Celý život

Torst - 2001
ISBN: 80-7215-154-1

Torst (2001) 80-7215-154-1 1071
Torst (1993)

Celý život : výbor z deníků 1948-1984.

Ucelené vydání deníkových zápisků Jana Zábrany, které se rozprostírají téměř celým obdobím komunistického režimu, zahrnují nejen reflexi dobových událostí, ale jsou i jistým oknem do duše tohoto českého básníka a překladatele. Nepatří vůbec ke strohým faktickým poznámkám, ale glosují vnitřní hnutí, představy, jež se před našima očima mění v básně. (Založil/a: Liška)

Luremaster
  20. 5. 2015, 16:42
"Nemám rád ty optimisty, kteří věří, že něco je naším úkolem, že něco je třeba na světě měnit, a kteří si neuvědomují, že svět takový, jaký je, nedovedou vůbec obsáhnout a že si do svého hrníčku připravují pouze odvar, s kterým by chtěli něco podnikat."
Egon Svratkin
  7. 10. 2011, 20:21
Deníkové svědectví o jednom životě zničeném komunismem. Velice otevřeným a upřímným svědectvím se Zábrana během čtení může stát čtenáři velice blízkým přítelem, který má jak všední starosti, tak velice citlivé vnímání světa, svého okolí, úžasný postřeh, mravní měřítka. Zůstává mi rozporuplným, ale to nic nemění na tom, že mám Zábranu rád a po přečtení deníků ještě víc. Blízký člověk.
Pluviaux
  14. 11. 2014, 20:25
Fascinovalo mě, že Zábrana už ve svém velmi mladém věku s přehledem srovnával překlady a znal obrovské množství knih.
Jeho deníky jsou skutečně velmi zajímavé a stojí za přečtení.
študent
  18. 1. 2011, 21:01
Úžasná kniha. Zábrana zpočátku (v 17 letech) glosuje stejnou měrou jak vnitřní pochody, tak všední události, později ale přechází spíše do meditativního, úvahově-filosofického tónu. Z knihy je však cítit trpkost, zklamání a zoufalství z života zkaženého komunisty, pohrdání všemi přisluhovači režimu a smířená životní pasivita, odevzdanost. Stoprocentně však stojí za přečtení.