Ukolébavka

Odeon - 2011
ISBN: 978-80-207-1352-0

Odeon (2011) 978-80-207-1352-0 221
Odeon (2005) 80-207-1185-6 221

Novinář Carl Streator, který píše sérii článků o syndromu náhlého úmrtí nemluvňat, si povšimne, že na místech, kde k úmrtím došlo, se obvykle vyskytuje kniha Básně a říkanky celého světa. Kniha obsahuje neškodnou říkanku, ve skutečnosti však šamanskou formuli, která po přednesení, dokonce i v duchu, zabíjí. Carl se rozhodne „zachránit svět“ a po knihovnách ničí výtisky téhle knihy. Do cesty se mu připletou další postavy: Helen, která prodává domy, v nichž straší; Helenina asistentka Mona, oddávající se modernímu kultu; ekoterorista přezdívaný Ústřice. Každý však touží odhalit tajemství knihy ze zcela jiných důvodů: zachovat svět je přání z nejpříjemnějších – ostatní chtějí moc, peníze, chtějí ovládat druhé… (Založil/a: Twiggynkaa)

Rames
  25. 10. 2015, 14:17
No, po Neviditelných nestvůrách, příjemné překvapení. Tady se dokonce autor pustil i do děje , fakt šok!
Moc dobrá kniha která stojí za přečtení ale smysl a pokoru tady nenajdete, Palahniuk do vás pere aroganci a nadutost svých myšlenek pod tlakem . Jaká pohodlnofobie. Jaký domýšlivismus.
Kukpiss
  14. 3. 2012, 20:01
"Starouš George Orwell to pochopil obráceně.
Velký bratr se nedívá. Zpívá a tančí. Vytahuje králíky z klobouku. Velký bratr má napilno, aby si po každou chvilku, co jste vzhůru, udržel vaši pozornosti. Dává si záležet, abyste se vždycky bavili. Chce mít jistotu, že jste patřičně pohlceni.
Chce mít jistotu, že vaše představivost chřadne. Až bude stejně nepoužitelná jako slepé střevo. Dává si záležet, aby vaše pozornost byla stále vyplňována.
A tohle krmení je horší než pozorování. Když vás svět neustále naplňuje, už si nemusíte lámat hlavu s tím, co je ve vašem mozku. Když představivost atrofuje, nikdo už nikdy nebude pro svět hrozbou."

(...)

