Hledání jazyka interpretace

Hledání jazyka interpretace

Podtitul: k modernímu prozaickému textu

Originální název: Hledání jazyka interpretace

Host - 2003
ISBN: 80-7294-080-5

Host (2003) 80-7294-080-5 360

Kniha Petra A. Bílka poskytuje ucelený a u nás dosud v takové podobě nepublikovaný souhrn soudobého literárněteoretického uvažování o možnostech a mezích interpretace moderního vyprávění. Její tři oddíly nabízejí přehled literárněvědných metodologií 20. století z hlediska jejich pojetí interpretace, úvahy o možnostech interpretace zaměřené na vnitřní výstavbu a uspořádání textu a koncepty interpretačních přístupů zdůrazňujících odkazování textu mimo sebe, ať už do sféry „aktuálního světa“, k jiným textům, k autorovi a k vnímateli. Součástí knihy je rozsáhlá přehledová bibliografie, která mapuje základní české a především zahraniční práce k tématu. Kniha je cennou pomůckou pro všechny studenty i odbornou veřejnost vstupující do terénu soudobé literární teorie, interpretace textu, metodologie literární vědy a naratologie. (Založil/a: maris)