Originální název: How to be a Little Sod

ISBN: 80-7116-400-3

Argo (2006) 80-7116-400-3 127
Ivo Železný (1997)
Ivo Železný (1994)

První kniha série Prevítem snadno a rychle.

Jste už zkušení rodiče a myslíte si, že víte, co vaše batole potřebuje: jíst, spát, pochovat, vyměnit plenky. Nebo se rozplýváte nad prvním přírůstkem do rodiny a domníváte se, že váš mateřský (otcovský) instinkt vám říká, co si vaše miminko myslí a přeje.
Jste na omylu.
Batolata nejsou roztomilá a bezbranná. Batolata jsou cílevědomá stvoření, kterým je to vaše žvatlání k smíchu, ale neprozradí se ani náznakem, protože je to pro ně výhodné. Tato kniha vám však otevře oči, ať chcete nebo ne. Teprve díky ní pochopíte, že každé dítě je od narození především prevít, a že je potřeba být stále ve střehu a nepodléhat jeho lstivě roztomilým úsměvům, nemotorným pohybům a sladkému broukání. A nestěžujte si pak, že jsme vás nevarovali.

Magyana
  19. 4. 2013, 12:01
Vtipná knížka, kterou nejvíc oceníte, když už máte své vlastní děti. Četla jsem ji nedávno (celkem už asi potřetí) a místy mi tekly slzy smíchu.
togaf
  19. 2. 2013, 8:29
Nepatetická a vtipná knížka o batolatech. Znám spoustu matek, které by si Prevíta měly přečíst, aby se přestaly nad těmi zákeřnými uzlíčky tolik rozněžňovat. Simon Brett má výborný smysl pro humor a slovní obraty malé Prevíta jsou prostě kouzelné. I oslování On a Ona je originální. Zkrátka paráda a vřele doporučuji.
Rames
  25. 10. 2012, 18:20
Od prvého řádku je patrné, že knihu napsal muž. Milující žena-matka toho nemůže být schopna. Suchý anglický humor není moje parketa a toto dílko jím bohatě oplývá. Autor si zřejmě nemyslí, že se děti rodí nezkažené a čisté, podle všeho je přesvědčen o hrůzné zlomyslnosti našich malých potomků. Jak říká moje kamarádka," geny nevyčůráš"!
VerenaLord
  28. 2. 2013, 21:18
Ježiši, člověk už by málem zapomněl, jaké poklady četl! Prevít je dokonalá humorná knížka o malém prckovi a jeho pohledu na svět a rodiče :D Super, ale čtenář to musí brát s nadhledem a nezkoušet to převést do reality :)
Michelle S
  30. 3. 2013, 13:42
Výborná knížka, u které jsem se nesmírně bavila:-) Mám ráda tenhle styl humoru. Ale asi to není knížka pro každého.
Ruxandra
  22. 2. 2013, 21:04
Knihu jsem původně slyšela jako audioknihu a to mě docela bavila. S čtením to bylo horší, člověk se nad tím už více zamýšlí. Budu doufat, že moje dítka nebudou takový prevíti, protože miminko v knize je vykresleno tak, že se tomu ani nedá věřit. "Prevíta" prostě musíte brát pouze jako humornou knihu;)
Rinae
  10. 12. 2015, 17:46
Jako děcku se mi celá trilogie líbila moc a četla jsem ji opakovaně. Teď se ke knihám bojím vrátit, poněvadž mám dojem, že už by ve mně místo smíchu vyvolávaly hrůzu a děs - podobně jako Bradburyho povídka Malý vrah (viz sbírku Tichá hrůza), i když ta je samozřejmě z úplně opačného žánrového spektra.
Jandovka
  31. 1. 2016, 11:27
Nevím, přijde mi, že se stala chyba při překladu. Kniha mi příjde takovým zvláštním způsobem urážlivá, přitom jinak si britský humor užívám. Zkusím sehnat v originále a pak znovu ohodnotím.
Gigant
  24. 4. 2014, 14:12
Naprosto dokonalá knížka, která nemá žádný jiný účel než čtenáře pobavit. Pokud by snad někdo bral toto vyprávění vážně, je mi ho líto.

"Zaslechl jsem Ji, když se dneska vytahovala do telefonu nějaké přítelkyni, jaké jsem krásné miminko, mnohem krásnější než jiné děti, protože mám spoustu vlasů.
...
A pak povídá, že prý uvažuje, jestli mě nemá přihlásit do soutěže o nejkrásnější dítě. Hm. Začal jsem v postýlce šoupat hlavou ze strany na stranu."

5* - 90/100.
1307_A_0507
  29. 4. 2013, 21:23
četla jsem ještě než jsem měla dítě, tolik odvařená jsem nebyla, ale je pravda, že některý hlášky jsou nesmrtelný a vzpomínám na ně, když tak koukám na toho svýho Prevítka :)
frikulinka81
  15. 10. 2012, 20:00
Velmi oddechové čtení bez nějakého většího čtenářského zážitku. Snad jen to, že jsem byla trochu znechucená, jakožto budoucí maminka, z drsného vidění světa toho malého prevíta. Právem je tak nazývaný. Jen doufám, že se autor mýlil a miminko je bezelstné stvoření, které nemá tak prohnaně lstivého ducha.
doudlo
  27. 9. 2016, 21:38
Skvělá knížka, u které se prostě nejde neusmívat. Už po prvních stránkách je jasné, kdo má v rodině hlavní slovo... Vtipně a s nadhledem malý "prevít" provází čtenáře od svého narození, až po jeho první měsíce života. K téhle knížce se určitě ráda vrátím znovu.
Waya90
  12. 9. 2016, 11:37
Netušila že se najdou tací, kteří by zápisky v tomto sešitku mohli brát vážně ... autor tuto knihu rozhodně s žádnou vážností nepsal! ... Já se smála - hodně, nahlas, kdekoli a bezostychu :-) Kniha měla pobavit a to se jí bezesporu povedlo! Kdykoli bych se k ní vrátila znovu. Pro krátké volné chvíle ji lze jedině doporučit.
magggi
  24. 2. 2013, 11:17
Prevít už delší dobu koluje po naší rodině a mezi kamarády. Vždycky si to s velkým očekáváním někdo přečte a pak to s rozpaky předává dál.
Zatím nevím o nikom, kdo by to chtěl číst 2x a nechtěl se toho zbavit.

Je to velmi jednoduchý humor autora, který kdoví, jestli vůbec někdy viděl živé dítě (píše jakoby pohledy a názory dítěte, které mohou být pro mnohého rodiče velmi zkreslující a reakcemi na vlastní dítě může pak zkazit, co se dá) a navíc mě to začalo štvát ve chvíli, kdy začala matka chodit do práce v pár měsících věku dítěte.
Už jen úvodní slovo: "Dítě je cílevědomé stvoření, kterému je naše žvatlání k smíchu" atd., je hrůzné. Ano, je to nadsázka, ale kolik lidí ji pochopí?
Ke knize by se měl dávat příbalový leták - něco ve smyslu "V kostýmu Supermana nelze létat..."

Asi jsem ani nedočetla poslední díl...
evahal
  22. 2. 2013, 16:32
Podle mého názoru je vykreslení prevíta a jeho ironie v této knize tak přehnaná, že hraničí až s trapností. Místy jsem přeskakovala stránky. Jsem matkou ročního dítěte a kdybych ho měla posuzovat podle prevíta, je to nejhodněší a nejúžasnější dítě na světě.