kanybalka
  13. 8. 2012, 14:25
V knihovně jsem ještě jako náctiletá, čerstvě začínající vášnivá čtenářka objevila tuto knihu. Má čtenářská neznalost mi říkala, že je to asi nějaká neznámá blbost, která tu celou dobu leží v koutě a nikdo ji nečte, ale do čtení jsem se přeci jen pustila a jak jsem byla nakonec mile překvapená. Opravdu je úžasná. Na knihu jsem si pak vzpomněla až díky natočenému filmu (který se, myslím, velice vydařil, i když se samozřejmě trochu liší). No a teď se nestačím divit, co ta nenápadná kniha v koutě svým příběhem dokázala :). Vřele doporučuji knihu i film.
Demisha
  27. 9. 2016, 18:28
Kniha se mi neskutečně líbila, obdivuju styl, jakým je napsaná. Sajuri opravdu bojovala o to, co v životě chtěla a přestože se musela dostat přes nespočet nesnází, povedlo se jí to. Rozhodně to patří mezi mé oblíbené knihy.
Roux
  12. 11. 2011, 21:43
Ta kniha mě naprosto nadchla. Ráda jsem vždycky sledovala osudy malé Čijo na obrazovce mé televice a proto jsem byla ráda, když se mi do ruk dostala i kniha. Musím říct, že oboji mám ráda. Samozřejmě je kniha lepší, ale film podle mého názoru za ním nijak nepokulhává. To důležité v něm je. Knihu jsem četla velmi ráda a věřím, že se v blízské době zařadí i do mé osobní knihovny. Jsou kousky, které v ní zkrátka musím mít.
Cracky
  12. 4. 2016, 18:24
Hezky napsaný příběh, bylo to čtivé, napínávé a dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí a faktů z kultury exotického Japonska. Knihu vřele doporučuji.
tresnulka
  17. 10. 2012, 16:10
Dlouho jsem nečetla knihu,která by se mi tak zalíbila...určitě jsem ji nečetla naposledy.Doporučuji přečíst :)
hrosik
  28. 3. 2012, 18:01
Pro mne knížka rozhodně lepší než film, ráda se k ní vracím.Četla jsem jedním dechem a patří k mým oblíbeným.
daisy miller
  12. 10. 2011, 21:11
Přestože mi Japonsko a jeho kultura skoro nic neříká, Gejšu jsem přečetla jedním dechem a byla jsem nadšená. Je to velice čtivé a působivé. Film jsem neviděla a ani nevím, zda si chci kazit tak dobrý pocit z knihy...
Halogenka
  11. 6. 2015, 17:11
Způsob vyprávění, popis a vůbec pojetí Gejši mě téměř doslova připoutalo na lůžko. Nemohla jsem přestat a četla jsem dlouho do noci. Film jsem kdysi viděla, ale kniha je pro mě nesrovnatelně lepší. Způsob života, jednání a kultura je mi naprosto nepochopitelná, ale prostřednictvím Čijo/Sajuri máme možnost alespoň možnost nahlédnout..nebo se aspoň něco přiučit :)
Webgirl
  9. 5. 2014, 22:29
Nesmírně zajímavá knížka. Kultura Japonců mě fascinuje a detaily ze života gejš jsem hltala. Je to jedna z knih, ke kterým se ráda budu vracet.
Mashinca
  17. 8. 2013, 12:48
Měla by tu být ještě sekce "nedočteno"... Ze začátku mně příběh bavil, postupně mě začal nudit tím, že neměl dlouho žádný spád a nakonec jsem se přistihla, že se do čtení musím nutit, takže jsem knihu raději odložila a pustila se do něčeho záživnějšího, mně bližšího. :-)
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 18:02
Pro japonskou kulturu jsem měla vždycky slabost - snad proto je Gejša jednou z mých nejoblíbenějších knih. Vynikajícně a úžasně čtivě sepsaný příběh ženy, která se ocitla v situaci, jakou si nikdo z nás asi nedokáže představit.
Hradečačka
  19. 8. 2016, 22:41
Krásný příběh, od knížky jsem se téměř nemohla odtrhnout. Bylo pro mě velice zajímavé čtení o gejšách, o úplně jiném světě, pro nás tak vzdáleném. Film byl pěkný, ale s knížkou se nemůže srovnávat.
simca.narovcova
  3. 1. 2016, 16:28
Tohle je ten typ knížky, který vám něco dá. Zamyšlení, informace o jiné kultuře, poznání různých lidských povah...prostě krása. Je plná emocí, od těch smutných po ty šťastné, kterých je sice málo, ale jsou. Naprosto strhující, všem doporučuji.
Pasiphae
  10. 12. 2015, 20:07
Kniha mne celkově vtáhla do atmosféry tehdejšího Japonska, do života hrdinky a do tajů gejš. Velmi se mi líbila lehká vtipnost a noblesa některých kapitol a také poctivost autorky, kdy zvyky gejš a celkově jiné kultury vysvětlila. Celkově můj dojem podtrhuje fakt, že kniha je opravdu pamětmi dívky Čijo, gejši Sajuri.
celebriel
  4. 11. 2015, 22:37
Rozhodně výborně napsaná kniha, ač jsem se nikdy o historii a kulturu Japonska nezajímala, tak tuto knížku jsem dala jedním dechem a právě proto, že to není v kniha v mém běžně čteném žánru hodnotím na max. a řadím k oblíbeným. Vřele doporučuji!
Danchka
  17. 8. 2015, 22:44
Knihu jsem dočetla nedávno. Četla jsem ji nadvakrát, kvůli nedostatku času. Ale kniha mě dokázala zcela pohltit a konec me skutečně rozplakal. Četla jsem ji u moře a po dočtení jsem se zadivala na moře a nutilo mě to se vážně zamyslet, jak to s tim osudem vlastně je.
Pindruše
  1. 11. 2013, 15:02
Velmi mile mně překvapila. Oproti filmovému zpracování, které se mi i tak líbilo, je knížka mnohem zajímavější a více rozsáhlejší obsahově. Více detailů o zasvěcování mladých gejš a jejich každodenním životě. Naopak zase díky filmu si dokážu představit všechny scény a popisované krásné barvy kimon a prostředí. To bych asi dle našeho střídmého evropského stylu nedokázala.
guilty.girl
  4. 3. 2013, 11:12
V mnohých ohledech to bylo velmi šokojucí a nečekané, protože filmová adaptace vynechala a pozměnila pár údajů. Raději se přikláním ke knize, protože je to zcela o něčem jiném než film a navíc mnohem působivější.
Verys-ek
  25. 9. 2011, 8:28
Knížku jsem si zamilovala. Film pak už jen dokreslil mé představy a rovněž nezklamal. Jediné mínus je anglické znění, v tomhle se tvůrci trochu sekli.
VercisS
  14. 9. 2011, 13:51
Poutavé vyprávění, které jsem přečetla jedním dechem. Dlouho jsem s žádnou knihou netrávila večery až do půlnoci :-)
3wMaia
  26. 7. 2011, 18:35
Knížku jsem přečetla jedním dechem. Jednoduše nešlo přestat. Autor vás dokáže naprosto vtáhnout do děje svým popisem dobového Japonska. Film jsem viděla až po přečtení knížky a musím říct, že jsem byla velmi zklamaná. Nepřesvědčilo mě ani to, že film není nikdy jako kniha.