Všichni krásní koně

Argo - 2008
ISBN: 80-85794-67-5

Argo (2008) 80-85794-67-5 250
Argo (1995)

První kniha Pohraniční trilogie.

Národní knižní cenu za rok 1992 dostal Cormac McCarthy právě za román Všichni krásní koně a rázem se zařadil špičku nejlepších amerických prozaiků. Zároveň se díky této knize začal překládat do cizích jazyků. Od počátku je označován za zcela nekomerčního autora, který se v ničem nepodbízí masovému vkusu. Je veskrze americký - vychází vždy z typicky americké reality, toto je např. román westernový, a každý jeho románový příběh se odehrává „na cestě".
V dnešní době má dospívající mladík málokdy příležitost vydat se při svém vnitřním přechodu k dospělosti na dlouhou cestu, jakousi symbolickou pouť - utéct tomu, co ho k dětství poutá, a najít v novém a neznámém prostředí, stále na cestě, zbavený své minulosti, sám sebe.
McCarthyho kniha představuje ten druh prózy, který má v americké literatuře dlouhou a pevnou tradici - román zasvěcení. Je protipólem akčních velkoměstských zalidněných a upovídaných příběhů. Román je zasazen do roku 1949 - zdánlivě neaktuální doby. Šestnáctiletý John Grady Cole a jeho kamarád Lacy Rawlins utečou na koních ze svého domova v Texasu a vydají se do Mexika. Po cestě se k nim přidá ještě jeden o něco mladší kluk Jimmy Blevis a všichni tři jednou přes poušť, vstříc svému dospělému věku, každý po svém. Hlavní morální i romantický hrdina John Grady Cole si na cestě k dospělosti vyzkouší hned několik rolí najednou: kamaráda, „otce" i milence.

ForFreedom
  8. 8. 2010, 19:55
To, že jsou McCarthyho díla plná existenciálních a závažných myšlenek je lež. Nejsou. McCarthyho síla spočívá v silném, strhujícím, často vypočítavě dojemném ději a postavách, pomocí nichž s vámi autor manipuluje a dostává vás tam, kam chce - dokud nevidíte a naslyšíte jako oni.
Všichni krásní koně je silné dílo s výrazným dějem - a je zároveň takovou oddychovkou, při který nad ničím nemusíte moc přemýšlet, všechno máte uplně na dlani a nechybí nic, co má v dobrém románu být.
jaryj07
  12. 9. 2012, 13:03
Tahle knížka rozhodně patří mezi povinnou literaturu každého čténaře, a to at je vám oblíbený jakýkoliv jiný žánr víc, než tento. Knížka působí velmi ležérně a ve chvíli kdy si už myslíte, že se nic dít nebude se stane něco , co vás překvapí a udrží vás stále v pokračování čtení dalších stránek.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 12:30
Knihu jsem si půjčila zcela náhodou jen kvůli názvu a velice příjemně mě překvapila. Okamžitě jsem si zamilovala McCarthyho nenucenost a neuspěchanost, jeho styl psaní. Je to celé takové pozvolné a klidné.
shawn
  21. 11. 2010, 18:37
Bohužel jsem se u toho většinu času nudil. Má to pár světlých momentů...ale asi jsem od toho čekal moc a to se mi vymstilo. Kniha nese určité poselství, bohužel se v ní tak do poslední třetiny nic moc neděje...i když by to "nic moc" bylo hezký prožít na vlastní kůži, číst o tom, mě nebavilo.
Slarque
  15. 6. 2014, 13:13
Čtyři kapitoly, z nichž každá spadá do jiného žánru: road movie (cesta z texaského zapadákova na mexickou farmu), kovbojská romance (románek s krásnou dcerou farmáře), vězeňské drama (farmář se zbavil nevhodného nápadníka své dcery) a akční finále (pomsta chutná nejlépe podávaná za studena). Velmi dobré, ale většina dialogů se odehrává ve španělštině. Dává to smysl, ale radši bych tomu rozuměl. :-/
Mahoney
  27. 9. 2010, 17:40
Úžasná kniha. Dlouho mě žádná kniha nechytla jako tahle. McCarthy píše tak nějak "staromilsky", dlouho a pečlivě buduje atmosféru, umí stavět na droboučkém detailu, popisy krajiny jsou neuvěřitelně působivé, aniž by jen trochu nudily. Děj se vyvíjí postupně a přirozeně graduje, takže máte potřebu přečíst ještě aspoň jednu stránku. John Grady je moje nová oblíbená lit. postava, mladej kluk, který projde určitým vývojem a moc toho nenakecá.

Od McCarthyho jsem dříve četl Tahle země neni pro starý, ale musím uznat že Krásní koně jsou dílem o milion tříd lepším.
tricky
  7. 4. 2010, 20:50
Tenhle román se nádherně čte. Tak nějak si člověk uvědomí , že může kdykoli knížku odložit a uvařit si kafe , nebo třeba jít dělat něco jiného . Že mu prostě nic neuteče .
Zase je to vlastně těžká pecka a člověk po dočtení(ale už i při něm) přistihne ,že sedí se sklopenou hlavou a nemyslí na nic.
Velký román.
Povinná četba pro všechny puberťáky
Rabb
  16. 3. 2015, 17:32
Mno tak Krásní koně přečtení, ale do kolen mne to nějak moc nedostalo.. Je tam krásně popsaný vztah člověka ke koni, ta doba, putování super, ale něco mi tam chybělo.. Taková trošku Cesta bez post-apo.. :-)
Chroust
  19. 12. 2011, 18:29
Román Všichni krásní koně je pro Cormaca McCarthyho typický, jde o román na cestě. Cesta, putování a nebezpečí jsou pro McCarthyho esenciální prvky, které v žádné z jeho knih nemohou chybět. Je to cesta za svobodou ve světě, který svobodu odpírá.
Příběh se odehrává krátce po 2. světové válce v USA. Dva mladíci se rozhodnou opustit své domovy a poznat svět, osedlají tedy každý svého koně a vyrážejí na jich, do neznámého Mexika. Svým způsobem jsou podobnými exoty jako o deset let později beatníci. Koně jsou v USA na ústupu a tito dospívající muži jsou si toho vědomí. Mexiko je místem, kde stále ještě platí staré pořádky a koně jsou součástí každodenního života. Jenže staré pořádky s sebou nesou i drsný život a smysl pro spravedlnost, který nemá nic společného se spravedlností, jakou tito dva Američané znají. V Mexiku vládne právo „oko za oko, zub za zub“.
Koně mají v tomto románu osudovou roli. Ztracené či zatoulané koně je potřeba najít a pokud si je mezitím již někdo přivlastnil, je potřeba koně získat zpátky. Nejsou to lidé, kteří mají svou vlastní vůli, ale nejsou to ani koně, kteří jí mají. Ovšem lidé následují koně, není to naopak. Pro koně je potřeba se bít, trpět a umírat, což se v tomto románu také děje. Koně jsou totiž ztělesněním svobody a lidé si chtějí dokázat, že jsou schopní tuto svobodu získat i za cenu svého vlastního života. Tak se humanita se v McCarthyho románu projevuje ne vůči lidem, ale vůči koním. Trpí spíše lidé kvůli koním, než koně kvůli lidem.