Století Zdeňka Buriana

Knižní klub (2004) 80-242-1318-4 118
(Založil/a: Jirka3)

Francoa
  26. 12. 2011, 9:29
Kresby a obrazy Zdeňka Buriana obdivuji od dětských let a v Praze jsem nevynechal skoro jedinou výstavu.Pro mne byla kniha pěkné čtení,ale hlavně pastva pro oči.Za reprodukce kreseb,obrazů a
fotografie dávám 100%,ale za text 80%.Vadí mi neseriozní věta,kdy autor publikace píše o vzniku
trampského hnutí::"a velmi často vydávaného,dnes již téměř zapomenutého autora kovbojek Zane
Greye."Ta věta je vůči Z.G. nečestná né-li přímo lživá.Nevím,zda-li to byl úmysl nebo neznalost?
Uvážíme-li,že i v dobách budování socialismu(doba byla pro tento druh literatury nepříznivá) zde
vyšlo 10 knih(1966 až 1979)Zane Greye a dvě dokonce v reedici,v celkovém nákladu hodně přes
900 tisíc,tj.bezmála milion výtisků a po roce 1989,zde vyšlo přes 75 titulů mnohé i v několika reedicích,z toho 30 prvních překladů do češtiny.Který americký autor tohoto dosáhl?A Zane Grey
stále vychází nejen v U S A ,ale i v celém světě.Tak jak může seriozní autor napsat :"dnes již téměř
zapomenutého autora"Ještě jedna poznámka:Zane Grey patřil mezi nejoblíbenější spisovatele
malíře,jak píše dcera Eva Hochmanová - Burianová a jak on sám se zmiňuje v novinovém
článku V oáze podolské romantiky.O tom se autor publikace pan Hulpach ani slůvkem nezmínil!
Přesto v knize,čas od času rád listuji.