Vedlejší účinky

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-019-1

Argo (2003) 80-7203-019-1 104
Argo (1996)

Woody Alen přišel mezi české čtenáře už v roce 1985. V Odeonu vyšla tehdy Allenovi kniha pod velmi podobným názvem Vedlejší příznaky, byla však jen výborem ze tří jeho povídkových sbírek, kterému dal název jeden z těchto souborů. Jelikož se nakladatelství Argo rozhodlo pro kompletní české vydání Allenových povídek a majitelé práv již, nedovolili další doplňující výbor, vycházejí všechny tři tyto knihy - Bez peří, Vyřídit si účty a Vedlejší účinky - v původní podobě tak, jak byly publikovány ve Spojených státech. Nastává tak jistý zmatek: v češtině budou existovat dvě knihy Woodyho Allena se stejným názvem odlišeným pouze v překladu titulu: starší odeonský výbor s názvem Vedlejší příznaky a argovský svazek s názvem Vedlejší účinky, který je překladem původního amerického souboru. Přináší deset povídek známého amerického scénáristy, režiséra, herce, humoristy a jazzmana, z odeonské knihy plus dalších sedm, na které se předtím nedostalo.

Povídky:
- Vzpomínky na Needlema (Remembering Needleman)
- Odsouzenec (The Condemned)
- Zhrzen osudem (By Destiny Denied)
- Hrozba létajících talířů (The UFO Menace)
- Obrana Allenova (My Apology)
- Postava Kugelmasse (Kugelmass Episode)
- Projev k maturantům (My Speech to the Graduates)
- Dieta (The Diet)
- Šílencův příběh (The Lunatic's Tale)
- Reminiscence: Lidé a místa (Reminiscences: Places and People)
- Ach, ta prokletá doba... (Nefarious Times We Live In)
- Obrovský krok pro lidstvo (A Giant Step for Mankind)
- Nejpovrchnější člověk (The Shallowest)
- Dotaz (The Query)
- U Fabrizia: Kritické poznámky a ohlasy (Fabrizio's: Criticism and Response)
- Odplata (Retribution)
- Paměti lupiče (Confessions of a Buglar)

Woody Allen Woody Allen
*01.12.1935

barbiegrrrl
  15. 11. 2013, 14:58
Vedlejší účinky mě nebavily tolik, jako sbírka Vyřídit si účty, kterou jsem četla nedlouho předtím. Nemyslím si, že by Vedlejší účinky byly horší, jenom mi v danou chvíli neposkytly to, co jsem od nich očekávala, a to obří dávku absurdního humoru. Allenovský humor tu samozřejmě pořád je, ale celkově se mi zdá, že má kniha díky některým povídkám, ve kterých je ta šílená absurdita potlačena, o něco vážnější tón. Přesto je to kniha, kterou bych se nebála doporučit. Nejvíce se mi líbily povídky Vzpomínky na Needlemana, Obrana Allenova a U Fabrizia: Kritické poznámky a ohlasy.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:04
Jedná se o zpracování Woodyho kouzelnosti do literární podoby. Příběhy jak z Woodyho filmů plné absurdnosti a něžných a vtipných narážek.