Deník

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1224-0

Odeon (2006) 80-207-1224-0 248

Všechno, co člověk dělá, je autoportrét. Misty chtěla být malířkou, ale těhotenství jí to znemožnilo – místo toho skončila jako servírka a pokojská, obtloustlá páchnoucí ženská, která svůj příběh zaznamenává ve formě deníkových zápisků pro svého manžela. Pro tebe, milý Petere. Ty šmejde. Peterův pokus o sebevraždu, který ho umrtví ve věčně kómatickém stavu, ji k umění navrací. Misty začíná malovat: impulzivně, automaticky. Jako kdyby jen zaznamenávala vize. Jako kdyby její ruku někdo vedl. Skutečné umění vzniká jedině z utrpení. Pak zjistí, že manžel tajně psal na stěny domů, které opravoval, zlověstná proroctví o ostrově, na který nemá nikdo „cizí“ vstoupit; o ostrově, jejíž komunitu má kdosi spasit svými obrazy… (Založil/a: Twiggynkaa)

G8
  7. 7. 2014, 12:20
Kvalitní námět, nicméně dávat tomu prostor celého románu bylo možná trochu zbytečné. Vzhledem k minimalismu, který knihu tak trochu definuje, by možná stačila nějaká kratší novela nebo povídka.
Tardis
  12. 11. 2014, 16:50
Pro mě (zatím) nejlepší Palahniukova kniha, mám dojem, jako by obsahovala desítky různých příběhů, třeba o malé dívce, která ráda sní, která se stane troskou, fénixem, reinkarnací, která si dáva panáka, aspirin a repete.
Je to kniha o šílenství, ve formě zoufalých varovných nápisů po zdech, novodobé mytologie poukazující na věčné návraty a konce, což je téma, které prolíná celým příběhem, především prostřednictvím autorových často používaných slovních refrénů: "Čemu nerozumíme, to si můžeme vyložit jakkoliv." a "Pár aspirinů, panáka, repete."
Působivé je také přirovnávání nálad hlavní hrdinky k počasí: "Čistě pro úplnost: dnešní počasí je klidné a slunečné, ale ve vzduchu visí fůra blbých keců."
lidus
  8. 12. 2013, 16:37
"Vždycky jsi přece chtěla být malířkou," cpou jí ustavičně pod nos a ona se ani moc nebrání. Všechno bylo předurčeno a ona je jenom oběť sarkastického osudu. Slabá povaha s komplexem méněcennosti. Není těžké s ní manipulovat, proto se stala nástrojem ďábelského plánu.
Líbí se mi nápad (která holčička by nechtěla najít svůj vysněný ostrov) i provedení. Ten výsměch fatalismu, trocha duchařiny a absurdní souvislosti. Úplně antihrdinská hrdinka.
Knížka se mi dostala do ruky náhodou a jsem za to ráda. Moc mě bavila.
Bonolennes
  19. 12. 2011, 16:12
Utrácíme život ve snaze se dobře vyjádřit, ale nemáme co říct. - Čemu nerozumíme, to si můžeme vyložit jakkoli. - Cílem není žít věčně, cílem je vytvořit něco, co věčně žít bude. - Je těžké zapomenout na bolest, ale ještě těžší je pamatovat si to pěkné.
klertecka
  24. 4. 2012, 23:10
Bohužel musim souhlasit s Fleitness, taky jsem nedočetla, cca v polovině jsem to vzdala. Je to sice zajímavě napsaný a objevuje se tam spoustu dobrých myšlenek a začátek knížky mě dostal, ale pak se to začalo nějak táhnout... škoda škoda.
DRALI
  7. 9. 2014, 18:44
Palahniuk mne prostě baví. I když v případě deníku to nebyla úplně taková pecka jako u ostatních titulů. Příběh Misty je správně depresivní, je to spíše taková antihrdinka. Při komunikaci s jejím manžílkem jsem se musel smát, jakou mu dává čočku.
KatVonS
  24. 1. 2016, 1:56
Perfektní kniha. Přišla jsem o svůj výtisk před pár lety, ale už ji oplakávám jen každou druhou noc.
Jako každé Chuckovo veledílo stojí za každé přečtení. Další náhled do hloubky frustrované a pěkně nasrané duše.
AnneMone
  16. 2. 2011, 19:34
Stendhalův syndrom, Freudovský psychotest, pravda o utrpení ve spojitosti s uměním a dokonale gradující děj udělaly z Deníku, knihu co mě bavila, rozšířila mi obzory a nahnala mi husí kůži.

---------------------

annka
  8. 1. 2013, 17:37
pro me palahniukova nejlepsi, ale mozna by se hodilo spise rici 'ma nejoblibenejsi'.opet me dokazal hecovat celou knihu a na konci pomalu rozplakat.
'to nejvetsi umeni vznika z utrpeni.'
Fleitness
  9. 6. 2011, 19:13
Jediná kniha od Palahniuka, kterou jsem nedočetla do konce. Nuda nuda nuda. Zdálo se mi, že se tam pořád opakuje to samé, děj neodcípal,. Námět byl sice dobrý, ale zpracování se mi nelíbilo. o.O