Muži, kteří nenávidí ženy
Originální název: Män som hatar kvinnor
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Host - 2015
ISBN: 978-80-7491-577-2

Host (2015) 978-80-7491-577-2 536
Host (2015) 978-80-7491-578-9 536 brožované vydání
Host (2011) 978-80-7294-605-1 528
Host (2010) 978-80-7294-360-9 530
Host (2008) 978-80-7294-287-9 530

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muži, kteří nenávidí ženy) dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006, a poslední (Ztracené vzdušné zámky) získal cenu Kniha roku.

Stieg Larsson Stieg Larsson
*15.08.1954 - †09.11.2004

vladislaus
  23. 5. 2013, 15:29
Dobrým ohodnocením knihy je, že hned po dočtení 1. dílu šáhnete po 2. dílu. To se u mne stalo, i když prvních 20 až 30 stran knihy jsem ještě váhal, zda-li kniha stojí za přečtení. Nenajdete asi fanouška krimi žánru, kterého toto dílo nenadchne. Nic tu nechybí a vše je perfektně namixováno.
Introvert
  24. 9. 2014, 13:02
Skvělá detektivka, nedivím se, že o ni byl před pár lety takový zájem (a vlastně je dosud). Vidím to stejně jako vladislaus - je tam opravdu všechno v perfektním vyvážení, je to napínavé a chytré. Škoda autora. Určitě si přečtu celou sérii.
s-reader
  16. 8. 2011, 13:43
Bezesporu brilantně napsaná detektivka, která čtenáře vtáhne do děje. Čte se lehce, bez velkého myšlenkového vypětí a je okořeněna přiblížením novinářské práce a lehkým zasvěcením do tajů machinací v ekonomické sféře. Bohužel se autor nevyhnul pokušení udělat z hlavního hrdiny zosobnění všech ctností a také tomu, aby dal čtenáři zadostiučinění v podobě tvrdého vypořádání se s padouchy. To knihu řadí spíše do rodiny bestsellerů typu románů Dana Browna.
Kůstka
  21. 6. 2013, 9:34
Konečně v knihovně sehnáno a přečteno, rozhodně nelituju. Detektivní příběhy mám ráda a tenhle měl vážně spád jako blázen. První stránky jsem si sice říkala "to nechápu, to je kdo?", ale vyprávěním Henrika Vangera se to všechno rozjelo. Nevěděla jsem, co si představit pod názvem Muži, kteří nenávidí ženy, ale během čtení jsem pochopila, vše se nádherně propletlo, pátrání po vrahovi a i život Lisbeth. Další díl prosím! :)
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:43
Půjčila jsem si tuhle knížku na doporučení několika známých a nelituji, že jsem tak udělala. Asi jedna z nejlepších detektivek, které jsem četla.
Bastet
  11. 3. 2011, 12:53
Larssona jsem začala číst ze zvědavosti (Co je to zase za knižní humbuk?). Poté co jsem se prokousala prvními nudnými stránkami (asi tak první stovka) se příběh rozjel na plné obrátky. Kombinace obou hlavních hrdinů je neskutečná a přitom tak přirozená. Jsme ráda, že to není další dvojka stylu Sherloc a Dr. Watson, že jsou si skutečně rovni.
zoro2
  6. 8. 2015, 22:57
Za mě nejlepší detektivka, kterou jsem kdy četl. Až narazím na lepší, přijdu sem a změním komentář..
lensha95
  13. 2. 2013, 13:36
Tak jsem se i já konečně dostala k tomuto fenoménu. Co říct? Snad jen, že kniha je neuvěřitelně strhující, posledních 400 stran jsem přečetla v jednom kuse. Jediné, co trochu ubírá na kvalitě je pomalejší rozjezd a ten konec, který je takový slabší.
