Podtitul: Historie života velkého vladaře

Argo - 2016
ISBN: 978-80-257-1729-5

Argo (2016) 978-80-257-1729-5 336
Mladá fronta (2002) 80-204-0753-7 361

František Kavka zasvětil Lucemburkům velkou část svého života. Svou knihu věnuje nejvýznamnějšímu z nich – Karlu IV. Sleduje jej od počátků formování jeho osobnosti až po jeho vyzrálé politické a státnické dílo. Přibližuje nejen jeho manželství a sňatkovou politiku, přináší obraz panovníka v jeho každodenní politické akci a nezastírá ani rozporuplnost vlastní Karlovy osobnosti. Současně však umožňuje pochopit Karla jakožto Lucemburka usilujícího o nastolení hegemonie svého rodu ve velké části střední a východní Evropy, hegemonie, jež nebyla vždy v zájmu české a říšské šlechty ani papežské kurie.

Monografie Karel IV. Historie života velkého vladaře, poprvé vydaná v roce 1998, je zdařilým pokusem o komplexní zachycení života i doby Karla IV. od jeho politických počátků v severní Itálii až po jeho diplomatickou cestu do Francie na sklonku života. Kavka v ní barvitým způsobem líčí nejen Karlovu zahraniční politiku jako římského císaře, ale zároveň se věnuje i jeho způsobu vykonávání vlády a reprezentace moci v Českém království. Na půdorysu rodového vládnutí zkoumá jak Karlovy napjaté vztahy s otcem, tak jeho spoluvládu s bratrem Janem Jindřichem. Velký prostor věnuje i Karlovým snahám, jež vedly ke zvolení jeho syna Václava novým římským králem. Stranou přitom neponechává ani Karlovu literární činnost, jež byla ve své době v panovnickém prostředí zcela ojedinělá a v níž se odrážely panovníkovy pokusy představit sebe sama jako Bohem vyvoleného vladaře, jenž své zkušenosti předává prostřednictvím návodných rad svým nástupcům. (Založil/a: Jirka3)

Hledající
  31. 5. 2016, 20:40
Bylo velice obtížné si vybrat v té záplavě titulů ten pravý v rámci výročí 700 let od narození našeho snad nejvýznamnějšího panovníka v českých dějinách. Určitě jsem však věděl, že nechci beletristické románové zpracování, ale spíše biografii formou dokumentu. Proto nakonec padla volba na tuto knihu (obecně mám rád publikace z nakladatelství Argo). Asi zcela neposoudím, jestli zde autor shromáždil veškeré dostupné informace o Karlovi jako králi / císaři/ člověku, ani jestli jsou zde popsány všechny historické souvislosti z nich vyplývající (a to jak v rámci Evropy jako takové, tak zvláště ve vztahu k Českému království). Bylo to vůbec mé první podrobné seznámení se s největším z Lucemburků na českém trůnu (tušil jsem jen, že idylka „Noci na Karlštejně“ se konat nebude, i když úsměvnou skutečností je, že zfilmovaný „zákaz pobývání žen na hradě “ zde přeci jen určitý byl). A byl jsem naprosto spokojen. Od počátku knihy jsem postupně získával ucelený obraz středověkého panovníka, který je v dnešní době námi vnímám snad jen v superlativech (stavitel katedrály sv. Víta, zakladatel univerzity, spousty kostelů a klášterů, pozitivně hodnocený je jeho kladný a vůbec „vlastenecký“ vztah k Čechám, jeho charisma i spiritualita, snaha o zviditelnění českého státu v evropské měřítku), na druhou stranu i člověk se svými negativními stránkami (vztah k Židům, ne vždy dodržení slova, jistá lstivost, drsnost, mladická „divokost“ atd.), ale na tu dobu snad nelze ani čekat výrazně jiné chování. Kdokoliv se v té době takto mohl projevovat a nebyl by jednoznačně chápán negativně, i dnes proto musíme vycházet z dobových reálií. Přesto všechno převládají jeho pozitiva, takže se není možné divit, že vyhrál anketu Největší Čech (hlavně se k „češství“ hlásil a vůbec díky své matce k rodové linii přemyslovské). Skvěle napsaná kniha, podrobná, nenudí detaily či daty, dobře jsem chápal jednotlivé události i při té spoustě jmen panovníků, svatých atd. Velmi oceňuji genealogii, mapy a chronologii událostí na konci knihy. Kdo se i v dnešní době cítí aspoň trochu hrdý na to, že je Čech, měl by si knihu přečíst. Poznal by, že v čele státu mohli stát i „kultivovaní“ lidé, než je tomu u nás dnes.