Princ ničeho 2 - Válečný prorok

Princ ničeho 2 - Válečný prorok Originální název: Warrior-Prophet

Triton - 2011
ISBN: 978-80-7387-355-4

Triton (2011) 978-80-7387-355-4 576

Druhá kniha trilogie Princ ničeho.

Svatá válečná výprava, která má vyrvat z rukou jinověrců posvátné město Šimeh, se po dlouhých přípravách a vyjednáváních konečně dává na pochod. Před sebou má dálky, planiny zamořené přízraky, nekonečné pouště, nepoznaná strádání, ale také příslib kořisti a slávy. Především však jistotu, že v neznámé krajině číhá nepřítel. Jenže - co když se nebezpečnější nepřítel než ten, s nímž přišla bojovat, skrývá v jejích řadách?
Vojsko, jaké tento svět nespatřil tisíce let, s sebou unáší také postavy, které se v jeho řadách sešly z různých pohnutek v závěru románu První přichází tma. Čaroděj Achamian s obavami sleduje přibývající znamení, která věští Druhou apokalypsu a znovuzrození obávaného Neboha. Zmítaný výčitkami, že zrazuje vše, co pro něho doposud bylo důležité, netuší, že nejtěžší zkoušky teprve přijdou. Barbarský náčelník Cnaiür se ocitá výš, než kdy čekal, ale o to propastnější jsou hlubiny šílenství, do nichž může upadnout. A Kellhusovi, princi z neznáma, zřejmě není cizí nic, co mu může pomoci k získání většího vlivu nad Služebníky Klu, těžce postupujícími za svým cílem na jih.
Druhá kniha cyklu Princ ničeho kombinuje originálním způsobem epické bitvy, v nichž řinčí zbraně, s niternějšími bitvami ducha, které jsou sice tišší, ale možná právě ony rozhodují o osudu světa. (Založil/a: malc8k)

R. Scott Bakker R. Scott Bakker
*02.02.1967

LuciusWlk
  25. 2. 2013, 15:08
Oproti prvnímu dílu je kniha ucelenější a děj přímočařejší. Příběh začíná gradovat a musím se přiznat, že jsem dlouho neměl po dočtení tak smíšené pocity a před závěrečným dílem tak rozhozené představy o pokračování. Bakker pokračuje v rozjeté hře nemilosrdně a buší do čtenáře ze všech stran svou krutostí a zápletkou. Vůbec se nebojím přívlastku filozofická fantasy, kde jakýkoli čin, jakýkoli vývoj je prodiskutován na úrovni filozofických dogmat. Jakákoli hranice žánru je zde s lehkostí deformována a tvarována dle autorovy libosti a krutosti. Zohledním li fakt, že jde o Bakkerův trilogický debut, (tedy druhá kniha po debutu První přichází tma), tak je více než jasné, že Bakkera bude třeba mít pod drobnohledem.
Edwert
  22. 3. 2016, 19:54
Váhal jsem mezi 4-5 hvězdičkami... Samozřejmě jde o dílo, které i mezi žánrem epické fantasy vyniká něčím velkolepým, něčím opravdu epickým. Což možná leckoho odradí a bude to pro něj hůře stravitelné. Nicméně druhá polovina knihy, a obzvlášť závěr mě odnutil udělit plný počet. A taky naprosto bezkonkurenční vykreslení postav, jejich pohnutky, postoje, pocity, názory... Autor čtenáře skutečně ovládá, manipuluje s ním, a já jsem opravdu zvědav, co přinese závěr trilogie, protože stále není vůbec nic jistého a to je na tomto díle snad to nejzajímavější.