Hranice

Argo - 2008
ISBN: 80-7203-171-6

Argo (2008) 80-7203-171-6 353
Argo (1997)

Druhá kniha Pohraniční trilogie.

Román Hranice je druhou knihou volně návazné Pohraniční trilogie. Odehrává se na samém jihu Spojených států a dala by se nazvat „existenciálním westernem", v němž kovbojové nehledají nic menšího než ztracený smysl života. Je to román bolestného přechodu z jinošství do dospělosti, román o cestě do nitra duše chlapců, mužů, ale i přírody a Boha.
Šestnáctiletý Billy Parham se rozhodne neutratit vlčici, která pustoší rodinný ranč, a namísto toho ji odvádí zpět do mexických hor, odkud se zatoulala. Po strastiplné cestě se vrací domů, kde se mezitím všechno změnilo. Stopa rodinné tragédie vede do Mexika, kam se Billy s mladším bratrem Boydem na koni vydá ve snaze zjistit, zda se lze dobrat odplaty. Při této cestě plné hledání potkávají postupně celé panoptikum poutníků - stoických indiánů, bývalých revolucionářů, pomatených mormonů, osamělých dívek, komediantů, cikánů, starých Mexičanů, dobrých žen i zlosynů, jsou svědky toho, jak se tvoří mýty, jak se zamlžuje hranice života a smrti. Myšlenkově hluboký a jazykově bohatý román se díky McCarthyho „vizuálně popisnému" stylu před námi rozkládá jako širokoúhlé filmové plátno zadumaného westernu, kde skrze obrazy a kusé rozhovory nahlédneme na samé dne neměnných pravd o lidské údělu.

shawn
  27. 3. 2011, 16:13
O chlup lepší jak Všichni krásní koně. Nejvíc na mě asi zapůsobila první část, kdy mladý Bill v horách loví vlčici. Vsuvka s cikánským táborem je tam opět zbytečná, jako většina McCarthyho vsuvek k zamyšlení. Konec se psem se naopak dost povedl a zářně ilustruje Parhamův pocit beznaděje...
Slarque
  15. 6. 2014, 14:13
Opět tu máme amerického šestnáctiletého hlavního hrdinu, který odjíždí do sousedního Mexika. Opět je to rozděleno do čtveřice dlouhých kapitol, které jakoby byly každá o něčem jiném (byť u prostředních dvou ten přechod není tolik znát). Jen se to odehrává zhruba o desetiletí dříve než Všichni krásní koně a hlavní hrdina tu americko-mexickou hranici nepřekračuje dvakrát, ale šestkrát, a dá se říci, že pokaždé mezitím projde nějakou tou změnou. A také tentokrát nedošlo na žádnou love story, takže to snad filmaři nechají na pokoji.
tricky
  7. 4. 2010, 20:35
McCarthy je v módě - tak.
Nic to ale nemění na kvalitě jeho díla. Nemám rád pozéry , kteří zjistí co je IN ,aby to pak shodili přes palubu s hláškou: profláklé!
Hranice je nádherný román , syrový , hluboký , popisný - zkrátka ten nejlepší McCarthy co jsem čet(vedle Všech krásných koní). Líbily se mi všechny jeho díla(stále čekám na české vydání Města na planině)
McCarthy je velký spisovatel!
plysliska
  27. 9. 2012, 11:29
McCarthy ve své ryzí podobě. Opět se zde setkáváme s motivem cesty, o jejímž smyslu můžeme i nemůžeme pochybovat. Opět jsou zde příběhy evokující biblická podobenství. A opět se člověk nemůže zbavit pocitu určité existenciální úzkosti a osamělosti. A to mě baví...