Nestea
  30. 7. 2011, 23:51
tuto knihu jsem si hned zamilovala. Po dlouhé době jsem četla něco co mě totálně vtáhlo do děje a já nemohla přestat. V novinách o ní napsala, že se jedná o knihu na kterou si musíte vzít dovolenou. Musím říct, že jsem byla štastná, že jsem tu dovolenou měla. :o)Hned jak vyšel druhý díl byla jsem hned v knihkupectví a jela raději zase na dovolenou. :o)
anishta
  3. 4. 2013, 13:55
Detektivky nečtu moc ráda, ale tohle je dost chytlavá kniha. Hlavní postavy (Lisbeth a Mikael) mi přirostli k srdci a knihu jsem "zbouchala" během chvilky. Paráda.
Rames
  26. 2. 2012, 10:51
Hledání Harriet je naprosto strhující,není se co divit že si pro film zvolili hlavně tuto část příběhu.Mikaelovo novinářské a životní dobrodružství je poněkud pokulhávající.Zdlouhavé odstavce ekonomických transakcí potěší snad jen studenty ekonomie a jeho sexuální život studenty závislostí. Ohromně jsem se bavila,doporučuji všem!
achilles
  3. 6. 2014, 18:37
Viděl jsem nejdříve film, resp. 2 filmy (švédskou a usa verzi) a moc se mi to líbilo. Líbilo se mi to tak, že jsem uznal, že není třeba číst knihu. NAkonec jsem si román přečetl a jsem nadšen. Je pravda, jak tady většina píše, že ten začátek je zbytečně popisně zdlouhavý, ale pak se příběh rozjede na plné obrátky. Paráda.
LuciusWlk
  2. 12. 2011, 11:16
Neuvěřitelně čtivá kniha!Dlouho mě žádná kniha takhle nepohltila. Jsem doslova natěšený, na další díl. Vynikající!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy (2011):
Je to lepší, než jsem čekal. Úvod příjemně navnadil a má skepse vůči obsazení se hodně rychle vytratila. Fincher nenavodil temně podmáčivou atmosféru Opleva, ovšem skvělé nasnímání a to díky, cituji Mertax: "dvornímu kameramanovi Cronenwethovi, který dokáže scénu projíždění zasněženou krajinou nasnímat tak, že máte pocit, jako kdyby se dělo něco epického", a snahy o předloze věrnější dějovou linku, je mi Fincherova verze příjemnější, ne nudnější. Lisbeth (R. Mara) zprvu působí opravdu dementně, poté se ale její postava ustálí v zajímavé rovině a nakonec si vysloužila i mé sympatie. Nalezení Harriet a tento dějový "scratch" mě zamrzel, ale jinak není moc co vytknout. Dobrý filmový zážitek.
teola
  27. 9. 2013, 13:55
Knize jsem se svým způsobem vyhýbala. Mediální humbuk na mě totiž většinou působí opačně -vyvolává jen přehnaná očekávání, které jsou málokdy naplněna (a já jsem nerada zklamaná). Ale jak už to tak u mě bývá, přeci jen zvítězila zvědavost. Kniha má neuvěřitelný spád. Osobně se mi nejvíce líbily pasáže na ostrově a snaha vyřešit záhadu, ale nemohu říct, že by mě kniha v nějakém momentu nudila. Další díl si velmi pravděpodobně seženu co nejdříve :-)
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:44
První díl velice oblíbené a dobře prodávané trilogie (což bylo jediné dílo tohoto autora). Kniha mě příjemně překvapila, nejedná se o typickou detektivku, mísí se tu životy novinářů, jedné mladé uzavřené hackerky a také lidí z vyšších společenských kruhů. Kniha je psaná jednoduchým a dobře čitelným jazykem, takže stránky ubíhají jako voda.
