Hubené nohy a všechno ostatní

ISBN: 978-80-257-1464-5

Argo (2015) 978-80-257-1464-5 454
Argo (2007) 80-7203-087-6 454
Argo (1998)

Román amerického autora Tom Robbinse Hubené nohy a všechno ostatní odvádí čtenáře od skutečného světa do typické robbinsovské mozaiky dobrodružného příběhu, jehož jádro je tentokrát rafinovaně skryto pod sedmi závoji.
Novomanželé Ellen Cherry a Vazoun Petway jedou ze Seattlu do New Yorku, kde se ambiciózní Ellen Cherry, pro niž stojí na prvním místě v životě umění, hodlá proslavit jako malířka. Jedou tam v pečené krůtě. Tuto krůtu na kolech vyrobil ženich, jenž uměním spíše pohrdá, jako svatební dar své nevěstě.
Všechno však, jak už je u Robbinse, který si libuje v paradoxech a ironii života, zvykem, dopadá poněkud jinak Ellen Cherry se na newyorské umělecké scéně neproslaví vůbec a musí začít pracovat jako servírka v baru, který otevřeli - na znamení smíření hodného následování - Arab a Žid přímo proti budově OSN. Zato krůtu, která je neustálým terčem pozornosti už celou cestu do New Yorku, zakoupí Muzeum moderního umění a Vazoun se stane takřka přes noc slavnější než Andy Warhol. Do New Yorku putují za novomanželi i oživlé předměty, které Ellen Cherry a Vazoun zapomněly v jeskyni: Lžička, Špinavá ponožka a Guláš v Konzervě a doprovázeni jsou ještě Lasturou a Malovaným Kolíkem, dvojicí, která se v jeskyni probrala k životu po dlouhém spánku a putuje se zvláštním posláním do Jeruzaléma. Na speciální „svatou" misii přijíždí do New Yorku také fanatický kazatel Buddy Winkler a se „svatým" přesvědčením zde spolupracuje se skupinou teroristů, v níž nachází věrné následovníky.

Svědek příběhů
  13. 2. 2015, 12:33
Předně všechna čest překladateli, s jakou bravurou se chopil všech těch slovních hříček, kudrlinek, opisů, odkazů. S Tomem Robbinsem jsem se touto knihou setkal poprvé a často to bylo spíš jako číst báseň. Jeho práce s jazykem a stylistikou mě nadchla. Co se týče příběhu, je celý úžasně absurdní, ale jak už to v takových případech bývá, je v tom zakomponovaná veliká moudrost a rozhled. Že si Žid a Arab otevřou společnou restauraci, aby demonstrovali a podnítili spolupráci dvou konkurenčních světonázorů, je roztomilé, ale že se jim to svým způsobem podaří, když Židé, Arabové i Křesťané stojí vedle sebe a ruku v ruce demonstrují za zavření restaurace, to mi přijde ohromně vtipné :)) A takových situací je v knize nepřeberně! Takže směle do čtení a těšte se na to, až spadne sedmý závoj ;)