Parfém bláznivého tance

Argo (2015) 978-80-257-1442-3 380
Argo (2008) 80-7203-005-1 379
Argo (2003)
Argo (1996)

Parfém bláznivého tance je románem o nejstarší lidské touze: neumírat. „Nehledám kořist ani nová území, další ženy ani slávu, a když se to tak vezme, ani pouhé prodloužení života. To, co hledám, nikdy neexistovalo, ani na zemi, ani na moři." Říká hlavní postava knihy, král Alobar, kterému se skutečně podaří potloukat se světem od starověku přes středověk až do časů současných. Tato moderní pohádka pro dospělé, odehrávající se na několika místech světa, putujících časem a odvíjející se - se stejnou lehkostí a chytlavostí - jako televizní seriál a zalidněná zajímavými a bizarními postavami nám dává odpočinout od starostí všednodenních a ukazuje na neohraničitelnost lidské fantazie, na nespoutanost lidských snů, na možnosti spřádat si po libosti nejrůznější smyšlenky a hrát si v oblasti fiktivního uvažování - zvláště pokud jde o téma, ve kterém člověk může vždycky jenom fantazírovat. Ošálit smrt může Tom Robbins jen ve svém románu a čtenář si o tom může jen číst. Existují skutečnosti, které mohou existovat pouze v umění, a je to jedna z jeho nejhezčích vlastností.

Keatin
  20. 10. 2013, 20:08
Celkově se mi kniha líbil, ale něco mi tam chybělo, abych mohla dát plné hodnocení. Škoda, že celá kniha nebyla čistě jen v režii Alobara a Kudry, to by to o tu hvězdu zvedlo ...Priscilla a spol. mě strašně rušili. Nicméně, knížka přímo bláznivá, propletená filozofií, jedinečný styl psaní a jak už napsaly yarghoul, pan překladatel má na knize přímo lví podíl. :)
yarghoul
  15. 2. 2013, 18:24
Kdybych mohla, dám šest hvězdiček. Ta kniha je úžasná, Robbins je génius a stejně tak pan překladatel, díky kterému jsem právě dočetla knihu s naprosto brilantními slovními spojeními, přirovnáními a hlavně myšlenkami. Mám pocit, jako by ta kniha byla napsána pro mě. Je veselá, svižná, hravá, překvapivá, lehká, zkrátka úžasná. Myslím, že jsem se zamilovala do pana Robbinse..
ondrasek
  18. 11. 2013, 13:45
Půjdu trochu proti proudu. Kdybych měl hodnotit pouze příběh, píšu jedna a podtrhávám. Literární forma, jakou byla kniha napsána, mi ale absolutně nesedla - spousta poetiky, metafor, kudrlinek a slovíčkaření, já prostě nejsem básník, špatně jsem se do knihy začítal a často jsem si pomáhal rychločtením (používám jen když mě knihy nebaví.
wendieta
  26. 3. 2014, 0:24
Trvalo mi dlouho než jsem knihu dočetla, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji dočetla. Najdou se tam nudné pasáže, u kterých jsem usínala, ale také velmi zajímavé a pravdivé životní moudra. Kniha se mi líbila, ale mezi mezi mé oblíbené bych ji určitě nezařadila.
Chestery
  12. 8. 2016, 2:11
Knížka mi byla doporučena kamarádkou, se kterou nemám vždy stejný vkus, co se týká literatury, ale tentokrát se trefila. Chci ji vlastnit, tedy tu knihu. Pro mně za pět hvězdiček.
Nelda
  6. 2. 2016, 10:48
Naprosto unikátní kniha. Robbins používá v knize nevídané slovní obraty a přirovnání. Na začátku jsem se do knihy úplně nezačetla, ale po prvních cca 100 stránkách už jsem knihu četla jedním dechem. Kniha je plná polemizování nad životem. O tom, jak správně přistupovat k životu a žít tak, abychom tu byli co nejdéle. Knihu tvoří více příběhů, které se v závěru spojí. Nejvíce se mi líbil konec, obravdu krásný. Abychom mohli do nebe, musíme mít srdce lehčí než pírko...
kaaarooolka
  12. 1. 2016, 18:43
Tahle knížka pro mě byla obrovský objev, naprosto úžasné čtení, člověka to vtáhne a chce si vše prožít s hlavními hrdiny. Podle mého nejlepší knížka od Robbinse.
Severočech
  20. 3. 2011, 21:59
Má nejoblíbenější kniha. Tohle se musí přečíst, ta lehkost se musí zažít. Jedna z těch knih, u kterých je člověku vyloženě líto, že končí. 5* naprosto zaslouženě.
vlastacek
  3. 3. 2011, 13:24
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Člověk po jejím přečtení začne věřit na nesmrtelnost. Zároveň je to dokonale a lehce vystavěný, magický příběh.....Vždycky zatoužím ucítit ten parfém :-)
eliahska
  22. 8. 2010, 11:38
Moje nejoblíbenější a také nejdarovanější. Vždy v ní najdu tolik svobody, kolik potřebuju a připomene mi, že věk nic neznamená. Nejradši mám pasáže o Kudře a Alobarovi a potom také o výrobě parfému.