Eliška Přemyslovna

Originální název: Eliška Přemyslovna

Vyšehrad - 2008
ISBN: 978-80-7021-915-7

Vyšehrad (2008) 978-80-7021-915-7 182

Podobizna české královny a významné kulturní osobnosti počátku 14. století, osvětlující život urozené ženy českého středověku. Portrét ženy, matky a královny, dědičky slávy a hrdosti Přemyslovců, matky císaře Karla IV. Autorka nám nabízí možnost poznat obě stránky života středověké šlechtičny a královny — slávu ceremoniálů i smutek a bezmoc ženy, které byly postupně odebírány milované děti. Eliška Přemyslovna vystupuje jako milující matka, žena samostatná a politicky aktivní, i jako fundátorka četných staveb, ovlivněná ve svém duchovním utváření středověkou mystikou. Práce Boženy Kopičkové spojuje odbornou erudici s vypravěčským uměním. (Založil/a: Jirka3)

Božena Kopičková Božena Kopičková
*1939

JohnnyBane
  29. 4. 2015, 19:39
U kontroverzních postav či sporů je podle mě nevyhnutelné, že si čtenář podvědomě vybere jednu ze stran a sympatizuje s ní. U osob Elišky a Richezny to byla právě Eliška, jež získala mé sympatie. Nejdůležitější aspektem pro literaturu faktu je ovšem její nestrannost, což Božena Kopičková v knize bez výhrad splnila.