Hawaii

Hawaii Originální název: Hawaii

Akcent - 2006
ISBN: 80-7268-371-3

Akcent (2006) 80-7268-371-3 140

Kniha je již pátá autorova cestopisná publikace - seznamuje nás s historií a přítomností Havaje, vypráví o přírodních krásách, úkazech a zajímavostech země i o místních obyvatelích, jejich životě a zvycích. Text doplňují černobílé a barevné fotografie, dokreslující život na ostrovech.
Hawaii no ka oi (Havaji se nic nevyrovná) Místní lidové rčení. Havaj je nejkrásnějším loďstvem, zakotveným kdy ve vodách oceánu. Mark Twain Havaj je dominantou, severní korunou jihomořského ráje Miloslav Stingl Člověk napjal plachtu dřív, než osedlal koně . Plavidlo bylo prvním ze všech dopravních prostředků. S ním se od doby kamenné začal svět zmenšovat. Raný člověk napjal plachtu nebo se prostě jen nechal unášet proudem, a díky tomu dokázal zabydlet ostrovy. Thor Heyerdahl Novinařina je posedlost (nechci-li tu užívat nabubřelý termín poslání ) . A tak nakonec nemůžu jinak: sveden profesionální deformací sleduji a studuji (vnímám) krajinu, lidi, vztahy. Navštívili jsme ta nejneuvěřitelnější místa a zcela neplánovaně se dostali i do oblastí, kde naše ubohé životy visely na vlásku. Fotografovali jsme půvabnou havajskou krajinu, svérázné místní postavičky. Četli jsme si o nich a povídali si s nimi. Nicméně jsme, bezesporu, také hédonicky naplno užívali života - neboť na Havaji to ani jinak nejde . Luboš Y. Koláček (Založil/a: IOIOIO)