LeaLea
  21. 1. 2013, 17:59
Larssonův tolik opěvovaný první díl detektivní série hodnotím kladně, ovšem s rezervou, která mě možná v budoucnu donutí hvězičku ubrat. Příběh mě udržel, téma dobré, styl nekomplikovaný, ale přesto zajímavější než 70% bestsellerů, které jsme v roce 2012 přečetla. Je pravda, že autor se zařadil k těm rozvleklým: detaily hospodaření v kuchyni a podrobné rozebírání ekonomiky a politiky podniků byly zdrojem neskutečné nudy, a za mě k prolomení nestačilo úvodních 100 stran, spíš ještě o polovinu víc. Zbytkem se prokoušete svižně a v napětí. Nebudu se pouštět do oblíbených spekulací, zda je příběh marketinkovým tahem, který by v případě obrácení mužských a ženských rolí, veřejnost zavrhla a podobně. Je to prostě knížka a Larsson ji vypráví tak, jak chtěl. Na to má právo a za sebe můžu říct, že měl všechno promyšlené brilantně. Nechybí surovost ani vývoj postav. Charakter Lisbeth mě oslovil, je silným nosníkem série. Nemůžu říct, že jsem se hned musela pustit do dalších dílů, ale v budoucnu se do nich určitě podívám.
Scathach
  17. 2. 2013, 4:56
Abych to tak nějak shrnula... Ten začátek nebyl kafe pro mě, takže se nebudu tajit a řeknu, že se mohl líbit spíš těm, kteří se o to opravdu zajímají; bylo z toho ale znát, že autor ví, o čem píše. Kniha pak ale začala nabírat obrátek, měla opravdu strhující děj, nečekané obraty a Lisbeth jsem si neuvěřitelně oblíbila.
prkali
  3. 2. 2013, 9:59
O prvním dílu Milénia - knize Muži, kteří nenávidí ženy - jsem se poprvé dočetla z dlouhé krásné téměř až eseje v novinách ještě předtím, než byla poprvé vydána v češtině. Ještě to nebyl bestseller. Zbyla mi z ní vzpomínka-představa zasněžené tiché švédské krajiny s příslibem neobyčejné něco víc než detektivky. Název jsem si poznamenala na papírek - ten NEZTRATILA - a časem jsem si ji koupila. Nějakou dobu se mi válela doma - začla jsem ji číst v zimě na horách na chatě. Pomalu jsem se jí prokousávala - asi na 50. str. mě to opravdu strhlo. Po dočtení jsem byla mírně zklamaná jen tím tak trochu "banálním" závěrem. Až po přečtení dalších dvou dílů mi došlo, že o toho masového vraha žen vlastně ani nešlo. Právě se chystám přečíst si ji po 3,5-té. Leží mi vedle křesla na stolku. Ještě se asi nechám trošku vycukat, než se do ní zase ponořím (to pak bude domácnost několik dní ležet ladem a bytem se budou potloukat hladoví a špinaví rodinní příslušníci - jejich bědování ale já vnímat nebudu...).
Jasanek
  22. 3. 2011, 11:21
Bestseller se nyní píše u každé třetí knihy. První díl z trilogie Milénium si ale tento přívlastek rozhodně zaslouží. Ne svým originálním nápadem, ne svým vytříbeným stylem. Zaslouží si to proto, že jak vás jednou pohltí, jen těžko přestanete číst, aniž byste znali konec.

Nevím, jestli to autor psal účelově, každopádně to tak trochu vypadá. Po prvních zhruba padesáti stranách, které za moc nestojí a jen uvádějí do děje (rozhodně by se ale úvod dal napsat svižněji a zajímavěji), se postupně dozvídáme, o co vlastně v knize poběží.

Investigativní novinář Mikael Blomkvist poprvé za svoji kariéru narazil. A nebyl to zrovna lehký pád, byl to pěkný sešup. Stačil k tomu jeden článek, u něhož nemůže prozradit zdroj, a zároveň doložit svá tvrzení, a problém je na světě. Nepodmíněný trest na 3 měsíce a pokuta, která donutí Mikaela přehodnotit svůj stav financí.

