I na kovbojky občas padne smutek

Argo - 2003
ISBN: 80-7198-083-8

Argo (2003) 80-7198-083-8 387
Votobia (1996)

Sissy Hankshawová je krásná dívka, kterou příroda obdařila nadměrně velkými palci a vášní pro autostop. Bonanza Jellybeanová si za životní cíl vytkla, aby se každé děvčátko, které po tom touží, mohlo navzdory všem stát kovbojkou. Číňák je výstřední poustevník se slabostí pro exotické hlízy, který své potenciální žáky provokuje nepřístupností a poněkud přehnaným individualismem. Dr. Robbins je psychiatr, který s potěšením zjišťuje, že to, co se ukrývá za zdmi blázince, někdy nemusí ani v nejmenším být šílené.
Hlavní postavy románu Toma Robbinse mají jedno společné - zbytek světa je vnímá jako ujeté, vyšinuté, handicapované jedince. Jako by se do „normální" společnosti nehodili, a snad i proto je osud u jednoho jezera v severní Dakotě svede dohromady.
Ale co je to vlastně „normální"? Není naše upjatá civilizace jen omylem, slepou vývojovou cestou? Neřídí se náhodou svět pravidly, které nevidíme, protože je vidět nechceme? A je dobré zapírat své indiánské předky? Tom Robbins na tyto otázky odpovídá jednoznačně a o svém názoru na věc se nás snaží přesvědčit svým typickým hutným, nápaditým a zábavným stylem.
Události a vztahy mezi hlavními hrdiny tohoto románu jsou natolik barevné a vzrušující, že sám Tom Robbins neodolal pokušení moci, již mu skýtá jeho výsadní postavení autora, a sám sebe zakomponovat do děje jako jednu z klíčových postav. A ne nechme se zmást shodou jmen: spisovatel Robbins může být zároveň nejen doktorem Robbinsem, ale klidně i svérázným mudrcem Číňákem anebo - proč ne - vášnivou kovbojkou Bonanzou Jellybeanovou.

minya vendae
  23. 7. 2010, 23:33
Trochu mě mrzí, jak to dopadlo s Juliánem. Což asi pramení z mojí špatný vlastnosti zaměřit se na vedlejší postavy:) (každej má chyby a ty JUliánovy byly jenom vrtochy autora, proto mě ten jeho osud docela mrzí)