Neónová bible

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-595-9

Argo (2004) 80-7203-595-9 121
Argo (1994) 80-85794-29-2 120

„Toole napsal již v šestnácti letech svůj první román - Neónovou bibli, ten však stěží kdy spatří světlo světa." Tuto větu napsal v roce 1985 Lubomír Dorůžka v doslovu k českému vydání Tooleova románu Spolčení hlupců. O čtyři roky později Neónová bible ve Spojených státech vyšla. Obě knihy, které Toole za svého krátkého života stihl napsat, mají osud, jenž jako by se symbolicky odvíjel od onoho sebevražedného okamžiku v roce 1969, kdy se John Kennedy Toole zavřel v autě, pustil si výfukový plyn a ve svých dvaatřiceti letech si vzal dobrovolně život.
Je-li román Spolčení hlupců přirovnáván k spřízněným dílům K. Keseyho, K. Vonneguta a T. Robbinse, Neónová bible připomíná spíš typicky jižanskou literaturu - povídky a novely T. Capoteho, C. McCullersové či E. Weltyové. Je to zvláštní, temná kniha, v které se jen občas zablýsknou groteskní náznaky a satirická nálada, tak typická pro Spolčení hlupců. Působivý baladický příběh je ještě umocněný jednoduchým jazykem a naprosto přímočarým, téměř neumělým proudem vyprávění. Zdá se, že jde o unikátní moderní dílko, které zvládl šestnáctiletý mladík.

John Kennedy Toole John Kennedy Toole
*17.12.1937 - †26.03.1969

Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:02
Krátká novela, která je oproti Spolčení hlupců mnohem temnější, přesto je ale vynikající. Děj nelze popsat, zkrátka si ji přečtěte!
Fade
  19. 2. 2013, 12:22
Je zvláštní vědět, že Neónovou bibli napsal tak brzy. Většina knihy je psána z pohledu malého kluka, který se od svého okolí dost liší, ale tím klukem tak nějak zůstává i poté, co už by měl být považován za dospělého. Nevím, jestli to tak vidím jenom já, ale kdyby Toole občas nenepsal, kolik Davidovi vlastně je, byla bych úplně ztracená. Zajímavá kniha, určitě se k ní vrátím až budu trochu rozumnější.
lusk_lusk
  10. 5. 2015, 0:26
Jedna z nejkrásnějších a nejsmutnějších knih jaké jsem kdy četla. Naznát autora, přestavovala bych si ho jako starého muže na konci života co během probdělých nocí vzpomíná co vše za svůj život neudělal a něprožil. Jemná próza, ale velmi silná, napadá mě přirovnání k (sice mnohem drsnější) A uzřela oslice anděla.
jorick
  28. 4. 2011, 20:49
krásná kniha. Kdo si ji přečte po Spolčení hlupců a pak se k tomu (spolčení) zase vrátí (za předpokladu, že má chuť), ten má šanci pochytit spodní temnější proudy humoristického spolčení.