Originální název: Madame Bovary

Academia (2008) 978-80-200-1601-0 330
Alpress (2004) 80-7362-020-0 338
Levné knihy KMa (2002) 978-80-7309-058-9 366
Ikar (1995) 80-85944-26-X 279

Paní Bovaryová (v originale Madame Bovary) je realistický román Gustava Flauberta z roku 1857, psaný na základě skutečných událostí z let 1851-1856, o kterých se psalo v novinách. Román bývá označován za průlomové dílo světové literatury. Jeho hlavní postava, paní Bovaryová, se stala novým typem literární hrdinky, a dala podnět ke vzniku termínu "bovarismus", který označuje útěk z reálného světa k iluzím.
Román má tři části, úvod je psán jakoby z pohledu spolužáka pana Bovaryho, hlavní příběh pak er-formou. Leitmotivem příběhu je konfrontace snů a představ s reálným světem, přičemž jsou oba tyto póly ironizovány - sny paní Bovaryové jsou pouhým sebeklamem, předurčeným ke zničení, a skutečný svět je vykreslen jako místo plné pokrytectví a přetvářky.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: fufik)

janeicka
  19. 7. 2015, 16:52
Zprvu jsem vůbec nevěděla, jak toto klasické literární dílo ohodnotit. Co se týká slohu, použitých literárních prostředků a vykreslení postav - naprosto perfektní a nemám co vytknout, kniha se četla prakticky sama. Ale sama hlavní hrdinka, nějak jsem si k ní nemohla vytvořit žádný pozitivní vztah, příšerná naivní ženská, která je věčně nespokojená se svým reálným životem. Kdyby měla něco na práci a pořád se jen doma nenudila, nebrala si příklad ze svých romantických knih, nemuselo vše tak tragicky dopadnout. Ale jinak opravdu mistrovské dílo :-)
Ariko
  20. 9. 2014, 23:06
Pro mě příběh nedozrálé ženy, která neví roupama co by. Neodsuzuji jí za to, protože kdo o sobě může v dnešním světě 50%rozvodovosti říct, že je vyrovnaný a nepoleví ze svých prvotních ideálů :) Docela pěkná kniha.
Keatin
  22. 5. 2012, 16:55
Docela jsem se na knihu těšila. Nicméně, úplně mé gusto to nebylo. Ema Bovaryová mě štvala od začátku do konce, Karel Bovary snad ještě více a jedno vím jistě, jejich dítě bych opravdu být nechtěla! Jedno je ale jasné, pan Flaubert to měl pod palcem.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 19:42
Ema Bovaryová je žena plná romantických iluzí, vyčtených z dívčích románků, když se vdá, vše jí přijde nudné a fádní, nic není takového, jaké to četla, proto hledá stále nová dobrodružství, jak nudě uniknout. Zaplétá se do dluhů, aby mohla, své milence vydržovat, což pak neunese.

Hodnotím to jako velmi dobré dílo.
Rames
  3. 7. 2015, 11:08
Není to jednoduché čtení u kterého sfouknete uvařit oběd. Pan Flaubert je autor který přemýšlí nad každým slovem a to samé se očekává i od čtenáře. Melancholie kterou je prodchnuta celá kniha, je hlavním tématem a hybnou silou celého příběhu.
VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:34
Realistický společenský román o paní Bovaryové, která není spokojená se svým životem a touží z něj získat, co se dá. Krásně se čte, je sice smutný, ale překrásný!
