P jako pivo

Originální název: B Is for Beer

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0232-1

Argo (2009) 978-80-257-0232-1 185

Bylo nebylo, na jedné planetě (že by na té naší) konzumovali její obyvatelé sto čtyřicet miliard litrů piva ročně. A mezi těmi, kterým všechno to bublání, krkání a pěnění tím či oním způsobem zasáhlo do života, byla i jedna chytrá, okatá dobrodružka - předškolačka Gracie, její roztržitá máma, táta necita a nonkonformní strýček; a taky pohádková vetřelkyně, která nejde pro ránu daleko. Knížka P jako pivo zavede mladé i starší čtenáře až na hranice skutečnosti, kterou dovedou děti tak dobře přetvářet, ale hlavně do světa těch nejvlastnějších významů, které v sobě nese pořádné, vychlazené piviště.

Pro čtenáře od 8 let.

prkali
  2. 2. 2013, 10:47
Ten otvírák na pivo (dvounožka) na obálce je 15 cm dlouhý! Je to pero(čmáro)kresba. Spousta dalších krásných ilustrací je i uvnitř knihy. Když teď otočím hlavu doprava, vidím náš otvírák. Visí na háčku. Je to jednonožka, ale taky klasik. Ale tady nejde o otvíráky, nýbrž o PIVO! To slovo je v knize (a ještě pivovar a Pivoňka) mnohokrát - a vždy červeně. Taky je tam např.: "Grácii poskočilo srdce a kdesi v jejích útrobách si jásot začal rozepínat bezpečnostní pás." Nebo taky: "(pyžamo je totiž neoficiální uniforma apatie a deprese)" - to si někdo podtrhl tužkou (já to nebyla!). Je to prý dětská knížka pro dospěláky a dospělácká knížka pro děti, píšou na obálce, což se mi teď, na str. 40, kde se právě třepotám, zdá jako přesná definice.
"Z jazyku do hrdla a z hrdla do břicha zlatavé pivo si vesele pospíchá."
"... V některých pivovarech ale nechávají určité druhy piva schválně nefiltrované, aby mohly dozrát v láhvi. Takové děti, jako jsi ty, Gracie, by se taky měly nechávat zrát nefiltrované. Někteří rodiče a instituce se bohužel usilovně snaží jejich mladé duše přecedit."
- a na závěr (je to fakt moc pěkná knížka!) ještě závěr poděkování T.R.:
"Dovolte mi rovněž přátelsky pozvednout půllitr na počest hrstky přátel - za všechny E. Jean Carrollové, Phoebe Larmoreové, Alexy Robbinsové, Davida McCumbera, Russe Reisinga a Lee Fredericka -, kteří mě ujišťovali, že bych měl, i když všichni ostatní mě zrazovali, že bych neměl, že nemám nebo ať se ani neopovažuju."
Cermag
  3. 6. 2015, 14:37
Krásná oddechová kniha, ale přitom je tam plno myšlenek, vtipně schovaných, které stojí za zamyšlení. Celou dobu jsem se při čtení tak potutelně usmíval :) Občas bychom se měli zastavit v čase a myslet jako děti, prospělo by nám to ...
majlaan
  14. 4. 2015, 9:50
Vtipné, svěží, pravdivé, poučné, krátké a oddychové. Povídka od Toma Robbinse jak má být. Po invalidech a pyžamu nezklamalo ani pivo..