S Matyldou po Indu

S Matyldou po Indu Originální název: S Matyldou po Indu

Panorama - 1979

Panorama (1979) 256

Z rozhovoru s autorem:

Vy jste si pro své prvosjezdy museli vymyslet zvláštní plavidlo - Matyldu.
To byla ta slavná Matylda. Já jsem teď na Vánoce vydal knihu, která se jmenuje S Matyldou v Afghánistánu. To je vlastně po třiceti letech pokračování knihy s Matyldou po Indu. A v obou knihách vystupuje ten raft - Matylda, který se trochu liší od těch běžně používaných člunů, protože je to skutečně vor, složený z řady nafukovacích válců, což má dvě veliké výhody pro expediční podnikání. Především se to dá rozebrat na části, takže je možné tu loď odvézt na oslech nebo na koni. Což u klasického raftu nejde. Dá se dát do auta a snadno transportovat letadlem. A potom z vodáckého hlediska je dobré to, že když je těžká voda a jde horem, tak proteče mezi válci zpět do řeky.

Později vznikly desítky Matyld, v různých velikostech. Takže to byl docela dobrý vynález.

Sjet Indus byl plán dosti ambiciózní až trochu šílený. Nicméně se Vám prvosjezd i díky Matyldě podařil. Byla na to nějaká reakce v tehdejší ČSSR nebo jinde ve světě?
Šílená ta expedice opravdu byla. Byli jsme čtyři kluci, kteří po tom strašně toužili. Několik let jsme tu výpravu chtěli udělat. Jenže ono to nešlo. Daleko těžší bylo se tam dostat než nakonec tu řeku sjet. Tu výpravu jsme skutečně připravovali sedm let. Obráželi jsme všechno, chodili jsme na Československý svaz tělesné výchovy. Tam ale neměli žádnou sekci na sjíždění divokých řek. To neexistovalo, tak nás vyhodili.

Člověk nesměl mít účet v bance. Kam jsme měli ty peníze ale dávat. Používat reklamu byl skoro zločin. My jsme na hranici zákona sehnali nějaké firmy, které nám na auťák namalovaly nějaké nápisy a nějaké peníze jsme tak získali. Takže to bylo neobyčejně obtížné. No a sjet tu řeku potom ve čtyřech lidech, to bylo také těžké. Dneska už bych se do toho nepustil. To člověk mohl udělat jen díky mladické nezodpovědnosti. Indus byla velmi těžká řeka. V podstatě se dá říci, že patří do kategorie takových těch říčních osmitisícovek, jako jsou Indus, Brahmaputra nebo horní Sutley. To jsou ty velké velehorské řeky.

Podařilo se to po Vás někomu zopakovat?
Ne. Jeden úsek Indu sice sjeli, ale výš než jsme byli my. Ale ten stejný úsek nikdo nesjel (Založil/a: IOIOIO)