Abigor
  27. 6. 2014, 16:34
Forma, sloh, začátek, prostředek, konec, všechno je nemilosrdně dotažený! Skvělá kniha, ke které se jistě mnohokrát vrátím! Velice doporučuju!
vanous95
  8. 5. 2012, 18:57
Marně jsem čekal na tu nudu, o které zde někteří čtenáři píšou. Samozřejmě jsem již četl zábavnější díla, ale ,,Paní Bovaryová" mě rozhodně nenudila. Příběh se mi líbil. Konec smutný. Bylo mi líto jednak pana Bovaryho, tak malé Berty.
annihilation
  7. 5. 2012, 13:42
Hlavní postava – Ema Bovaryová – se ve svém manželství trápí, ačkoliv má na první pohled vše k tomu, aby byla spokojená. Jenže neovladatelná touha po dokonalé lásce a vášni jí přivádí k šílenství. Právě pro tenhle nápad se mi námět knížky líbil – spousta lidí zůstává nespokojených ve vztahu, touží po něčem jiném, po něčem, co si myslí, že je bude více naplňovat a uspokojovat touhy jejich těla i duše a z toho všeho nenaplnění postupem času vzniká jistá nesnášenlivost k partnerovi. Co mě dále příjemně překvapilo, byla právě hlavní postava – ať už chcete nebo ne, čím víc toho přečtete, tím méně jí budete mít v oblibě. Právě to, že není kladná a místy si říkáte, že je až ubohá, knize dodává na reálnosti. Bohužel ke konci je kniha už trochu více plytká, ale dle mého názoru určitě stojí za přečtení, protože byla v dějinách literatury počátkem něčeho nového a určitě v ní narazíte i na dost zajímavých úvah.

„V hloubi duše však čekala, že se něco stane. Jako námořníci, když jsou v úzkých, se rozhlížela zoufalýma očima po osamělosti svého života a hledala v dálce na mlžném obzoru nějakou bílou plachtu. Nevěděla, jaká náhoda, jaký vítr ji přivane až k ní, k jakému pobřeží ji zanese, zda to bude šalupa nebo velká zámořská loď se třemi palubami, zda bude naložena úzkostí nebo až po okraj plná blaženosti. Každé ráno, když se probudila, doufala, že dnes připluje, a naslouchala všem zvukům, znenadání vyskakovala, divila se, že nepřijíždí, potom při západu slunce, čím dál smutnější, toužila opět po zítřku.“
antoniana
  22. 8. 2014, 14:33
Obsahuje spoiler spoiler Přidávám se k davu lidí, co je Ema neskutečně štvala, byla tak strašně nestálá, protivná a proměnlivá jak dubnové počasí. Přesto mi jí bylo líto, když jí utekl milenec, bylo mi jí líto, když cítila, že nikdy z maloměsta neuteče. Patřila totiž k lidem, kteří díky své povaze nemůžou být nikdy doopravdy šťastní. Ema Bovaryová nejvíc poznamenala svého manžela, který jí nechápal, ale přesto jí miloval a udělal by pro ni cokoli. Přestože před ním byla odhalena její zrádnost, popíral to, jako kdyby se nikdy nic takového nestalo. Žil totiž ve svém vysněném světě spolu s ideální manželkou.
MargarethMatthews
  7. 4. 2014, 11:25
No, abych pravdu řekla "neurazí, nenadchne". Musím přiznat, že dlouhé popisné, naturalistické pasáže nejsou zrovna můj šálek kávy a doslova jsem se musela přemlouvat, abych se jimi prokousala k samotnému příběhu. Nicméně příběh se mi líbí a skutečně by si ho mělo přečíst více dívek a žen.
Veronika
  23. 2. 2014, 0:37
Neviem si spomenúť na nesympatickejšiu literárnu postavu než bola madam Bovaryová. Liezla mi na nervy od chvíle, ako sa prvýkrát objavila na stránkach. Neviem, či to bol Flaubertov zámer, ale asi v kútiku duše áno, keďže takéto negatívne emócie to nevyvolalo iba vo mne:). Celé to bolo ale nudné a ťažkopádne sa to čítalo. Román je pre mňa sklamaním, pretože som sa na neho tešila... uvidíme, či sa k tomu vrátim. Zatiaľ horko-ťažko 3/5.
chrispe
  30. 9. 2012, 23:03
Nechápu, že jsem to dočetla. 330 stránek o člověku, kterého čím dál tím víc nemáte rádi. Uff! Klasika, ale nic pro mě. Už nikdy více. Tři hvězdičky za vyvolané emoce.
