Wolf Hall

Originální název: Wolf Hall

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0346-5

Argo (2010) 978-80-257-0346-5 536

"Ráno zamkni Cromwella do podzemní kobky," říká Thomas More, "a když za ním večer přijdeš, bude sedět na sametovém polštáři, krmit se slavičími jazýčky a žalářníci mu budou dlužit." Anglie v šestnáctém století stojí jen krůček od katastrofy. Zemře-li král bez mužského potomka, zemi zpustoší občanská válka. Jindřich VIII. proto hodlá zrušit své dvacetileté manželství s Kateřinou Aragonskou a oženit se s Annou Boleynovou. Papež i většina Evropy ovšem stojí proti němu. A právě v tomto okamžiku na scénu vstupuje Thomas Cromwell. Chlapec z kovárny, syn vesnického kruťase, šarmantní politický génius, rváč a kšeftař porušil na své cestě k moci snad všechna pravidla rigidní společnosti. Po ztrátě rodiny a milovaného kardinála, který mu byl pravým otcem, si houževnatě razí cestu ke dvoru, kde je "člověk člověku vlkem". A parlamentu i papeži navzdory se chystá přetvořit Anglii k obrazu královu i svému.
Kniha Wolf Hall je tím, co je v dnešní době vzácností - je to klasický, mnohovrstevnatý román s barvitě vylíčenými postavami, zachycující v plné šíři celé jedno historické období. (Založil/a: elvira)

Hilary Mantel Hilary Mantel
*06.07.1952

Zany
  28. 8. 2011, 23:48
Nevím, asi jsem četl jinou knížku, než Majdule. Mě naopak neustálé prostřihy vadily, jen jsem se v nich ztrácel. Naopak velké dějové skoky vynechaly roky, ve kterých Cromwell musel prožít mnoho zajímavého například během svého vojančení ve Francii a Itálii, o tom se dozvíme jen z náhodně utroušených střípků.
Vyprávění ve třetí osobě přítomného času a zcela chaotické používání přímé řeči děj velmi znepřehledňovalo, často jsem se musel vracet, o řádek dva zpět, a pečlivě číst znovu, abych pochopil, kdo vlastně co říká, co je opravdu vyřčeno a co jsou jen myšlenkové pochody postavy. Postava Cromwella je v tomto románu snad milující, chytrá, loajální, ale ani náhodou na mě nepůsobí nelítostně.
Pokud srovnám Wolf Hall s tudorovskými detektivkami C. J. Sansoma, tak ty jsou o několik tříd výš.
Majdule
  2. 4. 2011, 22:47
Wolf Hall je nádherný román, skvěle, čtivě napsaný. Vzbuzuje prudké sympatie vůči hlavním postavám. Je napínavý svými prostřihy v ději. Nejprve útržky z běhu času, to klíčové, podstatné, pak kousky skládačky, které mnoho, ne všechno vysvětlí. Thomas Cromwell vystupuje ze stránek románu jako muž prchavého kouzla. Nelítostný i milující rodinu, zemitý, nesmírně chytrý, loajální a přeci umějící balancovat na okraji. Pro mě představuje Wolf Hall lásku na první počtení. A malé odkrytí děje, tak pozor. Jsem skutečně ráda, že román končí asi 4 roky před popravou Cromwella, i když vědomí jeho smrti nad čtenářem celou dobu visí jako ironické ušklíbnutí osudu.
culi
  2. 1. 2012, 14:43
Zatím knihu nemůžu hodnotit, protože jsem se dostala asi jenom do pulky, abych ji se znechucením odložila...absolutně jsem se ztrácela v ději, nemohla jsem se vubec dostat dovnitr pribehu...takze ted je u ledu a ceka az se nad ni smiluju...treba to na podruhe vyjde...