Protipólem slušného novináře je Lisbeth Salanderová. Naprostá asociálka, oblečená do kožených věcí, na nohou kanady, po těle tetování a piercing, jednoduše žena, kterou jen tak nepřehlédnete. Má navíc jednu úžasnou vlastnost, nikdo si před ní neudrží své tajemství, Lisbeth vždy něco najde. Díky svému nadání pracuje jako soukromý detektiv, který jednoho dne dostane za úkol proklepnout Mikaela.

Mikael je ve špatné situaci, nemá mnoho peněz, kariéra novináře mizí v dáli, proto se rozhodne přijmout práci, která se mu moc nezamlouvá. Postupem času ho pohltí. V momentech, kdy vytahuje na světlo špínu, která měla zůstat hodně hluboko, si říká, zda neudělal chybu, že úkol přijal. Na dlouhé rozvahy ale není čas, Mikael musí na chvíli do vězení a po jeho návratu se tempo knihy vražedně (to myslím doslova) zrychluje. V půlce knihy je velmi těžké ji jen tak odložit. Larson nás žene neuvěřitelným tempem dál, dokonce i místy zbytečnou vatu zhltnete a nad ničím se nezastavíte, protože je tolik otázek, na které neznáte odpověď …

Mít kniha svižnější začátek a ne tak rozplizlý konec, ohodnotím ji plnými body. Takto musím jeden ubrat. Uvidíme, co nabídnou další díly.

Moje hodnocení: 9/10
Majuska
  30. 3. 2011, 0:45
vsechny tri knihy jsem precetla v podstate jednim dechem. Po pomalejsim rozjedzdu nasledoval genialne propracovany pribeh, ktery proste nejde nedocist. Pribeh je netypicky a tim vic zaujal. Navic hlavni postavy jsem si rychle oblibila. Libilo se mi, ze Mikael neni vzor dokonalosti. Neetypicka detektivka, ktera stoji za to si rozhodne zaslouzi 5 hvezdicek
Adri-Anna
  14. 9. 2015, 18:18
Ano, skvělé čtení, aleee ...polovina knihy se mi zdála taková vleklejší, pitvání těch méně zajímavých věcí. To co bylo akční, bylo rychle vyřízeno :-( a šla se zase řešit nějaká novinářská aférka.
Ivet
  5. 8. 2013, 23:04
Detektivní žánr u mě nepatří zrovna mezi nejčtenější, ale rozhodně to nebyl špatný tah. Kniha je napsaná srozumitelným a čtivým stylem, kdy ji po prvních 100 stránkách nelze dát z ruky. Ani začátek knihy mi nepřišel nudný, ale jako skvělý start pro takové drama, který jsem zhltla stejně rychle.
Malým mínusem pro mě bylo to, že zápletka má obrat, pro mě rozhodně hlavní vyvrcholení děje, už na konci druhé třetiny knihy a že závěr se zase táhne trochu nudněji. I přesto se rozhodně zařadila mezi oblíbené knihy a hned zítra si jedu do knihovny pro další díl.
Bernadette
  8. 1. 2015, 21:32
Začátek vážně perfektní, když pominu ty pasáže o ekonomii. Záhadný případ, prostředí drsného švédského venkova, postupné nacházení stop, pomalu stupňované napětí... A pak se najednou objeví vrah a celá ta pomalá gradace jde do kopru... Prásk a změníme téma (který mě teda vážně nezaujalo a nebavilo)... Nehledě na to, že téměř dokonalý, nadmíru inteligentní, empatický Kalle Blomkvist, zdatný milenec, detektiv, novinář a mazaný filuta s vysokou morálkou a kdovíco ještě vám ke konci začne lézt na nervy svojí bezchybností... navíc mne štvalo, že autor má občas potřebu hodit tam úplně zbytečně anglickou větu nebo slova... proč, to vážně netušim...