Eset
  22. 8. 2012, 18:24
Vážně nechápu, jak Flaubert dokázal, abych Emmu tak moc neměla ráda.Emma pro mě byla oříšek.Neustále mi lezla na nervy, až se divím, že jsem knihu dočetla.I přesto jsem ráda,že jsem dočetla, ale nějakou dobu na tu knihu nesáhnu.
Knihomolka
  28. 1. 2015, 20:59
Obsahuje spoiler spoiler Četba paní Bovaryové je do určité míry zatížena tím, že čtenář ke knize přistupuje už s předsudky. Všichni ví co bude dále a čekají až se Emma "spustí" a pak na velké tragické finále. Nikomu není Emma zpravidla sympatická, každý ji dopředu zavrhuje jako znuděnou paničku a nevěrnici. Do jisté míry je Emma ale skutečně tragickou postavou, které její doba nepřinesla možnost vlastní realizace, navíc dospěla bez zdravého ženského vzoru (např. matky) a v područí laciných románů, díky kterým očekávala velkou šílenou lásku, která ji zcela pohltí a bude smyslem jejího života. Do jisté míry se s podobným problémem setkáváme i dnes, když mají ženy možnost i jiné (např. profesní) realizace. Osobně jsem Emmu odsuzovala spíš v jiné oblasti - v jejím totálním nezájmu o dítě, který mne neskutečně iritoval. Kniha je napsaná pro dnešní čtenáře zdlouhavě, ale myslím, že rozhodně stojí za to, protože problémy které nastiňuje jsou i problémy soudobé. Rozhodně doporučuji v životě jednou přečíst i kvůli mistrovskému stylu autora.
24601
  10. 7. 2013, 11:24
Příběh o nekonečném hledání, nalézání a ztrácení. Útěk před realitou k iluzím. Imagination is the only weapon in the war against reality... Paní Bovaryová je ve skutečnosti částí každé z nás. Každá sníme o tom jediném vysněném z románů, přesně tak jako ona. Smutný konec, Karlova obětavá a až ňoumovská láska je nádherná, Ema ale chtěla víc. Nádherně napsáno.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:13
Tato kniha mě docela nudila, dočetla jsem to do části, než mě začala bavit díky tomu, že mě zajímalo, co tam bylo navíc, než ve filmu. Od určité chvilky už to bylo docela dobrý, něco se dělo :) Ale nebyl to roztahaný začátek, ale prostě nudný děj, který směřoval k vyvrcholení hrdinčina jednání, aby dělala to, co dělala.
Co se týče charakteru postav, tak to nemám co vytknout. Líbil se mi jak pan Bovary, tak paní Bovaryová, smutné ale bylo, jak moc pan B. paní B. miloval, to mi fakt vadilo. Oba byli stvořeni pro někoho jiného a kdyby ho našli, byli by šťastni. A oni byli spolu, na tom to stojí. Bylo vážně smutné číst, jak moc ji pan B. miloval, obdivoval, jako nějakou modlu. A ona chtěla vzrušení, vášeň, stále se nudila, potřebovala akci. A konec mě naštval. Líbil se mi, ale nebylo to moc pěkné vyřešení situace, jak se zachoval Leon a Rudolf taky děs a co se stalo s Bertou...no ani nemluvit.
Podtitul je Mravy francouzského venkova, tak o těch to opravdu je.
Tato kniha je v povinné četbě k maturitě (aspoň naší). Není napsána složitě
vranak
  10. 11. 2013, 10:53
Paní Bovaryová je uvěřitelná postava, povrchní a nevděčná žena, jakých je všude hodně, okolo nás i v nás. Není to žádná charakterní hrdinka zachraňující svět. Nemáme ji rádi o to víc, že existuje, sebezpytování není příjemné.
shebi
  24. 5. 2013, 14:08
Realismus ani naturalismus mi nikdy jako směry nepřirostly k srdci, proto hodnocení 3*. Příběh je nudný, nezáživný a relativně lehce předvídatelný. Jak mnoho uživatelů uvedlo, postava Emy vás začne brzo štvát.