‎"Jediná biodiverzita, která nám zbyla, je Coca-Cola versus Pepsi."
Pett
  14. 6. 2015, 23:12
Moje první jízda by Palahniuk a s pedálem na podlaze až do konce... ta myšlenka je prostě... sáhnete si i do svého svědomí... odolala bych či bych to kosila stejně jako Carl? A stačila by jen myšlenka... Ty jdeš za nepoužití deodorantu a tobě tu pokutu za parkování už vůbec platit nebudu...
Navíc ta údernost textu je dokonalá... čte se to samo a to i když jsem ve finále už vůbec nevěděla, čí jsem... a navíc podruhé... probudila se opět x-bžiliontá touha po T. Durdenovi :)
Tyet
  14. 3. 2010, 19:17
nejlepší Palahniukova kniha
domingo
  8. 3. 2010, 21:20
Palahniuk a paranormální horor? No proč ne :) ono vykašlat se na stále se opakující a nekompromisně tepající kritiku společnosti a prostě se vyblbnout musí občas každý. Je to překvapivě "nevážné" a zábavné, navíc napsané po Chuckovsku - tedy vycizelovaně, precizně, chladně, úsporně a navýsost čtivě. (4/5)
G8
  27. 9. 2013, 18:58
Chuckův další milý příspěvek o realitních makléřích, lhostejnosti, těžkém životě žurnalistově a o tom, že vše nemusí být vždy tím, co se zdá být jako nejzřejmější odpověď. Svůj obvyklý jab tu dostávají znovu i alternativní proudy. Minimalismus je zde už téměř trochu na hranici, nicméně je právě tím, co z knihy dělá poměrně unikátní zážitek.
Michelle S
  2. 3. 2013, 0:01
Tahle knížka se četla úplně sama. Zajímavé zamyšlení nad tím, jak asi dopadne, když se člověku dostane takové moci, jako je moc nad životem jiných lidí. A konec byl prostě úžasně palahniukovsky absurdní:-)
MatesS
  11. 11. 2012, 15:54
Jedna z nejtemnějších knih, jaká se mi kdy dostala do rukou. A nutno dodat, že taky pod kůži. Palahniuk teď figuruje i v mých budoucích čtenářských plánech.
JarKun
  6. 7. 2015, 19:07
Druhé setkání s autorem a ještě větší nadšení. Kniha překonala Program pro přeživší. Styl autorova psaní je neopakovatelný. Cynický humor, horror vyprávěný, jak kdyby si doma nějaký blázen zrovna dělal statistiky denních mrtvol ... raději ale nepřemýšlet, co bychom dělali, mít k dispozici takovou "probíranku". V závěru dějový spád letící krkolomnou rychlostí ... to by stálo za zfilmování.
Clementine
  19. 6. 2013, 1:07
Tenhle skvost jsemdostala k vánocům od kamaráda... dostala jsem se k ní teprve docela nedávno a dost mě zaujala. Palahniuk je prostě pan autor. Klub rváčů je klasika, ale tohle dílo semi svým způsobem zamlouvalo víc. Hlavně zvrhlostí některých myšlenek... kterou někdy nenapadlo, jaké by to bylo vyhonit si ho (jen ho mít)...dobře, možná jsem prase, ale nemyslelajsem jen na tohle... zaujalo mě to... taky jsem se dostala za jediný den na číslo 24, když jsem si říkala,kolik nebožáků by to ten den nepřežilo,znát text uspávanky...
matrosh
  19. 7. 2012, 7:57
Po všech těchto pozitivních komentařích jsem toho asi moc očekával a tak se mi ukolébavka popravdě moc nelíbíla. První polovinou jsem se překousával téměř půl roku a až pak to začala být jízda. bohužel. Ostatní knihy snad s výjimkou Pygmeje, se mi líbili o moc víc.
Bonolennes
  12. 4. 2012, 9:37
"Lidem, které milujete, můžete udělat horší věci, než je zabít. Obvyklou metodou je prostě se dívat, jak to udělá svět. Stačí číst noviny." - "Ve světě, kde závazky jsou bezcenné. Kde složit přísahu neznamená nic. Kde se dává slib, aby se porušoval, tam by bylo milé se dívat, jak se slovům zase vrací moc." - "Možná se do pekla nechodí za to, co uděláme. Možná se do pekla chodí za to, co neuděláme. Za to, co nedoděláme." - "Nejlepší metodou, jak promarnit život, je dělat si poznámky. Nejsnazší metodou, jak se vyhnout žití, je jenom se dívat. Hledat detaily. Podávat zprávu. Neúčastnit se."

---------------------

Yellow
  2. 2. 2010, 14:34
Po Klubu rváčů a Programu pro přeživší má každá Palahniukova další kniha nelehký úkol. Naštěstí Ukolébavka je strhující od začátku do konce a nechybí ji to, co čtenář vyžaduje.
Elizabeth-Blain
  13. 6. 2012, 13:47
Pro mě zatím nejlepší kniha od Chucka. Miluju ta jeho přirovnání, jeho úžasnou slovní zásobu.
Ukolébavka je prostě výborná.
KatVonS
  26. 1. 2016, 23:29
Pro mě je Ukolébavka nejslabší Palahniukovou knížkou. Možná je to překladem - už jsem ho znala v angličtině, něco jsem od něj čekala, a "jeho" jazyk pořád nikde.
Jeho jediná knížka, které nedám plný počet, protože se ve mně dostatečně neukotvila...
the Other
  28. 9. 2011, 22:10
Neuvěřitelné nakolik se dokáže Chuck Palahniuk zaměřit na určitou věc a nenásilně o ní psát odborné věci, které člověk nemuže absolutně znát, aniž by v tom oboru pracoval. V této knize například Žurnalistika. Jeho styl je doopravdy neuvěřitelný. Tohle je přesně to, co chce člověk číst. Mimochodem Velký Bratr vám vymývá mozky, tak pozor na to!