ribička
  2. 9. 2010, 15:01
Je to nenáročná kniha, kterou určitě potěšíte někoho,kdo moc nečte. Ačkoliv je poněkud většího formátu, čte se jedním dechem a obrovské množství jmen, informací a detailů se Vám nepomíchá. Podle mě je to nejpodařenější díl z celé (původně zamýšlené dvanácti dílné) ságy. Švédská filmová adaptace se mi zejména obsazením moc nelíbila. Snad Američani s Danielem Craigem v hlavní roli budou úspěšnější.
antoniana
  2. 9. 2014, 8:20
První díl byl skvělý, hned jsem se vrhla na druhý. Někteří píšou, že autor má určité nudné pasáže. Larsson ale věděl, že nemusí nikam spěchat takže postupně, polehoučku rozvíjí příběh a zápletku. Kniha neustále graduje ke konečnému odhalení, to co mě překvapilo (mile) bylo pár desítek dalších stran, kde se příběh vrací na počátek k podnikateli Wennerstromovi.
G8
  19. 1. 2013, 21:28
Možná je obrovská škoda, že nám Larsson zanechal jen tuto trilogii. Na to, že knihu vlastně vydat vůbec nechtěl, se jedná v mnohých směrech o velice průlomové dílo. Nemyslím, že by bylo nejlépe napsané nebo přineslo nějak zvlášť inovativní myšlenku; severské detektivky jsou všechny v jádru víceméně o tom samém. Tahle kniha si svou neuvěřitelnou chytlavostí a mrazivou atmosférou podmanila miliony lidí po celém světě a významně otevřela tento žánr mnoha novým čtenářům.

Co se týká samotného obsahu, tak zde kniha vyniká výraznými a výborně zpracovanými hlavními postavami a svižným tempem, které ji trochu odlišuje od mnoha tradičních detektivek. Navíc je to jedna z těch severských knih, kde jsem při čtení téměř cítil tu všudypřítomnou zimu okolo sebe. Tentokrát vrahem nebude zahradník.
Gereth
  27. 3. 2012, 12:24
Přečteno až po shlédnutí severské verze filmu, takže šokující zvraty pro mě až tak šokujici nebyly. Nicméně i tak jsem si knihu skvěle užil. Larsson nešetří detaily, oproti filmu je to celé pomalejší a popisnější. Občas toho je už trochu moc a občas je to pro zasvěcené spíše úsměvné (detaily kolem počítačů a hackerství), ale povětšinu času to plní svou funkci. Cítíte se více součástí probíhajícího vyšetřování, jako kdybyste přes rameno nahlíželi do Mikaelových poznamek a to je u dobré detektivky klíčové. Po filmu byl pro mě hlubší rozbor charakteru (zejména Lisbeth) hlavním lákadlem a v tomto směru autor rozhodně nezklamal. Další díly jsou teď již nutností. // 85%
vandrak
  19. 9. 2011, 14:55
Na tuto knihu jsem se docela těšil, nevím proč, ale očekával jsem důkladný psychologický rozbor jednotlivých postav (možná proto, že autor je ze Skandinávie?), což se tak úplně nestalo. Nakonec se z toho vyklubala strhující detektivka, Larsson umí opravdu skvěle střídat dějové roviny, zvyšuje tím napětí. Co bych dílu jako celku vytkl je jakési rozdělení na dvě části, které mi přišly poněkud nesourodé. Slovy Sklepáků ze scénky Vybli Bibli - jedna tlustá a stará, druhá tenká a nová... Opravdu to ukončení detektivní části bylo takové neurčité a pak už to pokračuje trochu jako pohádka pro dospělé. Navázání je dost křečovité, někteří hrdinové úplně vyšumí, možná se ale vynoří v dalších dílech, uvidíme… Přišlo mi, že autor do své knihy zřejmě dost promítá zkušenosti ze svého života, což je místy možná až na škodu. A ještě dva postřehy pro usmání:
1. Larsson miluje zkratky.
2. Vyjma jedné scény, milování, či sex (jak chcete) poněkud diskrétně opisuje.
Nicméně rozhodně doporučuji přečíst, dávám 90 %.