eormis
  10. 8. 2011, 19:55
Paní Bovaryová aneb o deziluzi, ukazuje nám hezky realisticky, jak to vypadá, když si vzdělaná, ale naivní žena, z nudy vezme ne zrovna bystrého či lstivého vesnického lékaře a po vzoru románů očekává vášninou lásku...tedy jednoduše řečeno absolutní tragédii hlavní hrdinky Emy.
bousovka
  1. 6. 2015, 15:45
Námět této více než 150 let staré knihy je až neuvěřitelně současný. Hlavní hrdinka na začátku neví co chce a následně si je jistá tím, že to nemá. Následuje neochota ke konstruktivnímu řešení problémů. Neboť je snazší se před problémy skrývat, přehlížet je, nebo ignorovat. Zdá se, že lidé mají stále stejné slabosti a touhy. Ač pro mě velmi obtížně čtivý román, zanechal za sebou hluboký dojem.
Pets
  24. 9. 2014, 10:04
Četla jsem v angličtině, takže jazykovou stránku hodnotit nebudu (i když mi připadalo, že přímých řečí je tam podezřele málo). Knížka není špatná, chybí jí ovšem nadhled, nadčasovost. Paní Bovaryová je bohužel věrným potvrzením stereotypu ženy, která neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Není radno snažit se ji pochopit, takže nezbývá než soucítit s jejím manželem (což je opravdu svatý muž). Konec knížky působil až moc useknutě a zkratkovitě, jako by v něm Flaubert shrnul děj, který původně zamýšlel pro druhý díl.
Monsoon
  22. 6. 2013, 21:55
Doporucena doplnkova cetba ke vsemu, co zavani cervenou knihovnou. V cele knize je citit pesimismus. Vyborna ukazka realismu. Ema by potrebovala nekolikrat proplesknout. Charles asi taky...
Domenica
  8. 10. 2011, 21:46
Kniha se musí přečíst opravdu celá, aby čtenář pochopil hlavní hrdinku. Zpočátku ji nechápe, nemá ji rád, ale postupem času si ji až zamiluje. Je to smutný příběh o ženě, která toužila zažít víc, ale doba jí to nedovolila.
Zvejka
  18. 9. 2011, 23:27
Když jsem tuhle knížku dočetla, měla jsem pocit, že to byla absolutní ztráta času. K tomu, abych se prokousala až na konec, mě přimělo jen to, že jsem ji měla zadanou jako referát do školy. Přestože mě děj moc nebavil (už protože jsem Emu nemohla vystát), ohlédnu-li se zpět, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože ve mě zanechala silný dojem. Krom toho si myslím, že někoho Eminy povahy má kolem sebe téměř každý.
3* za jazyk, za to, že zpětně to považuji za přínos, a za to, že jsem se při čtení cítila stejně jako Ema - znuděně.
Shamus
  22. 3. 2011, 9:12
Je vidět, že se Flaubert s Paní Bovaryovou mořil dlouhých 5 let. Román je skutečně vypiplaný do nejmenšího detailu. Popisy a charakteristiky čehokoliv v knize jsou vylíčeny s puntičkářskou přesností, což mě ve většině případech nudilo. Postava Emy Bovaryové mi byla velmi nesympatická. Děj poměrně plytký a na mě až moc vzletně a obšírně napsaný. Knihu jsem opravdu dočetl jen z principu. Těšil jsem se na to, až pochopím, proč byla kniha odsouzena jako mravně zkažená. Nic pobuřujícího jsem na ní neshledal. Až ke konci jsem si uvědomil, že v půlce 19. století stačilo k mravnímu pohoršení nepatrně vyhrnout sukýnku a ukázat holou kůži mezi patou a kolenem. Vše je napsáno velmi umírněně. To, že rošťanda Ema 'podlehla' svému milenci v lese se dá z popisu děje opravdu snad jen vytušit. Dneska by se nad tím nikdo nepozastavil.
