Bez peří

Bez peří
Originální název: Without Feathers

Argo - 2000

Argo (2000) 104

V roce 1985 vyšel v Odeonu výbor z povídek známého americké scénáristy, režiséra a herce Woody Allena, pořízený z jeho jediných tří povídkových sbírek, pod názvem Vedlejší příznaky, a stal se vlastně předvojem edičního počinu nakladatelství Argo, které se rozhodlo vydat Allenovo povídkové dílo kompletně.

Povídky:
- Výbor z Allenových zápisníků (Selections from the Allen Notebooks)
- Zamyšlení nad parapsychickými jevy (Examining Psychic Phenomena)
- Průvodce některými méně známými balety (A Guide to Some of the Lesser Ballets)
- Nalezené rukopisy (The Scrolls)
- Zamyšlení nad Lovborgovými ženami (Lovborg's Women Considered)
- Děvky z menzy (The Whore of Mensa)
- Rané eseje (The Early Essays)
- Stručný, leč šikovný návod k občanské neposlušnosti (A Brief, Yet Helpful, Guide to Civil Disobedience)
- Změřte své síly s inspektorem Fordem (Match Wits with Inspector Ford)
- Irský génius (The Irish Genius)
- Bájné příběhy a mýtická zvířena (Fabulous Tales and Mythical Beasts)
- Toliko šeptem... fakt šeptem (But Soft... Real Soft)
- Kdyby byli impresionisté dentisty (If the Impressionists Had Been Dentists)
- Žádný kaddiš za Wainsteina (No Kaddish for Weinstein)
- To byly časy (Fine Times: An Oral Memory)
- O původu slangu (Slang Origin)

Woody Allen Woody Allen
*01.12.1935

alča87
  16. 5. 2013, 23:59
Ze začátku jsem si říkála - co to má být? - ale když jsem zjistila jakým směrem se povídky vydávají, docela jsem si to užila. Pořád jsem čekala co z toho bude, každá povídka je skvělá "fantasmagorie".
Ale pokud Allena nemáte rádi, ani to snad nezkoušejte. Je to blázen a nic nebere vážně.
Aiobheann
  10. 9. 2012, 0:12
Povídka "Děvky z menzy" - humoristický skvost!

Woodyho Allena buď milujete, nebo ho nemůžete vystát. Jeho povídky vám budou připadat buď jako příšerný blábol, nebo jako dílo skvělého (a ztřeštěného) komika. V každém případě - nutno "zažít na vlastní kůži".

ROB33
  3. 9. 2015, 8:09
Ač je Woody Allen můj oblíbený režisér či herec a je ho filmy mám opravdu rád, tak tahle abnormální povídková tvorba plná ztřeštěností mě moc nechytla. Asi je Allen opravdu cvok a nebo jsem to zcela nepochopil.
Ghoulman
  24. 6. 2016, 13:16
„Bylo to k ničemu. Rien á dire, rien á faire. Weinstein odešel a vydal se pěšky na Union Square. Náhle mu vytryskly horké slzy, jakoby z protržené přehrady. Po léta potlačované slzy, horké a slané, se řinuly v nezadržitelné vlně citu. Potíž byla v tom, že mu tekly z uší.“

Bez peří je poměrně skromnou sbírkou kratičkých povídek, leč pro vyznavače absurdního humoru je tato knížečka k nezaplacení.
Knihomolka
  15. 4. 2014, 10:53
Zvláštní knížka. Na čtvrté stránce jsem vážně uvažovala, že ji odložím. Celkově považuji za nejpovedenější Děvku z menzy a Kdyby byli impresionisté dentisty, ty rozhodně stojí za přečtení. Jinak mi to přišlo místy až příliš bizarní. Jako by autor moc tlačil na pilu a snažil se o maximální absurditu.
Sfinkter
  26. 2. 2011, 8:54
Čekal jsem povídky ze života, ne mystifikaci a fantazii, i když některé výmysly se Allenovy hodně povedly. Navíc jsem čekal o něco více humoru, určitě je Allen lepší režisér než spisovatel. Impresionisté coby dentisté jsou však skvělí.
Lukin413
  9. 3. 2010, 8:34
Woody Allen je magor. V tomto případě hodně podobný Adamsovi.
Dorysek
  8. 2. 2010, 16:08
"Opět jsem se pokusil spáchat sebevraždu. Tentokrát jsem si navlhčil nos a strčil jej do zástrčky. Naneštěstí nastal zkrat a pouze jsem vykopl ledničku. Stále posedlý myšlenkou na smrt, ustavičně přemítám. Jestlipak je posmrtný život? Pokud ano, rozmění mi tam dvacku?"

Mluví za vše :-) 100%