Vyřídit si účty

Originální název: Getting Even

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-539-8

Argo (2003) 80-7203-539-8 94

Woody Allen psal povídky pro časopis The New Yorker a sedmnáct nejlepších vybral pro svoji první povídkovou knihu, jíž byla právě Vyřídit si účty. Následovaly ještě dva soubory: Bez peří a Vedlejší účinky. Před vydáním své třetí knihy řekl: „Rád bych se jako spisovatel nějak vyvíjel. Rád bych dělal humorné povídky a jednou snad humorný román. Jen nechci, aby léta ubíhala a já pořád produkoval samé polotovary. Začnete někdy před patnácti lety, ale téma se vám nemění! Nechci se jednoho dne podívat do knihovny a najít tam deset souborů povídek, které jsou v podstatě na jedno brdo."rnPřesto lze říct, i když to zřejmě nikdy žádný literární vědec nebude zkoumat, že se Allenovy povídkové soubory přece jen liší. Typický allenovský absurdní humor, oproštěný od jakékoli myšlenky kromě té, že navozená představa a nesmyslné spojení mají rozesmát, je nejvýraznější v knize Bez peří. Vyřídit si účty, podobně jako Vedlejší účinky, kde je humor nejjemnější a nejrafinovanější, počítá se čtenářem, který má rád inteligentní humor.rnrnPovídky:rn- Metterlingovy seznamy (The Metterling Lists)rn- Mafie zblízka (A Look at Organized Crime)rn- Schmeedovy paměti (The Schmeed Memoirs)rn- Moje filozofie (My Philosophy)rn- Ano, ale dokáže to parní stroj? (Yes, But Can the Steam Engine Do This?)rn- Smrt klepe na dveře (Death Knocks)rn- Jarní zpravodaj (Spring Bulletin)rn- Chasidské příběhy (Hassidic Tales)rn- Korespondence Gossage - Vardebedian (The Gossage - Vardebedian Papers)rn- Z jedlíkova notesu (Notes from the Overfed)rn- Vzpomínky na dvacátá léta (A Twenties Memory)rn- Hrabě Drákula (Count Dracula)rn- Trochu hlasitěji, prosím (A Little Louder, Please)rn- Hovory s Helmholtzem (Conversations with Helmholtz)rn- Ať žije Vargas! (Viva Vargas!)rn- Objev a využití falešné kaňky (The Discovery and Use of the Fake Ink Blot)rn- Velký šéf (Mr. Big)

Woody Allen Woody Allen
*01.12.1935

barbiegrrrl
  8. 10. 2013, 20:32
Jsem velice ráda, že jsem si všimla Allenovy literární tvorby, protože takový smysl pro humor se jen tak nevidí. Soubor samozřejmě obsahuje i slabší povídky, ale u Metterlingových seznamů, Mafie zblízka či Ať žije Vargas! jsem se válela smíchy. Je to věru "nahláškované" dílo. Styl humoru i výstavby v povídce Metterlingovy seznamy mi navíc silně připomínal semináře Divadla Járy Cimrmana, což nemůže být na škodu.
Nakonec si ani já neodpustím nějaký ten citát: "Můžeme doopravdy poznat vesmír? Božíčku, je už tak dost těžké vyznat se v čínské čtvrti. Základní otázkou však zůstává: Existuje tam venku něco? A proč? A musí to dělat takový hluk? Konečně nemůže být pochyb o tom, že jedním z charakteristických rysů reality je, že postrádá Obsah. Tím není řečeno, že žádný obsah nemá, pouze že ho postrádá." (z povídky Moje filozofie)
prkali
  2. 2. 2013, 18:29
"...Vybavuji si svou reakci na typicky objevný Kierkegaardův postřeh: „Takový vztah, jenž vztahuje sám sebe k sobě samému (totiž k sobě), musel být buď konstituován sám sebou, či vztahem jiným.“ Slzy mi vhrkly do očí při té představě. Panečku, pomyslel jsem si, být takhle chytrý! (Já sám jsem člověk, jemuž činí značné potíže napsat dvě smysluplné věty na téma „Výlet do Zoo“.) Jistě, onen text byl pro mě naprosto nesrozumitelný, ale co na tom záleželo, pokud se Kierkegaard dobře bavil? ..."
Hledající
  30. 10. 2011, 19:39
Chtěl jsem poznat Allena i jinak než jen skvělého režiséra.. a našel jsem typický Woodyho humor, jak jej znám z jeho filmů, jen převedený na papír. Ne všechny povídky jsou skvělé, ale aspoň dobré, většina mě fakt skvěle pobavila. Líbí se mi s jakou lehkostí dokáže vykřesat vtip jak z hlubších téma např. filozofie (povídka Velký šéf), tak jindy jen z banálního "seznamu prádla".
Anu.a
  24. 8. 2010, 13:17
Velice pozorně jsme s Gerturdou Steinovou zkoumali Picassova nová díla a Gertruda Steinová byla toho názoru, že "umění, všechno umění je prostě jen vyjádření čehosi." Picasso nesouhlasil a řekl:"Dejte mi pokoj. Teď jím." Já sám jsem cítil, že pravdu má Picasso. Skutečně jedl.

TOHLE je prostě TEN skělej Woody Allen!
Lulala
  30. 11. 2011, 13:55
Skvostná ironie, nic mu není svaté. Nejde ani tak o to, že je to absurdní a vlastně to nedává smysl, ale dělá si tam srandu z vážných věcí, o kterých se píší tlusté knihy a on to odbyde dvěma dokonale padnoucíma větama.