Kritika náboženství je opravdu znát v samém závěru knihy, který je to nejzajímavější. Poslední kapitoly mají spád. Člověk musí soucítit především s Karlem, který se pro mě stal největším dobrotiskem v historii krásné literatury. Taky největším volem. Asi od strany 80 jsem se těšil, až Bovarku dočtu, což je vzhledem k celkovým 366-ti stranám poměrně veselé zjištění.
Buriška
  31. 8. 2016, 8:54
Tato kniha mě chytla od začátku až do konce. Patří k mým nejoblíbenějším. Výborný popis pocitů hlavní hrdinky. Ztráta iluzí, popírání reality.... Napínavý děj se zápletkou. Ema je velmi zajímavá hrdinka z psychologického hlediska, což nepochopí každý. Velmi doporučuji.
Mina
  20. 3. 2015, 15:35
Pro mě nebyla Ema Bovaryová ani nesympatická, ani nudná a už vůbec jsem k ní nepociťovala žádnou zášť a antipatii. Právě naopak. Hodně lidí tu píše, že jim Ema lezla na nervy. No, dost se tu opomíjí fakt, že sám autor prohlásil: "Paní Bovaryová, to jsem já." Deziluze a zklamání z lásky u Emy lze jistě chápat v mnohem širším kontextu a rozhodně v mnohoznačnějších významech, než jen v linii příběhu jednoho manželství.
456alfea
  4. 12. 2013, 8:16
místy se mi zdál děj příliš zdlouhavý, například proslov pana starosty na asi třeh stránkách, popisování okolní krajiny a tak dále.
Nickyna
  19. 11. 2013, 23:39
Mám k tomu jedinou věc. Ta ženská mě vyloženě rozčilovala!!! Ale jinak kniha podařeně vystihuje danou dobu a čtení příjemně ubíhá :)
Terryinka
  3. 8. 2013, 18:17
Nejdříve jsem myslela, že to bude docela příjemná četba. Možná to je tím, že jsem tuto knihu četla hned po dočtení Větrné hůrky a Nesnesitelné lehkosti bytí, kde jsem moemnty nudy skutečně nezažila. Ale tohle se nedalo.. nekonečné hekání a sebelitování Bovaryové mě unavovalo.
Canderous
  9. 1. 2013, 15:54
Čekal jsem od tohoto díla trochu víc. Přeci jen to patří do světové literatury. Pan Bovary mě ničím nepřekvapil, ani nezklamal. Ale všechny manželky pan Bovaryho mě dost omrzeli již po chvilce. Opravdu jsem nečekal, že děj bude takoví, jaký byl.
Laters baby
  22. 10. 2012, 11:44
Příběh o paní Bovaryové...ve své době velmi pobuřující dílo, mě nikterak nenadchlo ačkoli musím vyzdvihnout autorovy popisy Eminých pocitů a okolního prostředí. Ema Bovaryová - ve snaze změnit stereotyp se provdá za doktora, který není zrovna dobrodružná a romantická povaha narozdíl od Emy. Pro svou manželku by, ale udělal cokoliv. Ema, stále více nevděčná a znuděná svým životem, hledá útěchu v nakupování drahégo zboží a náručích svých milenců. Dokonce ani narození dítěte ji nepřivede k rozumu. Pro mě je tato postava naprosto nevděčná, rozmazlená a zhýralá...neměla jsem ji ráda. Jinak konec a samotný osud této ženy byl celkem dojemný. Možná, že ji jen nedokážu pochopit, ale tenhle charakter není zrovna můj šálek kávy :)
Lokusta
  16. 7. 2012, 9:56
Citácia: "Ale Emma nie je vinná! Je len výplodom svojho prostredia, svojej výchovy."
(Ťažko by ste našli dielo realizmu bez trochu "nudy".)
cappy.c
  12. 6. 2012, 18:55
Tato kniha je ukázkou toho, jak může být kniha nudná. Vzhledem k tomu, že se děj rozjíždí až k samému konci (posledních 20 stránek), je velmi těžké ji přelouskat. Ema (hl. hrdinka) je nudná, naivní husa, která mě akorát štvala svou tupostí. Ostatní postavy nebyly ani pořádně propracovány.