ROB33
  17. 3. 2015, 8:33
Jsem zvědavý, jestli někdy budu číst kvalitnější detektivku, nejspíš se jedná v tomto žánru o vrchol. Postupem času mě kniha maximálně pohltila, byl jsem dokonale vtáhnut do děje. Trochu mě nebavila ta nadstavba, ale i tak je to velmi čtivé a kvalitní čtení.
Alibero
  22. 9. 2012, 8:52
Tohle byla nejlepší detektivní knížka o sexuálních deviantech. Samotná nevím proč, ale toto téma mi přijde zajímavé a ráda o tom čtu a snažím se porozumět takovým hajzlům. Zpět ke knize, když jsem jí poprvé potěžkala v ruce, řekla jsem si, že nemám šanci si jí přečíst ani do měsíce, proto pro mě bylo překvapením, když jsem včera dočítala poslední stranu. Věřím, že kdybych nemusela chodit do školy a psát úkoly, měla bych jí přečtenou ne do týdne, ale do dvou dnu. Miluju napínavé knížky, miluju to rozuzlení a když tomu dominují zajímavé postavy, jsem se svými potřebami spokojena. Hned jsem si zamilovala Lisbeth, je prostě perfektní, k tomu jí zdatně sekunduje novinář Mikael. Moc se těším na druhý díl, ale škoda, že po třetím už žádný nebude, někde jsem četla, že pan Stieg měl v úmyslu napsat alespoň deset dílů..
Casey
  25. 8. 2015, 9:52
Skvělá detektivka, nevydechnete od začátku až do konce. Musíte číst a číst, pustit se do další kapitoly a přitom nenarazíte na nudnou pasáž. Už se těším na další díly!
wendieta
  6. 10. 2012, 10:08
Viděla jsem prvně film a až pak po nějaké době četla knihu, ale i tak byla skvělá. Je to výborně napsaná detektivka, která když vás vtáhne do děje tak nemůžete přestat číst...což je trochu problém jelikož má přes 500 stran:) doporučuju číst o víkendu.
huttershofen
  11. 1. 2013, 23:08
Čekal jsem trochu něco jiného, akční knihu s rychlým spádem, moje chyba. Namísto toho mne čekala poctivá, pomalá detektivka starého stylu. Dobře napsaná, s každým popsaným detailem, jak to v tomto žánru má být. Líbila se mi, ale nepropadl jsem jí, další díly možná až někdy v budoucnu.
jamalka
  18. 11. 2011, 21:09
Této knize jsem dlouho odolávala- označení bestseller v dnešní době rozhodně není zárukou kvalitního čtiva, spíše naopak. Takže kniha čtivá, ale...žádné obohacení, kromě nahlédnutí do tajů informačních technologií mně nenabídla. Ale i takové oddychovky jsou občas zapotřebí:).Aspoň netřeba uvažovat- na službu ideální četba:).

---------------------

calamity-jane
  2. 8. 2013, 14:35
Skvělá celá detektivní trilogie. Všechny ty celkem tlusté knihy jsem přečetla velmi rychle, člověk je vtáhnut do děje, neví co příjde, zajímavá zápletka...
23.44
  23. 3. 2014, 20:36
Bylo to dobré, rychlé čtení. Autor je celkem popisný, pečlivě vás vede k cíli. Děj je propracovaný, květnatý, nenudíte se.
Samael
  28. 3. 2013, 21:12
Detektivka se skvělým příbehem a ještě lépe napsaná.Doslova jsem jí zhltnul.Hlavní postavy Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist se bezvadně doplńují.
Balu
  2. 9. 2012, 15:25
Co se mě týče, ani ten úvod jsem nemusel překonávat - knihu jako celek jsem přečetl za dva dny prakticky bez přestávky. Jinak souhlasím s předchozími (pochvalnými) komentáři, doporučuji.
blaufik
  14. 9. 2016, 13:53
Tato kniha byla naprosto úžasná a já už chápu, proč kolem ní byl takový poprask. Hlavní hrdinové byli úžasně popsáni a jejich charaktery barvitě vykresleny. Již od začátku jsem si nesmírně oblíbila Lisbeth. Vlastně ani přesně nedokážu říci, čím mě tak dostala, ale fandila jsem jí. Hlavně jsem doufala, že se nějakým způsobem postaví Bjurmanovi a ukáže mu co proto.
