Les

Les

Triton - 2011

Triton (2011) 280

Na jedné straně existuje Les, kde je všechno jinak nábytek, oděvy a věci denní potřeby tu vyrůstají ze země, hlína chutná a je výživná jako sýr, houba zaroste celé vesnice je to tajuplný, nepochopitelný prostor, kde se pohybují mrtváci a kam se pozemšťan sám neodváží. Na druhé straně si lidé sami vytvářejí stejně absurdní svět nesmyslných, protiřečících si byrokratických předpisů, zákazů a příkazů, které je nutí chovat se stejně nepochopitelně. (Založil/a: slide)

Very.N
  31. 3. 2015, 14:33
Tak přečteno... A teď budu ráda, když mi někdo vysvětlí, o co vlastně šlo :D Celou dobu jsem nevěděla, jestli jsem blázen já, hlavní hrdinové nebo autoři knihy. Moc moc moc podivná knížka.
Svatoslav.Svatomír
  5. 12. 2012, 11:30
Strugačtí vás možná zpočátku vyděsí, ale následnou palbou fantaskních výjevů a ostré kritiky vaši pozornost upoutají. Sympatické stěžejní postavy Perec a Candide vás provedou fantastickým světem plným rozmanitých tvorů a jako třešničku na dortu přidají sociální problémy. Zkuste odolat.
mumin
  3. 8. 2016, 0:45
Dva odlišné příběhy, které se odehrávají na opačných koncích tajemného lesa, plného anomálií a podivných zázraků. Na jedné straně lingvista Parec, který se při snaze navštívit les stále více zamotává do nesmyslného úřednického soukolí, které mu hází klacky pod nohy. Čím více se snaží fungování byrokratického molochu pochopit, tím méně se mu to daří. Na druhé bývalý pilot Candide zvaný Mlčoch, který by naopak hvozd plný mrtváků, loupežníků a hlíny chutnající jako ementál nejraději opustil a vrátil se do civilizace. Oba zdánlivě odlišní, touží však po témže. Vyváznout z prostředí, kterému nerozumí a které je omezuje.

Les je komplikovanou alegorií sovětské reality 60. let minulého století, složitou úvahou o svobodě člověka i o hranicích lidského chápání. Zesměšňuje těžkopádný, bezohledný a neefektivní komunistický režim, který generuje záplavu zbytečných předpisů a neadekvátně zasahuje do lidských životů. Kniha obsahuje spoustu charakteristických rysů tvorby bratrů Strugackých a samotný les nápadně připomíná Zónu z mladšího a slavnějšího románu Piknik u cesty. Celá řada odkazů je ovšem bez hluboké znalosti prostředí a ruské mentality jen těžko srozumitelných. Hlavních protagonisté se chovají zmateně, vedou zdánlivě nesmyslné dialogy a autoři vrší řadu otázek, na které nedostane čtenář žádnou odpověď.

Bratry Strugacké mám rád, ale Les se mi četl nesnadno a zaujalo mě jen několik pasáží (bizarní setkání Parece s ředitelem, Candide a Nava v tajemné vesnici, Parec odmítá podepsat připravenou direktivu). Ano, atmosféra je podmanivá, vyobrazení lesa nápadité a byrokratické mašinérie dostatečně odpudivá. Ale k čemu to všechno, když je kniha tak čtenářský nepřístupná.
Blake
  7. 11. 2015, 19:42
Skoro dva týdny jsem přemýšlela, co k této knize napsat. Chvílemi na mě působila podobně jako Plešatá zpěvačka. Absolutní zjevení, které je ale veskrze příjemné. Nadšená jazykem, ale lehce zmatená dějem. Ve své podstatě jde o dva absolutně rozdílné a nesouvislé příběhy, které se pořádně nikdy nespojí. Myšlenka českých autorů jednotlivé kapitoly poskládat a vydat najednou je úctyhodná, ale i tak si myslím, že zůstat u samostatných kapitol, které si přečtu v některém z médií, by mi udělalo asi větší radost. Rozhodně by to vzbudilo mou zvědavost. I přesto stojí za přečtení, je to prostě kniha z jiného světa.
DRALI
  27. 1. 2014, 21:35
Podle popisu na obálce jsem čekal trochu něco jiného.. Ale i tak jsem se u této knihy dobře bavil. Jsou to vlastně příběhy dvou lidí, kteří žijí v úplně jiném světě. Absurdně - byrokratický, totální psycho svět pana Perece (který ho vůbec nepobírá) se tu střídá se světem Candida, který žije v lese. V lese který je moooc moc divný. Celou dobu jsem čekal, kdy se ti dva střetnou...