Sněhulka99
  26. 10. 2011, 17:01
Ema Bovaryová byla nesympatická žena, která si nevážila toho co měla. Nesnášela jsem jí po celou dobu, co jsem knihu četla. Kniha byla poměrně nudná a dočetla jsem jí jen proto, že jí máme v doporučené literatuře. Ostatní postavy, ale byly také nesympatické. Karel Bovary - citově chladný doktor, co by se mohl přetrhnout pro své pacienty, ale lidi v jeho okolí ho nezajímají a Rudolf, no tak kdyby takového člověka potkala tak raději uteču. Nejvíce mi však bylo líto jeji dcery, kterou pohrdala jen proto, že to byla holka. Po smrti Emy i Karla se o ní nikdo nepostaral a skončila u nějaké chudé tety. I když je knížka depresivní, jsem ráda, že jsem ji četla, aspoň jsem měla o čem přemýšlet.
SallyTorres
  6. 9. 2011, 15:38
Nuda, nuda, nuda. Pokud byl autorův záměr, aby se čtenář dokonale vžil do hlavní hrdinky, tak sem mu povedlo mistrovské dílo. Hlavní hrdinka se celou knížku nudila a já s ní. Knihu jsem dočetla jen kvůli tomu, že jsem pořád čekala, že v ní objevím to něco, kvůli které je tak významná a slavná. Neobjevil sem to.
MarkiB
  22. 6. 2011, 10:58
Po formální stránce vcelku zdařilá kniha, pěkná ukázka klasického realismu (včetně nudných popisných pasáží :)). Ovšem stejně jako ostatní komentátoři souhlasím s tím, že hlavní hrdinka byla naprosto nesympatická sobecká husa, která se vznášela v oblacích a vůbec nevnímala reálný život kolem sebe, což nakonec vedlo i k jejímu (taktéž sobeckému) konci.
i.marti
  30. 5. 2011, 18:14
Nesnáším hlavní postavu - Emu Bovary. Začala mě štvát hned na první stránce, kde se objevila a nepřestala s tím do doby, kdy (konečně) spáchala sebevraždu. Jaká to hloupá žena! Mohla být ráda za takového hodného a milujícího manžela, který byl sice nechápavý a citově chladný, nicméně v té době to myslím byla jedna z lepších partií, a kdyby mu ona nekazila jeho život a stále se ho nesnažila nějak zlepšit a dodat mu "úroveň", určitě by se v kariéře vyšplhal mnohem výš a ona by tak mohla být spokojená.
Hlavním problémem obou postav - Emy a Charlese byl nedostatek komunikace. V tom spočívá celá tragédie tohoto páru (tedy podle mého názoru). Ema se projevila nejen jako velká naivka a nenapravitelný snílek, ale i jako pěkný sobec, kdy všechny své problémy vyřešila sebevraždou a nechala tak manžela a své dítě napospas osudu.
Konec mi přišel velmi smutný a bylo mi líto malé Berty, o kterou se vlastně nikdo nestaral.
Jazyk díla mi přišel velmi vytříbený a vypilovaný do detailů. Však také Flaubert na knize pracoval velmi dlouhou dobu. Zaměření na psychologii hlavních postav je velkým plusem jinak běžného příběhu. Myslím, že výstavbu románu ocení především ženy, kterým především je tato kniha pravděpodobně určena.
Byla to ale příjemná maturitní četba.
Editha
  30. 1. 2011, 23:36
Dočíst Paní Bovaryovou, nebyl tak lehký úkol, za jaký jsem jej pokládala. Nudné a zdlouhavé popisy, vcelku nudný děj. Ale zase bych byla nespravedlivá, kdybych tuto knihu odsoudila, jen to nebyl můj šálek čaje, nicméně její literární význam jí upřít nelze.