Topka
  18. 12. 2015, 22:16
Výborná kniha, která mě bavila od začátku do konce. Už se těším na filmové provedení, které má být také velmi povedené.
Amaya Tomanová
  3. 6. 2014, 6:55
Celá Larssonova trilogie nasadila laťku severským detektivkám zatraceně vysoko. Přečetla jsem jedním dechem a nesčetněkrát. Spolu se "slečnou Smilou" nedílná každoroční součást zimních večerů...
dvormart
  13. 9. 2012, 11:17
Když jsem viděl knihu poprvé ,tak jsem se ji ani nedotknul. Nápis Muži,kteří nenávidí ženy mně nelákal. Jsem muž co má ženy rád , tak proč bych to čet? No a pak jem slyšel , že je to dobrý a že je to o mužích co ženám pomáhají. Tak jsem to zkusil ono mně to vtáhlo a já byl ztracen. Tři díly ? Málo škoda že toho ten pán nenapsal více. Je to opravdu nádhera. Ať žije WASPENTERTAIMENT.
miiichalka
  22. 5. 2012, 14:10
Perfektní, naprosto jsem se pro knihu nadchla, i když je pravda, že začátek se nečte úplně lehce. Pak je ale příběh strhující o to víc :) Těším se na další díly.
rahzul
  28. 12. 2015, 16:55
Po shlédnutí obou filmových adaptací (mimochodem švédská je samozřejmě lepší) této skvělé detektivky a po dostatečně dlouhé době, kdy jsem pozapomněl hlavní pointy, nastala chvíle si KONEČNĚ přečíst tento skvost. 1. pokus se moc nevydařil - prvních 20 stran mě krásně uspalo. Na 2. pokus už se mi ale podařilo přečíst zbytek knihy na jeden zátah..!! Nešlo to prostě jinak. Larsson je zkrátka mistr. Knih, u kterých člověk stráví celý den, aniž by od ní odtrhl oči, je opravdu málo. Vše podstatné zde již bylo řečeno. Kdo ještě nečetl a trilogii Milénium přehlížel, tak to honem rychle napravte!!
VaclavB
  23. 2. 2015, 9:55
Tato kniha připomíná balvan ve svahu. Na počátku se mi to četlo hrozně těžko - musel jsem se vyloženě nutit. Pak se to dalo do pohybu, ale zvolna. Pokračoval jsem po malých úsecích a děj pomalu nabíral tempo. Zhruba od půlky už to mělo docela svižné tempo a konec připomínal volný pád. Už dlouho jsem nečetl tak kvalitně zpracovaný román a zařazuji jej do svých oblíbených. Konec byl nicméně slabší a osobně je pro mně vrcholem odhalení vraha - dopadení finančního podvodníka pak bylo již bez zápletky přímočaré a nudné. Nicméně sahám okamžitě po dalším dílu.
kklepkaa
  17. 10. 2014, 9:07
Už po pár procentech mi bylo jasné, že čtu skvělou knihu. V kategorii detektivek - tu nejlepší. Bohužel nemám moc srovnávacího materiálu, jelikož detektivky nejsou mým favoritem. Ale jsem nadšená. Larsson se projevil jako skvělý spisovatel. Nenechal mě vydechnout ani na pět minut, měla jsem problém se od knihy vůbec odtrhnout a přemýšlela nad každou volnou minutou, kdy bych se ke knize mohla vrátit. Vše působí naprosto realistickým dojmem. Postavy jsou skvěle vykresleny. Nemám nic co bych knize vytkla. Hurá na filmové zpracování. A neboj se Larssone, zas se k tobě vrátím!
Weetr
  23. 8. 2014, 0:12
Po knize jsem sáhla až v době, kdy nebyla horkou novinkou na trhu, já na ni konečně měla čas (v době letních prázdnin) a kdy už byla dostupná v knihovně. Budu se opakovat, když zmíním, že začátek byl trochu zdlouhavý a konec (po absolutní špičce knihy) se taktéž protáhl. Co mě ale naprosto uchvátilo, bylo to, že člověk se takřka nemohl od knihy odtrhnout a zcela prožíval příběhy s hlavními hrdiny. Svým způsobem jsem si Lisbeth zamilovala a fandila jsem jí po celou dobu (…trilogie). Mikael mi přišel jako spravedlivě rozhodující osobnost, která má velmi svérázný vztah k ženám. Líbilo se mi, že ze začátku jim autor nedával moc nadějí na úspěch ve vyšetřování případu (zřejmě, aby to hned čtenáře neodradilo, jak jde vše v naprostém pořádku). Postupně to začínalo nabírat na obrátkách a ke konci už přicházeli na to, co se děje (dobrá, tak jim autor na závěr trochu pomohl). To ale nemění nic na tom, že detektivka je to výborná. Násilí páchané na ženách je tu rozvinuto v (pod)linii, kterou si čtenář víceméně uvědomuje v průběhu celé knihy. Shrnuto a podškrtnuto: zkrátka dovedně napsaná kniha. PS: Nalít si hrnek kávy… to už zní jako zaklínadlo v této knižní trilogii :)
Pihtipudas
  15. 5. 2013, 15:37
Vzhledem k tomu, jak dlouho už je tato kniha na výsluní, jsem se k ní dostala poměrně pozdě. Nebránilo mi to však v tom, abych si ji vychutnala. Úžasná od začátku do konce, pokud se někomu nelíbil začátek, tak já jsem byla z novinářského pátrání nadšená - poté, co se příběh rozjede naplno, už jsem byla natolik pohlcená, že nešlo přestat číst. Nikdy jsem nevěděla, co na knize všichni mají. Ale už to vím - je to tak skvěle napsané, tak napínavě, tak neočekávatelně a opravdově, až to snad ani není možné. Dokonalost sama a před autorem velký klobouk dolů!
Astonius
  2. 12. 2015, 18:03
Prvních 40 stran mne přemlouvalo, abych knihu odložila a byla jsem z toho smutná, protože jsem četla všechny ty pochvalné komentáře a říkala jsem si, že je se mnou asi něco špatně, když mě to vůbec nebaví. Jenže od chvíle, kdy se objevila Lisbeth, už najednou knihu nešlo pustit z ruky a na její děj jsem myslela, kudy jsem chodila. Myšlenka na večer, až konečně bude čas ke knize se vrátit, byla jak těšení se na Ježíška :-) Velmi mě bavily hlavní postavy, vymyšlená záhada a atmosféra - a také vztahové zápletky milostné - bylo mi sympatické, že autor se nebránil Mikaela vykreslit jako chlapa, který má rád ženy, ale nebylo to nijak přehnané a tak nějak na úrovni, vyzrálé. Ke kriminálním skutečnostem, které v průběhu děje vyplavou na povrch, bych měla připomínky, ale čert je vem! Neskutečně mě to bavilo a jsem ráda, že jsem knihu konečně četla :-)
Aratar
  22. 11. 2015, 9:48
Naprostá špička mezi detektivními thrillery! Mám dojem, že tu je tolik akce a materiálu, že by po větším rozpracování dal na tři samostatné knihy, které by byly stejně kvalitní. Jediné, co bych maličko vytkla, je příliš odborný jazyk na začátku knihy. Termíny jako cash flow a joint venture má totiž ve svém slovníku opravdu málokdo. Naštěstí neporozumění obchodní hantýrce ničemu nevadí, pro děj to totiž není nikterak důležité.

1 2 3 4